Beatrix treedt af! 15 ÉATRIX Wat te doen na de troon? Vooral niet de nieuwe koning in de weg lopen, is het devies. 'Beatrix is niet het type dat de hele dag met de kleinkinderen op stap gaat.' dinsdag 29 januari 2013 door Marjolijn de Cocq Iedereen, fulmineert cultuur historica Reinildis van Ditz- huyzen, denkt altijd allemaal maar dingen over koningin Beatrix. Dat ze na haar troons afstand op Drakensteyn gaat wonen, het kasteel bij Lage Vuursche waar ze haar geluk kigste huwelijksjaren doorbracht, ook zo iets. „Misschien gaat ze wel naar Italië. Of naar Brussel." In 2006 werd bekend gemaakt dat Draken steyn, sinds 1959 privébezit van Beatrix, ge renoveerd zou worden om het kasteel weer bewoonbaar te maken. Het zou vol op beveiligd en klaargemaakt worden voor de 21e eeuw. Dit bericht gaf toen al voe ding aan de geruchten dat haar abdicatie aanstaande was. Nu het moment van de troonsafstand dan toch daar is, wordt alge meen aangenomen dat Beatrix zich op Dra kensteyn zal terugtrekken. Ze vertoefde er de afgelopen jaren met grote regelmaat, weten buurtbewoners die vooral in tijden dat bomen kaal zijn, duidelijk zien wan neer de standaard van de koningin gehe sen is op Drakensteyn. Maar wie gaat anno 2013 nou haar konink lijk leven eindigen in een achtkantig huis achter een hek, vraagt freule Diana Bosch van Drakestein zich af. Ver van luchtha vens en met de auto uitsluitend te berei ken over wegen die verstopt zijn door fi les? Ze is de oudste nog levende nakome ling van mr. Paulus Bosch, burgemeester van Utrecht die in 1806 op een veiling 'heerlijkheid de Vuursche en ridderhofstad terug naar Drakensteyn Drakesteyn' kocht. Haar broer verkocht het kasteel aan Beatrix. Lage Vuursche is een klein dorp, schetst Bosch van Dra kestein. De Dorpsstraat is 220 meter lang, er zijn maar twee smalle gemeentelijke toe gangswegen. Ook Van Ditzhuyzen wijst op het bezwaar van de files. „Als ze die route met de poli tie voor en achter zich en gillende sirenes gaat afleggen, roept iedereen natuurlijk weer: hé hé hé. En het is best ver van haar familie. Het voordeel is wel: je zoon heeft geen last van je." De rol van een koning na de abdicatie is nergens in de wet vastge legd, er zijn geen regels voor. Dus hangt het van de persoon af wat voor invulling hij of zij geeft aan het leven na de troon, zegt Van Ditzhuyzen. „Willem I was zo verbitterd bijvoorbeeld dat hij zich terug trok in Berlijn. Wilhelmina heeft zich keu rig op het Loo teruggetrokken, en ook Julia na heeft dat keurig gedaan op Soestdijk." Maar, benadrukt Van Ditzhuyzen, van de zes Oranjevorsten deden er slechts drie troonsafstand. En daar hadden zij ook hun redenen voor. Voor Willem I, sinds 1815 de eerste koning der Nederlanden, was het feit dat hij in 1839 de Belgische afscheiding en de inperking van zijn macht moest er kennen de laatste druppel. „Wilhelmina had er genoeg van na de Tweede Wereld oorlog, die was teleurgesteld dat er verzui ling kwam in plaats van de eenheid die haar voor ogen stond. En Juliana heeft nooit koningin willen zijn, terwijl ze een dochter had die graag wilde." Wilhelmina trad, na 58 jaar, afin 1948. Tij dens de watersnood van 1953 trad ze nog enkele malen in het publiek. Tot op hoge leeftijd hield ze zich bezig met onder meer haar zakelijke investeringen. En in de laat ste jaren van haar leven schreef ze de auto biografie Eenzaam maar niet alleen, over haar jeugd op Het Loo en 'de kooi' waarin ze was gedwongen te leven. Ze stierf op 28 november 1962, 82 jaar oud, en werd bijge zet in het familiegraf in de grafkelder van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft. Juliana bleef, na haar troonsafstand op 71-jarige leeftijd op 30 april 1980, sociaal ac tief en verscheen nog regelmatig in het DRAKENSTEYN (ook wel Dra kestein, Drakenstein of Drakensteijn), is een kasteel en landgoed gelegen nabij Lage Vuur sche, gemeente Baarn. De oude geschiedenis van Drakensteyn is nauw verbonden met die van ridderhofstad Drakenburg bij Baarn die in de 19e eeuw is afgebroken. In 1360 is voor het eerst geschreven over een hofstede Dra kesteyn. In 1634 werd Ernst van Reede de eige naar van Drakensteyn. Zijn zoon Gerard liet in 1640 een nieuw, volledig symmetrisch achthoe kig huis bouwen. Prinses Beatrix verwierf het kasteel in 1959 en woonde er van 1963 tot zij na haar inhuldiging met haar gezin naar Paleis Huis ten Bosch in Den Haag verhuisde en Dra kensteyn een koninklijk buitenverblijf werd. Het landgoed en het kasteel zijn privébezit en niet te bezichtigen. openbaar. Zij had te kennen gegeven om na de abdicatie niet langer zoals te doen ge bruikelijk als koningin, maar als prinses Juliana aangesproken te willen worden. Sinds 2002 is in de wet koninklijk huis die gewijzigde titel ook vastgelegd en dus wordt ook Beatrix nu Prinses der Nederlan den. Na 1995, toen haar gezondheid slechter werd en haar geheugen begon af te takele- len, werd prinses Juliana steeds meer afge schermd. Haar laatste openbare optreden was bij het huwelijk van haar kleinzoon Maurits met Marilène van den Broek in 1998. Vooraf was door de Rijksvoorlich tingsdienst bekend gemaakt dat de prinses soms last had van acute verwardheid. Er ontstond enige opschudding over het feit dat zij tijdens het kerkelijk huwelijk als protestant ter communie ging. Na de brui loft verscheen Juliana niet meer in het openbaar, al maakte ze soms in een busje nog een rondrit door de omgeving van pa leis Soestdijk. Een informele denktank nam al eerder een voorschotje op de abdicatie van koningin Beatrix, vertelt oud-directeur van het Rijks museum Henk van Os begin 2011, zonder namen prijs te willen geven. „Ik kreeg de vraag of ik met anderen wilde praten over haar toekomst, kennelijk nog zonder dat zij zich daarmee bezig hield. Ik heb ervoor bedankt." Beatrix, vermoedt kenner van de Europese koningshuizen Van Ditz huyzen, vond haar werk leuk en heeft niet staan trappelen om af te treden. Het is ze ker geen automatisme in de monarchieën, stelt ze. „Ze zal nu zelf iets moeten beden ken om te gaan doen. Ze is niet het type dat de hele dag met haar kleinkinderen op stap gaat. Hoe vul je je dagen in? Wij kun nen naar toneel of tentoonstellingen, maar zij is veel minder vrij om te gaan en staan waar ze wil. Plus, ze heeft na de dood van prins Claus ook niemand om tegen aan te praten." Over de invulling van haar toekomst sprak Beatrix volgens ingewijden voorafgaand aan haar troonsafstand wel met vertrouwe lingen. Genoemd wordt Ernst Veen, voor malig directeur van de Nieuwe Kerk en de Hermitage door de koningin in 2006 aange steld als Kamerheer van de stad Amster dam. Veen doet hier zelf geen uitspraken over. Jan Kikkert, die een stapel boeken over het koningshuis heeft geschreven, vermoedt dat Beatrix zich wel in de door haar zo ge liefde kunst zal willen bewegen. „Ze kan in ieder geval als beschermvrouwe van het een en ander actief zijn. En ik denk dat Willem-Alexander achter de schermen veel goede raad zal toevloeien. Ik schat haar althans in als iemand die zich niet met niets bemoeit." Een inhoudsvolle func tie lijkt Van Ditzhuyzen de beste optie voor de 'topvrouw' die Beatrix per saldo is. Zoals mensen uit het bedrijfsleven com missariaten krijgen. „Het moet wel een beetje apolitiek blijven. Iets waarmee je niemand voor het hoofd stoot, maar toch functioneel bezig bent." min HUBS 91VIVI «MUI 1IIII8 iiiiai TJI1II una III!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55