Beatrix treedt af 15 I Oranjecomités willen extra uitpakken Nooit een spoor van hautain gedrag Mooie momenten met een ontspannen vorstin dinsdag 29 januari 2013 Kim Lamper uit Wemeldinge trok in 2010 als kinderburge meester ruim een uur lang op met koningin Beatrix tijdens de viering van koninginnedag in We meldinge en Middelburg. Ze was vooraf best zenuwachtig, met name door alle media-aan dacht. Eenmaal op pad met de ko ningin en andere leden van het Ko ninklijk Huis bleek dat de Oranjes makkelijk in de omgang zijn. „Ik mocht haar bloemen en later ook nog een boek geven. Ik had haar eerder een kaart gestuurd, waar ik haar naar wilde vragen, maar ze was me voor. Ze vroeg er zelf naar. Dat vond ik wel bijzonder." Een hele aardige en ontspannen vrouw, vindt Kim. Ze beleeft de warme ontmoeting met haar af en toe weer als ze door een fotoboek over de verre gende koninginnedag in Wemel dinge bladert. „Het waren mooie momenten!" foto Lex de Meester tweede van links) bewaren warme foto Ed Oudenaarden/ANP ontroerd als Hare Majesteit ons hoor toespreken!' Ook Hans Peter Minderhoud, afkomstig uit West- kapelle, was destijds bij de huldi ging aanwezig. De dressuurruiter, die zilver had gewonnen op de Spelen, was destijds onder de in druk van de ontvangst. Beatrix liet weten dat ze intens had meege leefd met de dressuurploeg. KONINGIN DER NEDERLANDEN Het ziet er naar uit dat de oranjeverenigingen en feestcomités op dinsdag 30 april flink uit gaan pakken. Dat valt tenminste af te leiden uit reac ties uit Middelburg en Wemeldin ge. De man die in Middelburg een van de kartrekkers was voor het ko ninklijk bezoek op Koninginnedag 2010, Sjaak van den Berg van de Stichting Evenementen Middel burg, zei gisteravond al dat hij daar over heel wat mailtjes en telefoon tjes had gehad. Het zal in ieder ge val een heel andere Koninginne dag worden dit jaar, voorspelt hij hij: „We zijn weer wel eens toe aan een feestje." En ook de oud-voorzitter van de oranjevereniging in Wemeldinge, Adrie Gijssel, ging in die richting. „Normaal maken we er in Wemel dinge om de vijfjaar een groot feest van, maar ik denk dat ze die cyclus dit jaar gaan doorbreken." Sjaak van den Berg sprak in 2010 onder anderen met prins Wil- lem-Alexander. „Dat is een echt mensenmens, een warme persoon lijkheid." Maar ook de opmerking van koningin Beatrix, dat Zeeland Koninginnedag aan Nederland te ruggegeven heeft, 'dat doet je toch wel wat'. In Wemeldinge stond Adrie Gijs sel aan het roer bij de organisatie van de ontvangst van de koninklij ke familie in 2010. „We stonden oog in oog en ze heeft me ook biog bedankt voor de ontvangst. Je hoort wel eens zeggen dat ze zich altijd goed voorbereid, maar dat is ook echt zo. Ze wist overal van, je kon echt merken dat ze er werk van had gemaakt." In Axel wordt komende donder dag een lampionnentocht gehou den ter ere van de 75ste verjaardag van de koningin. „Die gaat ge woon door natuurlijk! We gaan ze ker iets doen aan de inwijding van Willem-Alexander. Wat? dat we ten we nog niet. Eén ding is zeker, het wordt een groot feest!" zegt voorzitter van de oranjevereniging in Axel, Kees de Pooter. René van Gellekom, penningmees ter van de oranjevereniging ver wacht een extra drukke Koningin nedag in Westkapelle. In Oostka- pelle zijn ze ook van plan goed uit te pakken. „Met de nieuwe koning gaan we weer een nieuwe tijd tege moet en dat moet gevierd wor den", zegt penningmeester Eva- lien Gabriëlse. Ook voorzitter Marco Kreft van de Oranjevereniging Beatrix Seroos- kerke verwacht 'mooie tijden voor de monarchie' en voor de oranje vereniging. „Het is ook mooi dat de koningin in volle gezondheid het stokje kan overgeven aan haar zoon, die samen met Maxima ma teloos populair is." De Serooskerk- se oranjevereniging is sinds 1980, het jaar waarin zij koningin werd, naar Beatrix vernoemd. „We zul len Koninginnedag dit jaar extra al lure geven. Je moet nu flink uitpak ken." Of de Oranjevereniging Bea trix Serooskerke zelf een gebaar zal maken naar de koningin, weet Kreft nog niet. 1982: Koninginnedag in Veere De toespraak van de Koningin op al le nationale zenders is net voorbij. „Wat een fantastische rede", zegt oud-Kamerheer C. Kostense. „Je kon zien dat ze haar woorden perfect had voorbe reid. Voor mij - en ik denk voor heel Ne derland - is ze zo'n vertrouwd persoon. Ik zal haar missen. Maar ik heb ook het volste vertrouwen in het echtpaar dat nu gaat aan treden, Willem-Alexander en Maxima. Ze stralen eenzelfde soort charme uit." Kostense (Biervliet 1937) was van 1982 tot 1998 geneesheer-directeur van het zieken huis Walcheren. Van 2000 tot 2009 was hij Kamerheer van de Koningin in de provin cie Zeeland. Een mooie functie, vindt hij. Zo'n tien keer per jaar moest hij in Den Haag nieuwe ambassadeurs ophalen en naar de koningin in Paleis Noordeinde brengen. Door het ceremonieel - een koets met paarden, het paleis - waren de nieuwe lingen vaak behoorlijk nerveus. ,>De konin gin kon als geen ander mensen op hun ge mak stellen. Dat heb ik altijd zeer bewon derd", zegt Kostense. „Dat zag ik ook bij de bezoeken aan Zeeland. Aan het eind, als ze nog even meelunchte, was ze zo onge dwongen en aimabel. Ik heb nooit ook maar een spoortje van hautain gedrag kun nen ontdekken. Ze is alleen maar geweldig toegankelijk, spontaan en hartelijk." C. Kostense (links) begeleidt koningin Beatrix, Vlissingen 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45