61 Beatrix treedt af f L L E HÜWi dinsdag 29 januari 2013 De nieuwe koning heeft voor zijn aanstaande regeerperiode een helder doel voor ogen. Dat heeft hij in een lang televisiegesprek ter gelegenheid van zijn veertigste verjaardag duidelijk gemaakt. 'Samenbindend, vertegenwoordigend en aanmoedigend' zijn de drie kernbegrippen waarmee hij zijn koningschap inhoud wil geven. KONING DER NEDERLANDEN Willem-Alexander door Hans Jacobs G rote veranderin gen moeten niet worden verwacht nu Willem- Alexander zijn moeder koningin Beatrix opvolgt. „Ik ben mezelf en samen met Maxima probeer ik nu al een rol te vervullen die dan gecontinueerd zal worden", aldus Willem-Alexander in 2007. „Het is een uitdaging waar ik het aller mooiste van ga proberen te maken." Het was meteen ook een van de weinige uitlatingen over zijn toen toekomstige en nu aanstaande positie. Willem-Alexander was er altijd zeer zuinig mee. Elke uit spraak immers zou kunnen worden uitge legd als verkapte kritiek op de rol van zijn moeder, en bovendien hebben uitlatingen voor de Oranjes de vervelende eigenschap hun hele verdere leven weer op te duiken. Dat Willem-Alexander in 1993 liet weten een uitgekleed koningschap niet zo aan trekkelijk te vinden bijvoorbeeld, wordt bijna twintig jaar later nog steeds in de strijd geworpen bij de soms verhitte discus sie over 'modernisering' van de monar chie. Of in elk geval bij inperking van het aantal koninklijke taken, zoals schrappen van het voorzitterschap van de Raad van de State en de rol bij kabinetsformaties. Willem-Alexander is evenals de samenle ving en de politiek meegegroeid met zijn tijd. Hij zal zijn zienswijze hebben bijge steld, al was het maar omdat parlement en samenleving daarom vragen. Een flink deel van de Tweede Kamer probeert al een aantal jaren de functieomschrijving van het staatshoofd te herschrijven, en ook al is daar tot nu toe weinig van terecht geko men, de aanstaande koning weet heel goed dat het over enige tijd anders kan zijn. Hij zal zich ongetwijfeld schikken en plooien, indachtig de continuïteit en stabi liteit die tot de wezenskenmerken van de monarchie behoren. Koningin Beatrix zal het hebben meegewogen bij haar besluit om terug te treden. De populariteit van Willem-Alexander be reikte rond zijn veertigste verjaardag een piek. Hij was klaar voor het grote werk, zo luidde het algemene oordeel. Het imago was flink opgepoetst, het vaderschap en het huwelijk met Maxima hadden hem ver anderd. De aanstaande koningin-gemalin immers zorgt voor de balans in zijn leven en versterkt zijn zelfvertrouwen, de kinde ren vervullen hem met trots en zij lopen op hun beurt weg met hun vader. Dat ma zoekt continuïteit en stabiliteit ken de zeldzame inkijkjes in het huiselijk leven wel duidelijk. Willem-Alexander constateerde zelf ook tevreden dat zijn startpositie beter was dan die van zijn moe der Beatrix in 1980. Haar reputatie was niet zo positief, haar perfectionisme maak te politici bij voorbaat al bevreesd voor haar regeerperiode. Maar de prins heeft niet zoveel tijd gehad om van het hoera-geroep te genieten. De wierook was nog nauwelijks opgetrokken of er ontstond 'gedoe' - zo hebben Maxi ma en Willem-Alexander het zelf ervaren - over hun besluit een vakantiehuis te la ten bouwen in Mozambique. De prins met name werd weggezet als een vastgoedhan delaar met een luchtje, met name vanwe ge ongecontroleerde en vaak ongefundeer de berichten over de villa in het Afrikaan se land. Een landelijk ochtendblad besloot dat zo'n huis niet hoorde, en paste de be richtgeving waar nodig aan. Het 'gedoe' - er bleken ook investeringen te zijn gedaan in Argentinië - begon de gewone werk zaamheden te overschaduwen. Het parlement bemoeide zich ermee en toenmalig premier Jan Peter Balkenende moest in het geweer komen. De aankoop bleek bovendien ook om een andere reden niet zo fortuinlijk: kort erna brak de finan ciële crisis in alle hevigheid los en het laat ste waar het kritische Nederlandse publiek op zat te wachten was een aanstaande ko ning met een luxe woning aan de andere kant van de wereld, met alle consequen ties van dien voor bijvoorbeeld de beveili ging en de kosten daarvan. Voor het prin selijk paar restte niets anders dan het huis te koop te zetten. De mediastorm - terecht of niet - was op geen andere wijze tot be daren te brengen en de krassen op de prin selijke ziel hebben nog wel enige gene- zingstijd nodig. Willem-Alexander zal het echter niet heb ben verrast dat zijn populariteit een deuk opliep. Populariteit is van nature vluchtig, en de Oranjes moeten het hebben van de lange termijn. Een koning moet nu een maal een kwarteeuw of langer mee, dan zijn dagkoersen niet van belang, zoals ko ningin Beatrix bij herhaling heeft gezegd. Opnieuw gaat het om continuïteit en stabi liteit, zonder overigens in starheid te ver vallen. Koningin Beatrix ging er prat op dat ze bij wijze van spreken een Blackber ry niet van een iPhone kon onderschei den. Moderne apparatuur was aan haar niet meer besteed, meer dan een aan/uit knop moest er aan een apparaat eigenlijk niet zitten en toen media meldden dat de mobiele telefoon van prinses Margarita was gestolen, met daarop het mobiele nummer van Beatrix, vroeg Willem- Alexander geamuseerd welk mobiel num mer dat dan wel kon zijn. „Mijn moeder heeft geen mobiele telefoon." De prins zelf echter weet wel raad met de nieuwe tech nieken, en zal ze tijdens zijn koningschap ook gebruiken: bloggen deed hij al vanaf Antarctica, maar echt zelf twitteren is een stap te ver. „Dat is ook lastig met de minis teriële verantwoordelijkheid", aldus Alexander. Voor 'kroonprinsen' - een titel die het Ne derlandse staatsbestel overigens niet kent - bestaat geen school of een vastomlijnde op leiding en voorbereiding. Dat heeft in het verleden in heel wat koninkrijken proble men opgeleverd met duimendraaiende troonopvolgersWillem-Alexander kwam daar, toen hij zich eenmaal had verzoend met zijn toekomstbestemming, niet aan toe. De vroege keuze voor activiteiten in de wereld van het water, met daaraan ge koppeld de vooraf niet geheel onomstre den en met het koningschap verdwijnen de plek bij het IOC, hebben de prins legio ontplooiingsmogelijkheden gegeven. De -ÉL. klim in de wereldbureaucratie als waterdes- kundige heeft naast leerzame lessen ook wereldwijd netwerk opgeleverd waarover maar weinig beginnende staatshoofden kunnen beschikken. Er zijn zeker nog presidenten die Willem- Alexander nog niet heeft ontmoet, maar de eerste honderd van de 'Wie is wie' van wereldleiders kan hij moeiteloos afstrepen. Van Barack Obama tot Vladimir Poetin, van de koning van Bhutan tot Ban Ki-moon en de president van China, de nieuwe koning heeft ze allemaal al in zijn balboekje staan, al is het contact niet met iedereen even intensief geweest. Maar be leefdheidsbezoekjes tellen ook mee, en een toespraak voor de meeste presidenten en regeringsleiders van de Afrikaanse Unie ook. En dat het niet alleen over water ging, maar ook over toegang tot wc's, maakte het voor zijn gehoor zeker bijzon der. Willem-Alexanders oma koningin Juliana was nijdig dat bij de geboorte van haar eer ste kleinkind de nadruk werd gelegd op het feit dat het een jongetje was. Of dat voor de toekomst - koning of koningin - wat zou uitmaken. Nederland werd op dat moment tenslotte al 77 jaar geregeerd door vrouwen (Emma, Wilhelmina, Juliana, en Beatrix kwam daarna ook nog). Het maakt natuurlijk ook niet uit, maar het maakt wel een verschil dat Nederland al zo lang geen koning meer heeft gehad en zich dus ook geen voorstelling kan maken van een koning. Het takenpakket is weliswaar het zelfde, maar de presentatie in de huidige door beelden beheerste samenleving is dat niet. Verandering van stropdas of schoen veters krijgen bij een man minder aan dacht dan het schoeisel, de hoed of de jurk van een vrouw - trivialiteiten, zeker, maar voor de beeldvorming wel degelijk belang rijk. Het zal daarom wennen zijn aan 'de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46