141 Beatrix treedt af dinsdag 29 januari 2013 Het maakt niet uit of je je werk goed doet, of slecht: aan de troon wordt toch wel gezaagd. Dat is althans de ervaring die koningin Beatrix heeft opgedaan in al die jaren als regeringshoofd. Laatste jaren waren extra moeilijk door Hans Jacobs Het maakt niet uit of je je werk goed doet, of slecht: aan de troon wordt toch wel ge zaagd. Dat is al thans de erva ring die koningin Beatrix heeft opgedaan in haar nu tot een einde komende rege ringstijd. Haar drang naar perfectie en het afleggen van een foutloos parcours, deden parlement en kabinet halverwege de rit zuchten en klagen over 'Beatrixisme'. Het mocht allemaal wel wat minder, en de be zoekjes van ministers aan de koningin moesten geen 'overhoring' zijn. Het vol gen van de spelregels werd haar bij de voorlaatste kabinetsformatie ook niet in dank afgenomen: PW, WD en CDA regel den het eigenlijk liever zelf, zonder de ko ningin in haar ongeschreven rol van pro cesbewaker. Vandaar ook de breed gesteun de wens van de Tweede Kamer om het tij dens de laatste kabinetsformatie, afgelopen zomer, zonder rondje 'Noordeinde' te doen. De laatste jaren van de regering van konin gin Beatrix zijn minder geruisloos verlo pen dan de vorstin zich zal hebben ge wenst. De verdachtmakingen in een deel van het parlement en een deel van de pu blieke opinie over machts(mis)bruik bij de kabinetsformatie moeten pijn hebben ge daan. Alleen als de souffleurs elkaar tegen spreken, moet het staatshoofd knopen doorhakken; en dan gaan partijen mokken en vingerwijzen, terwijl de al sinds 1971 be staande mogelijkheid om alles in eigen huis te regelen, tijdens de lange regeerpe riode van Beatrix nooit is benut. Maar er was niet alleen gekrakeel rond de laatste formatie. Ook het respect voor de monarchie is verminderd, hetgeen leidde tot ongekend felle uithalen naar de konin gin - ook van fractieleiders - en ongekend felle discussies over zaken met betrekking tot het koningshuis. Van onderhoud van de koninklijke boot tot het aantal te ma ken vlieguren. Heel normaal om zulke re gelingen tegen het licht te houden, maar het zal Beatrix hebben verrast met welk ve nijn het gebeurde. Discussie en debat horen echter bij de baan. De bedreigingen, groot en klein, zijn toch veel meer van de laatste jaren. Het drama van Apeldoorn, de theelichtgooier, kleinere incidenten, omdat ze kort na el kaar gebeurden samengeraapt en uitver groot, zorgden voor een angstige en onaan gename sfeer en soms draconische veilig heidsmaatregelen bij koninklijke optre dens, zoals op Koninginnedag. Toeganke lijkheid en veiligheid zijn eikaars natuurlij ke vijanden, en koningin Beatrix heeft dat als geen ander de laatste jaren moeten erva ren. Ze had er natuurlijk ook eerder een streep onder kunnen zetten. Haar aftreden was voor het zilveren regeringsjubileum in 2005 al zo vaak voorspeld en door hijgeri ge media aangekondigd, dat de bekendma king ervan geen verrassing zou zijn ge weest. Maar dat druiste in tegen het plichtsbesef, de wens om Willem-Alexan- der en Maxima tijd te gunnen met hun jon ge kinderen, en waarschijnlijk ook het - ondanks alles - plezier in het werk. Beatrix heeft zich er immers een leven lang ijverig op voorbereid, er mee stoppen is heel defi nitief. Zo definitief zelfs dat de Grondwet de afgetreden koning als dood bestempelt. Beatrix wilde haar werk als koningin goed doen. Bij haar aantreden in 1980 stelde ze in het paleis en de hofhouding meteen or de op zaken. Zo losjes en chaotisch als ten tijde van de regering van Juliana, mocht het onder Beatrix niet worden. De 'me vrouw' werd weer 'majesteit'. Zakelijk heid, een zekere afstandelijkheid en naar de geest van die tijd 'no nonsense' voer den de boventoon, waarbij Beatrix de gren zen van haar bevoegdheden kon opzoe ken, dankzij haar generatiegenoot en langstdienende minister-president Ruud Lubbers. Maar hij had kennelijk ook min der last van haar - zoals sommige minis ters het omschreven - overmatige punctua SNEEKWEEK It AUGUSTUS 2010 liteit en gedrevenheid. Het was zeker ook niet gemakkelijk om tegenover een worka holic te staan met een ijzeren geheugen die tot diep in de nacht al haar stukken leest. Degenen die zich betrapt voelden op eigen tekortkomingen, spreken dan al gauw over de bemoeizucht van de konin gin. Veel van het handelen van de konin gin wordt afgedekt door het 'geheim van paleis Noordeinde'. Zolang gesprekspart ners niets naar buiten brengen over het geen daar wordt besproken, geniet het staatshoofd een grote vrijheid. Op die ma nier kon Beatrix haar mening spuien en zich informeren. Problemen ontstonden tijdens haar regeerperiode toen haar opvat tingen wél naar buiten kwamen. Door Ka merleden die de afspraken over een paleis- bezoek niet nakwamen, loslippige minis ters of gewoon omdat de gesprekspartner de spelregels niet kent. Zoals gebeurde in 1983 bij het bezoek van de Amerikaanse do minee Jesse Jackson. Na een audiëntie zei hij doodleuk: „Beatrix zit in haar maag met de kruisraketten die de Navo in Euro pa wil plaatsen. Ze is voor uitstel, er moet eerst verder worden gepraat met de Sovjet unie." Premier Ruud Lubbers, die te ma ken had met enorme weerstand tegen zijn plannen om de nucleaire wapens in Neder land op te stellen, probeerde de schade te repareren. Jackson had het verkeerd begre pen, luidde de corrigerende boodschap in Den Haag. De grootste heibel ontstond echter pas de laatste jaren. De opvattingen en waarden van Beatrix blijken constant gebleven, maar de samenleving is opgeschoven. Een op het oog onschuldige koninklijke op roep in de kersttoespraak tot verdraag zaamheid en tolerantie en een veroorde ling van grof verbaal geweld, werd in 2007 door Geert Wilders afgedaan als 'multicul- ti onzin'. Hij wilde de koningin meteen uit de regering halen en haar rol beperken tot het doorknippen van lintjes. Helemaal toen ze tijdens haar staatsbezoek aan Oman een hoofddoek droeg. Ironisch ge noeg zorgde het feit dat ze zich steeds min der van de wispelturigheid van politici aan trok voor toenemende populariteit onder het volk. Het tragische ski-ongeluk van Fri- so, nu bijna een jaar geleden, en het leed dat de Koninklijke familie daarvan onder vond maakte van Beatrix nog meer mens dan majesteit. Beatrix heeft het extra moei lijk gehad om schadevrij te opereren ten einde kroon en troon zonder krassen over te dragen aan Willem-Alexander. In die op dracht lijkt ze toch geslaagd. In die zin komt de trooonsafstand niet als verrassing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54