21 Beatrix treedt af dinsdag 29 januari 2013 In Nederland wordt een nieuwe koning niet gekroond, maar ingehuldigd. Een staatsrechtelijke procedure, maar niet zonder emoties. Er wacht immers een zware taak. „Het is een functie waar geen mens om zou vragen", zo verwoordde Beatrix bij haar aantreden de aanvaarding van het koningsschap. Wie ben ik dat ik dit doen magi DE EED De eed of belofte op het statuut voor het koninkrijk en de grondwet. De eed wordt staande afgelegd, met twee vingers van de rechterhand opgestoken. Ik zweer (beloof) aan de volkeren van het Koninkrijk dat Ik het Statuut voor het Koninkrijk en de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer (beloof) dat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van het Koninkrijk met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat Ik de vrijheid en de rechten van alle Nederlanders en alle ingezetenen zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de welvaart alle middelen zal aanwenden welke de wetten Mij ter beschikking stellen, zoals een goed en getrouw Koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe Mij God almachtig. COLOFON Deze bijlage verschijnt bij de bekendmaking van de abdicatie van Koningin Beatrix. eindredactie Tanja Kits vormgeving Henk te Boekhorst foto ver antwoording Foto voorpagina: Anton Corbijn Overige foto's: CPD, ANP en RVD zie onze websiterbinnenland Voor meer nieuws, achtergronden, foto's en video's door Marjolijn de Cocq Het zijn gebaande paden voor de Prins van Oran je. Net dertien jaar was Wil- lem-Alexander toen hij, branie met blond page- koppie, op 30 april 1980 de Nieuwe Kerk in Amsterdam betrad voor de inhuldiging van zijn moeder. Veilig achter oma Juliana en opa Bernhard, geflankeerd door zijn broers Constantijn en Friso. Dit jaar draagt hij zelf de hermelijnen koningsmantel als hij op deze historische plaats als koning Willem-Alexander de eed aflegt, de zeven de inhuldiging in de Oranjemonarchie. In Nederland wordt een koning niet ge kroond, want dat is een religieuze ceremo nie, maar ingehuldigd. De betekenis ervan is puur staatsrechtelijk. De koning belooft of zweert trouw aan het Statuut voor het Koninkrijk en de Grondwet. De leden van Eerste en Tweede Kamer zweren of belo ven op hun beurt, hoofd voor hoofd, trouw aan 'de Koning'. Artikel 32 van de Grondwet schrijft voor dat die inhuldiging plaatsvindt in de hoofd stad Amsterdam, tijdens een openbare Ver enigde Vergadering van de Eerste en Twee de Kamer, de Staten-Generaal. Sinds ko ning Willem I in 1814 is de Nieuwe Kerk lo catie voor deze plechtigheid, waar inmid dels meermaals het 'zo waarlijk helpe mij God almachtig' heeft: geklonken. Als de oude koning dood is, of afstand doet van de troon, is de troonopvolger on middellijk de nieuwe koning. De Grond wet schrijft voor dat hij wel zodra mogelijk beëdigd en ingehuldigd moet worden. „De draaiboeken liggen klaar, het is de zevende inhuldiging sinds 1814", zegt ouddirecteur Ernst Veen van de Nieuwe Kerk. Het grote verschil met voorgaande inhuldi gingen is dat de Nieuwe Kerk nu vol in be drijf is, aldus Veen. „Tot nu toe zijn we, zoals bij het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima, mini maal vier maanden van te voren gewaar schuwd. Het hof weet natuurlijk dat wij tentoonstellingen geprogrammeerd heb ben staan. Maar in elk contract dat we heb ben, met musea in het buitenland en ande re partners, staat in artikel 14 dat bij een 'in huldiging des konings' al het bovenstaande komt te vervallen." De organisatie neemt vermoedelijk een aantal maanden in beslag, onder meer om dat buitenlandse hoogwaardigheidsbekle ders moeten worden uitgenodigd en onder gebracht in hotelaccommodaties op ni veau. Ook moeten maatregelen worden ge troffen om de hoofdstad te beveiligen en een herhaling van het kroningsoproer van 1980 te voorkomen, waardoor de inhuldi ging van Beatrix (in de woorden van histo ricus Cees Fasseur) 'onder wolken van rook en traangas' plaatsvond. Die verant woordelijkheid ligt bij de gemeente Am sterdam. Op 4 september 1948 deed koningin Wil- helmina na vijftig jaar afstand van de troon. Om twaalf uur stelde ze, nadat ze de akte van abdicatie had ondertekend onder de plafondschilderingen van de Mozeszaal, op het balkon van het paleis op de Dam de nieuwe koningin voor met een even welge meend als opgelucht: „Leve onze konin gin!" Omringd door de in witte tule jurk jes gehulde prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zag ze diezelfde dag in de Nieuwe Kerk, de plek waar zij als 18-jarig 'koningin netje' zelf de eed had afgelegd, toen tijdens de inhuldiging van haar dochter. De geschiedenis herhaalde zich. Prinses Juliana verscheen op 30 april 1980 om 11 uur 's ochtends op het balkon van het pa leis op de Dam om Beatrix voor te stellen, 'uw nieuwe koningin'. Daaraan vooraf gaand had, voor het eerst onder toeziend oog van camera's, een aangeslagen Juliana bij de abdicatieplechtigheid haar 'uitmun tend voorbereide' dochter als frisse nieuwe kracht geprezen. Voor het ondertekenen van de akte moest haar echtgenoot, prins Bernhard, een pen uit zijn binnenzak te voorschijn toveren. Zoals Beatrix naar voren werd geschoven op de plek waar haar moeder zelf voor het eerst als Koningin Juliana werd gepresen teerd, zal Willem-Alexander straks naast zijn moeder aantreden na haar troonsaf stand. Op een balkon dat voor hem nog van extra betekenis is door die andere bij zondere gelegenheid, het moment van de lang verwachte Kus op de dag van zijn hu welijk met Maxima Zorreguieta op 2-2-2002. En wellicht gluren zijn drie doch ters, prinses Amalia voorop, dan door de raampjes om iets van het spektakel op te vangen zoals hij en zijn broertjes 33 jaar eerder. Ondanks alle discussie over de rol van de koning, liggen gewelddadige protesten zo als in 1980 minder voor de hand. In Am sterdam was destijds een grote kraakbewe ging actief die de 30ste april onder het mot to 'geen woning, geen kroning' tot actiedag uitriep. Rookbommen ontploften, er werd traangas ingezet. De Mobiele Eenheid kon ternauwernood voorkomen dat krakers op rukten naar de Dam. De situatie was zo ge spannen dat scherpschutters volgens inge wijden op de daken van de Bijenkorf en Peek 8c Kloppenburg hun vinger aan de 30 APRIL 1980 KONINGIN BEATRIX LEGT DE EED OP DE GRONDWET AF IN DE NIEUWE KERK IN AMSTERDAM trekker hadden. De inhuldigingsceremonie kreeg haar definitieve vorm bij koning Wil lem II in 1840. In de Nieuwe Kerk wordt de koning aange kondigd door de hoofdceremoniemeester - met een luid geschald 'De Koning' - en on der het Wilhelmus binnengeleid door de Commissie van In- en uitgeleide. Eerst houdt hij een korte toespraak en legt dan de eed of belofte af. Namens de Kamerleden en Statenleden uit de drie andere landen van het Koninkrijk (Aruba, Curacao en Sint Maarten) spreekt de voorzitter van de Eerste Kamer een plechtige verklaring uit. Naast hoogwaar digheidsbekleders van kabinet, Staten-Ge neraal en Raad van State en hun genodig-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42