Beatrix treedt af 113 Van partygirl tot Koningin der Nederlanden dinsdag 29 januari 2013 Met koning Willem-Alexander krijgt Nederland voor het eerst een burgermeisje naast de troon, als koningin. 'Maxima heeft het altijd heel druk en dat zal zo blijven.' Maxima door Marjolijn de Cocq Een wereld van ver schil, tussen de Argen tijnse partygirl Maxi ma Zorreguieta zoals ze in 1999 voor het eerst op de Nederland se televisie te zien was en de aanstaande ko ningin Maxima nu. Een combinatie van on verwoestbare charme en een even onver woestbare intelligentie en energie, hebben de beelden van het feestbeest naar een ver re achtergrond verdrongen. Zo omstreden als Maxima even was, door haar Argentijnse en New Yorkse jetsetach- tergrond en de vuile handen van haar va der als minister in de Argentijnse junta, zo doorslaggevend is nu haar bijdrage aan de verankering van de Prins van Oranje als ko ning Willem-Alexander. Vooral door haar - als mild berispende verloofde, als bruid-met-de-traan, als koesterende moe der van zijn drie dochters - werd hij van Prins Pils tot serieus te nemen factor; mo narchenmateriaal in een tijd dat de discus sie over de rol van het koningshuis op nieuw oplaait. Maxima zal straks achter de schermen de nodige invloed blijven uitoefenen, ver wacht jarenlang volger van het konings huis, Jan Kikkert. „Dat is nu al zo, en soms komt daar ook wel iets van naar buiten. Zoals die uitspraak 'dat was een beetje dom' na de vergoelijking door Wil lem-Alexander van de rol van zijn schoon vader in het Videla-regime. En toen waren ze nog maar nauwelijks verloofd." Maxima is bijdehand, benadrukt Kikkert, maar ze is per saldo wel een burgermeisje op de troon in een tijd dat dat nog steeds geen gemeengoed is. „Had ze Wilem- Alexander pas zes of zeven jaar eerder ge kruist, dan was ze nooit zo ver gekomen. Een Argentijnse met een vader met zo'n verleden. Maar inmiddels had hij al zoveel hockeymeisjes versleten, dat dit er ook nog wel bijkon." Niet voor niets heeft koningin Beatrix vol gens Kikkert de troonsafstand zo lang voor zich uit geschoven. „Zij heeft Maxima de afgelopen jaren gecoacht. Niet alleen in houdelijk, maar ook van: 'Bij die en die ge legenheid die hoed dragen', vrouwen on der elkaar. Laatst zag ik Maxima ergens op duiken in een leren outfit met minirok. Toen zag ze er niet uit als koningin. Dat kan ze zich, met haar uitstraling, nu nog wel permitteren. Maar straks niet meer, vrees ik." Of ze als koningin ook haar en waar Bernhard en Claus zich als aange trouwde slechts 'prins' mochten noemen. Toch is het in Nederland altijd gewoonte geweest om zowel de gemalin van een ko ning als een vrouw met koninklijke macht bekleed koningin te noemen, zoals ook in Zweden, Spanje, Noorwegen en België. Van Ditzhuyzen: „Het is traditie en er ont staat heus geen verwarrring, natuurlijk weet iedereen dat ze niet regeert." Hoe dan ook zal Maxima volgens Van Ditzhuyzen niet worden teruggedrongen tot louter ceremonieel vertoon. „Ze ging al mee op staatsbezoeken. En ze heeft altijd al veel ernaast gedaan, met de microkredie ten, nationaal en internationaal. En het kan best zijn dat ze er nog een terrein bij krijgt nu haar man andere taken moet ver vullen." Kikkert verwacht wel dat Maxima's cere moniële taken aanzienlijk worden uitge breid. „Maar ze komen wel op een hoger plan te staan, het zal veel minder gaan om bezoekjes aan kleuterscholen. Mixima ligt, dat wordt wel eens vergeten maar het is toch heel opmerkelijk voor een meisje van haar komaf, heel goed bij collega's in het buitenland. Ze heeft het altijd heel druk en dat zal zo blijven. Ze heeft een eigenschap die goed past bij de Oranjes: reislust. Ze is Zich voortdurend aan het verplaatsen." Hooguit voorziet Kikkert strubbelingen als, zoals toen een aantal handlangers van het Videla-regime voor de rechter werd ge bracht, ook de 'Oude Zorreguieta' wordt vervolgd. „Massa's mensen zijn die achter grond inmiddels allang vergeten. Maar dat wordt dan allemaal weer opgerakeld. Nu ontmoet Maxima haar ouders regelmatig, maar straks worden die mogelijkheden toch geringer. Alles wat een koningin doet staat in de krant." Zoals koningin Emma de koningin der wel dadigheid wordt genoemd, kan Reinildis van Ditzhuyzen zich voorstellen dat Maxi ma een vergelijkbare weldoenersrol naar zich toetrekt. ,„Maar wel met een moderne re benadering, door de mensen er meer bij te betrekken: 'Wil je geld? Doe er dan ook wat voor'. Door het aanmoedigen van mensen, zoals Maxima en Willem-Alexan der ook 'uitblinkersetentjes' organiseerden om gewone mensen die iets bijzonders hadden gedaan een pluim op de hoed te steken. En zoals Maxima ooit verscheen in die postzakoutfit van de Nederlandse ont werper Jan Taminiau, kan ze ook een be langrijke rol spelen bij het stimuleren van de Nederlandse kunst, cultuur en sport." doorgaan. Het is boeiend dat een jonge ge neratie het koningschap óp hun manier zal gaan invullen." Maxima zal zich inderdaad niet licht naar de achtergrond laten dringen als haar 'Alex' straks de troon bestijgt, vermoedt cultuurhistorica en koningshuiskenner Rei nildis van Ditzhuyzen. „Ze zijn samen sym bool van het land, van de eenheid van het land. Ze zijn overkoepelend en staan bo ven de partijen." Dat Mixima, nu Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, mevrouw Van Amsberg, zich straks koningin mag noe men was de afgelopen jaren inzet van een hoop gesteggel. Bij alle politieke debatten onder de regering-Kok over de verloving en haar huwelijk met Willem-Alexander op 2 februari 2002 is die kwestie doorge schoven naar de 'dan zittende regering'. Oneerlijk dan wel verwarrend vonden sommige politici de titel van koningin, thousiaste persoonlijkheid moet verlooche nen, durft Kikkert niet te zeggen. „Het grappige is dat je ook helemaal niet weet hoe Maxima eigenlijk is." Ook Pieter Lekkerkerk, oud-redacteur van Vorsten Royale, stelt in zijn boek Het feno meen Maxima dat hij haar in de jaren dat hij haar volgde niet heeft leren kennen. „Het vreemde is dat dat betekent dat ze haar rol dan goed vervult. Ze is geen idool of eendagssterretje dat haar hele ziel en za ligheid blootgeeft in ruil voor wat aan dacht van de media en de verkoop van wat cd's." Maxima heeft zich echt op haar rol voorbe reid, stelt Ernst Veen, oud-directeur van de Nieuwe Kerk en de Hermitage en Ka merheer van koningin Beatrix in Amster dam. „Ze heeft zich heel erg goed georiën teerd, ze beweegt zich op maatschappelij ke, culturele en economische niveaus. Ik denk dat ze daar zeer nadrukkelijk mee zal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53