41 Beatrix treedt af Professioneel en met TO©S f Het aangekondigde aftreden van Beatrix is met recht een historisch moment te noe men. Nederland neemt af scheid van een vorstin, die de monarchie overtuigend in stand wist te houden. PAUL KUSTERS BEATRIX TREERT AF dinsdag 29 januari 2013 7oals u allen weet, hoop ik over enkele da gen mijn 75e verjaardag te vieren. Ik ben dankbaar dat het mij gegund is deze dag in goede gezondheid tegemoet te gaan. Aan het einde van dit jaar zul len wij herdenken dat ons land 200 jaar geleden een koninkrijk werd, waarmee in onze geschie denis een nieuw tijdperk aan brak. Het samenvallen van deze twee bijzondere gebeurtenissen is voor mij de aanleiding ge weest te besluiten dit jaar uit mijn ambt terug te treden. Het lijkt mij een goed moment om deze stap, die ik al enige jaren overweeg, nu daadwerkelijk te nemen. Ik heb het altijd als een uitzon derlijk voorrecht beschouwd een groot deel van mijn leven in dienst van ons land te kun nen stellen en overeenkomstig mijn opdracht invulling te mogen geven aan het koningschap. Daarbij was prins Claus mij vele jaren tot grote steun. Tot op de dag van vandaag heeft deze mooie taak mij veel voldoening geschonken. Het is inspirerend zich bij mensen be trokken te voelen, mee te leven met verdriet en te delen in tij den van vreugde en nationale trots. Dat heb ik eveneens mo gen ervaren in de Caraïbische delen van ons koninkrijk, waar ik ook altijd veel warmte en har telijkheid heb ondervonden. Ik treed dan ook niet terug omdat het ambt mij te zwaar zou val len, maar vanuit de overtuiging dat de verantwoordelijkheid voor ons land nu in handen van een nieuwe generatie moet liggen. Het is met het grootste vertrouwen dat ik op 30 april van dit jaar het koningschap zal overdragen aan mijn zoon, de Prins van Oranje. Hij en prinses Maxima zijn ten volle op hun toekomstige taak voorbereid. Zij zullen ons land met toewij ding dienen, getrouw de grond wet onderhouden en met al hun talenten een eigen invul ling geven aan het koningschap. Gesterkt voel ik mij door de ge dachte dat het plaatsmaken voor mijn opvolger niet bete kent dat ik afscheid neem van Ik hoop dat ik velen van u nog dikwijls kan ontmoeten. Ik ben u diep dankbaar voor het vertrouwen dat u mij heeft gege ven in de vele mooie jaren waar in ik uw koningin mocht zijn'. Goed beschouwd was het aangekondigde af scheid geen enorme ver rassing meer. Al gerui me tijd werd er openlijk gespecu leerd over het vertrek van de vor stin. Immers, 2013 is het jaar dat we twee eeuwen monarchie vie ren. Het jaar ook dat Beatrix 75 jaar oud wordt. Een mooi mo ment om het stokje over te dragen aan Willem-Alexander. De konin gin heeft steeds gezegd dat haar zoon de tijd moest krijgen om zijn gezin op te bouwen, alvorens hem met het koningschap te belasten. Die tijd heeft ze hem ook gegund. De jongste dochter van Maxima en Willem-Alexander, prinses Ari- ane wordt dit jaar zes. Desondanks ging er een golf van opwinding door Nederland toen maandag aan het eind van de mid dag bekend werd dat de koningin volk en vaderland zou gaan toe spreken. Dat kon immers maar twee dingen betekenen: nieuws over prins Friso die al meer dan een jaar in coma ligt of abdicatie, het koninklijke woord voor ver trek. Al heel snel bleek het te gaan om het laatste. Radio, tv en nieuwssites stonden vanaf dat mo ment alleen nog in het teken van Beatrix. Alom klonk er bewondering en respect voor de manier waarop Beatrix heeft geregeerd. Professio neel en met verstand van zaken, maar in toenemende mate harte lijk en met warmte voor haar on derdanen. „Vanaf haar inhuldiging in 1980 heeft zij zich met hart en ziel ingezet voor de Nederlandse samenleving. Zichtbaar, betrokken en met een enorme energie", prees premier Rutte de koningin onmiddellijk na haar toespraak. Haar grootste wapenfeit is onge twijfeld dat ze de monarchie door de jaren heen in stand heeft weten te houden. Waar in andere landen het aanzien van het nationale ko ningshuis zware averij opliep, be waakte Beatrix zorgvuldig het ima go en de waardigheid van de Oran jes. Ze loodste de kroon vastbera den door diverse crises, zoals die romdom haar vader prins Bern- hard of haar nichtje Margarita. Ze stond ook niet toe dat vader Zor- reguieta met zijn besmette verle den het blazoen van het Neder lands koningshuis bezoedelde. Zoals Beatrix altijd en overal de re gie in handen hield, bepaalde ze ook zelf het moment van vertrek. In haar toespraak tot haar volk zei ze het al enige jaren te overwegen. Ze gaat niet omdat het werk haar zwaar valt, maar omdat ze de tijd rijp vindt. Willem-Alexander, ge flankeerd door een intelligente ge malin, is klaargestoomd. En het land is klaar voor een troonswisse ling. Even leken democratie en mo narchie aan stabiliteit in te boeten onder invloed van de opmars van Geert Wilders en zijn PW. Maar nu die weer in de marge opereren, oogt de regering solide, ondanks de economische crisis. Juli 1974: Beatrix en Claus vieren hun jaarlijkse vakantie in Italië. foto ANP/Robin Utrecht toosenhenk.nl f30 HET EIMDE VAM EEM VORSTPERIODE...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4