41 Beatrix treedt af 'Ik waarschuwde haar voor de babbelaar' Warme gevoelens voor 'Ze trotseerde kou en regen in Wemeldinge' Luxexcel mocht op de borrel bij Beatrix dinsdag 29 januari 2013 Koningin Beatrix kleurde Zeeland altijd vrolijk Oranje. Wie haar van nabij meemaakte zag een vorstin van het volk. /udoka Elisabeth Willeboordse ontmoette koningin Beatrix in 2008, kort na de Olympische Spelen van Peking. De Middelburgse, die met brons thuis was gekomen, en de andere Nederlandse medaillewinnaars werden ontvangen op paleis Huis ten Bosch. „Het was een heel bijzondere erva ring, die me altijd zal bijblijven", vertelde Willeboordse maandag. „We hadden daar met alle spor ters een staande receptie. En hoe wel we daar met veel mensen wa ren, ging ze iedereen langs. Ieder een had een gesprekje met haar en ze was oprecht geïnteresseerd in wat we te vertellen hadden. Zij zei dat ze alle judoka's in Peking had gevolgd en dat ze ook kleinkinde ren had die op judo zaten. En ze vertelde dat ze haar eigen jongens ook op judo had gedaan, omdat ze het zo'n goede sport voor hun ont wikkeling vond." Willeboordse hoorde de toespraak van de koningin maandagavond op de radio. Meteen twitterde ze: 'Ik raak toch altijd geïnspireerd en Jan Jacobus van der Weel (1929) was van 1988 tot 2000 kamer heer van de Koningin in de pro vincie Zeeland. Hij herinnert zich haar vooral als „een buitengewoon krachtige persoonlijkheid." De voormalige advocaat en procureur in Middelburg vergezelde de konin gin tijdens alle officiële en officieu ze bezoeken in het Zeeuwse. Ook als er ambassadeurs in Den Haag hun geloofsbrieven kwamen aan bieden, begeleidde hij hen naar de koningin. „Je kon niet onder haar gezag uit", zegt hij. „Dat geldt voor allen, voor hoog en laag. Ze heeft gezag, ze heeft kennis van zaken, altijd weer." Van der Weel heeft het gevoel dat koningin Beatrix in de loop van haar regeringsperiode steeds dich ter bij 'haar volk' is komen te staan. „Ze is geliefd geworden", constateert hij. Logisch, want ze heeft naast haar strenge uitstraling ook een sterk ontwikkeld gevoel voor humor. „Ik herinner me een bezoek aan de stoomtrein Goes-Borsele. We zaten in een coupé waar boerinnetjes Zeeuwse boterbabbelaars uitdeelden. Mijn taak als kamerheer was het om haar te waarschuwen: 'Majesteit, als u die in uw mond stopt, kunt u de eerstvolgende tien minuten moeilijk of niet spreken'. Ze ant woordde: 'Dat is nu precies de be doeling'." De oud-kamerheer betreurt het dat politiek Den Haag haar niet ge gund heeft haar 'politieke rol' bij kabinetsformaties te blijven spe len. „Ze heeft op politiek gebied ongelooflijk veel ervaring en ge voel. Jammer dat daarvan geen ge bruik meer is gemaakt." De Zeeuwse olympiërs Hans Peter Minderhoud (derde rij van voren, rechts) en Elisabeth Willeboordse (bovenste rij, herinneringen aan hun bezoek aan koningin Beatrix na de Olympische Spelen van 2008. 30 april 1980: In de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt Beatrix ingehuldigd tot koningin. Dat was wel een eer voor een relatief jong, doch in novatief bedrijf uit Goes. In 2011 mocht Luxexcel op de bor rel bij de koningin. Althans, het be drijf dat een nieuw, digitaal 3D-printproces had ontwikkeld, mocht als innovatieve voorhoe despeler van het Zeeuwse mid den- en kleinbedrijf de nieuwjaars receptie op in Paleis op de Dam in Amsterdam bijwonen. Daar wilde de koningin het mid den- en kleinbedrijf, dat het toch al zo moeilijk had door de crisis, een hart onder de riem stelen. Voorzitter van de Raad van Be stuur Hans Schlösser mocht de ko ningin gelukkig nieuwjaar wen sen. Ze bleek ook geïnteresseerd in het printproces van Luxexcel, weet algemeen Richard van de Vrie nog. „Een hartelijk, aardige en be trokken vrouw." En hoewel de invitatie uiteindelijk slechts media-aandacht bracht, is Luxexcel toch doorgestoten tot een paleis. In de Het Loo hangt een kunstwerk van Renee Middelkoop uit Oosterhout dat 3D is geprint door Luxexcel. „Op de expositie Beeld van Beatrix. Leuk hè." De Kapelse oud-burgemees ter Siebe Kramer, die in 2010 koningin Beatrix van dichtbij meemaakte tijdens de vie ring van een natte Koninginnedag in Wemeldinge, vindt het zinnig dat de vorstin 30 april aftreedt. Gezien haar leeftijd en de familie perikelen, met name rond Friso, noemt Kramer het besluit verstan dig. „Het is tijd voor een nieuwe generatie. De opvolging is niet zo eenvoudig, want koningin Beatrix is zeer betrokken en beschikt over een enorme plichtsbetrachting." Dat merkte Kramer op 30 april 2010. „Het was een koude, natte dag. De koningin trotseerde de kou en de regen. Ze besefte dat al le mensen in Wemeldinge, niet in de laatste plaats de kinderen, uren stonden te kleumen. Ze gaf royaal handjes. Zelfs aan een terminale patiënt die op een brancard tussen het publiek lag. Zijn laatste wens was de koningin de hand schud den. Ik heb haar dat gevraagd. Toen ze hem zag liggen, liep ze meteen naar hem toe. Een maand later overleed hij. Deze gebeurte nis stond zelfs op zijn rouwkaart. Ik heb haar er later van op de hoogte gesteld. Toen ik de konin gin nog eens ontmoette tijdens een bijeenkomst in Amsterdam, kwamen zij en Willem-Alexander meteen terug op koninginnedag in Wemeldinge. Ze hadden groot res pect hoe de bevolking het dorp had aangekleed en hoe enthou siast ze waren. Ja, we mogen dank baar zijn dat we zo'n vorstin heb ben gehad, want laten we wel zijn: het koningschap is niet gemakke lijk! Natuurlijk moet onze toekom stige koning Willem-Alexander een faire kans krijgen, maar Bea trix zal ik absoluut missen." Koninginnedag Wemeldinge in 2010: koningin Beatrix wandelt sa men met burgemeester Siebe Kra mer en kinderburgemeester Kim Lamper door het dorp. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44