Beatrix treedt af 13 MATRIX dinsdag 29 januari 2013 KONINGIN DER NEDERLANDEN KONINGSMANTEL Koning Willem I droeg een roodfluwelen ko ningsmantel afgezet en gevoerd met met her melijn. Koning Willem II droeg bij zijn inhuldi ging in 1840 een sterk aangepaste koningsman tel. Het is niet helemaal duidelijk of het dezelf de mantel betrof die ook zijn vader 25 jaar eer der droeg. Wel zeker is dat de 83 geappliqueer- de gouden leeuwen van de mantel van Willem I zijn hergebruikt. Koning Willem III droeg de zelfde mantel bij zijn inhuldiging in 1849 en voor de 18-jarige, frêle gebouwde koningin Wil- helmina werd de mantel weer versteld. Vijftig jaar later zou de koningsmantel weer worden gebruikt voor koningin Juliana. Maar de historische mantel was zo slecht bewaard ge bleven dat er een grotendeels nieuwe mantel moest worden gemaakt, waarop door de Zwit serse couturier Erwin Dolder wel weer de gou den leeuwen, die op katoenen ondergrond ge borduurd waren, werden overgebracht. De Zwitserse couturier die hierbij betrokken was, zou van de resten oud rood fluweel een jasje voor zichzelf hebben gefabriekt. Ook bij de in huldiging van koningin Beatrix bleek de ko ningsmantel, die opgerold was bewaard in een ijzeren kist, weer in zeer slechte staat te zijn. Het bont moest grotendeels worden ver nieuwd. De koningsmantel wordt bewaard op paleis Huis ten Bosch, de huidige staat is onbe kend. REGALIA De regalia of rijksinsigniën de kroon symbool van de soevereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden de scepter symbool van het gezag van de koning de rijksappel symbool van het grondge bied van de koning het rijkszwaard symbool van de macht van de koning De rijksstandaard of -banier met het Neder landse wapen. Tot 27 juli 1963 waren de beide kronen, de scepter, de rijksappel, het rijkszwaard en de op zijde geverfde koninklijke standaard privé- bezit van de koning. Koningin Juliana droeg deze symbolen over aan de Stichting Regalia van het Huis Oranje-Nassau. Hoewel Willem-Alexander geen kroon krijgt opgezet, staat die wel prominent voor de troonzetels op de zogenaamde 'cre denstafel', waar de kroonjuwelen die de macht en waardigheid van de koning sym boliseren op rood fluweel liggen uitgestald. Koning Willem II liet ze in 1840 voor zijn inhuldiging door verschillende edelsme den vervaardigen. Op de televisiebeelden van 1980 is te zien hoe de kleine Alexan der, met licht argwanende blik, voorbij de regalia loopt die straks zijn koningschap be vestigen. Buiten knalden de rookbommen en hij moet hebben gedacht dat het volk hem en zijn familie haatte. Hoe formeel ook de inhuldigingsprocedu re, het verleden bewijst dat de inhuldiging ook plaats biedt aan de emoties van een overgeërfd koningschap. „Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak die zo zwaar is dat niemand die zich daarin zomaar een ogenblik heeft inge dacht haar zou begeren", sprak koningin Juliana, verwijzend naar hoe moeilijk haar 'lieve moeder' het onder die zware last had gehad. „Maar ook zo mooi dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik dat ik dit doen mag?" Hoe eenzaam de functie was die zij kreeg overgedragen, bekende Beatrix met blosjes van onzekerheid, kon alleen haar moeder weten. Nog minder onomwonden dan haar voorgangster verwoordde zij een zeke re weerstand waarmee ook de rebelse Wil lem-Alexander in het reine heeft moeten komen: „Dit ambt is niet verworven. Het is een functie waar geen mens om zou vra gen. Toch sta ik hier en vraag het Neder landse volk om steun en vertrouwen." Het afleggen van de eed, stelt ook Veen, is in het leven van een geboren koning van zelfsprekend een zeer emotionele gebeurte nis. „Er is geen twijfel over de grote verant woordelijkheid die ze voelen. Dat is een consequentie van de erfopvolging. Ga er maar aan staan, dat is niet mis." den ook afvaardigingen van bevriende staatshoofden: traditioneel niet het rege rend staatshoofd zelf maar troonopvolgers of anderen uit de lijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43