Leve de koning! ix treedt af 13 Slim en gevoel voor verhoudingen' Prins 1 ronkt met :ering cruise De enige juiste koers A Sterke vorstin commentaar nl i FOTOALBUMS Verrassend! Uitgebreid aanbod! Vernieuwend! dinsdag 29 januari 2013 door Ben Jansen Als gedeputeerde heeft hij Willem-Alexander meege maakt wanneer deze in Zeeland een min of meer officiële rol kwam vervullen. Inmiddels kent oud-gedeputeerde Harry van Waveren uit Goes de toekomstige koning van Nederland ook op een andere manier. Hij is lid van de door Willem-Alexander voorgeze ten Adviescommissie Water. Zijn indruk: „Een slimme man met ge voel voor verhoudingen." Van Waveren was aangenaam ver rast toen hij april vorig jaar werd gevraagd lid te worden van Wil lem-Alexanders adviescommissie. De in 2004 opgerichte commissie bestaat naast de kroonprins uit ze ven leden met een achtergrond als wetenschapper, waterschapsbe stuurder of ondernemer. Van Wa veren draagt vooral vanuit de be stuurlijke hoek aan de adviezen van de commissie bij. Voor Willem-Alexander is het voorzitterschap van de commissie geen erebaan. Hij laat bij geen en kele vergadering of werkbezoek verstek gaan. Van Waveren vindt hem een goede voorzitter, die heel goed thuis is in de dossiers die met water te maken hebben en die alle deelnemers aan de discus sie tot hun recht laat komen. „Hij heeft ook een prettig gevoel voor humor en dat gebruikt hij op een hele goede manier." Bij officiële gelegenheden houdt een lid van het koninklijk huis zich doorgaans op de vlakte. Van Waveren: „De besloten vergaderin gen van de commissie bieden Wil lem-Alexander de mogelijkheid wat meer uitgesproken te zijn. Je merkt dat hij zich al jarenlang met allerlei onderwerpen op het ter rein van het water bezighoudt. Hij is zonder meer deskundig, maar hij heeft echt niet de neiging zijn ideeën door te drukken. Hij is een teamspeler. Er wordt in de com missie heel goed naar elkaar geluis terd." Ondanks zijn kennis op waterge bied wil Willem-Alexander vol gens Van Waveren absoluut niet als een waterwetenschapper over- Koninginnedag Middelburg 2010. Willem-Alexander en Maxima met op de achtergrond koningin Beatrix, wuiven enthousiast naar het publiek. foto Robin Utrecht komen. „Zijn grote kracht is het leggen van verbindingen. Tussen wetenschappers, bedrijfsleven en overheid. Hij heeft echt een anten ne voor de kansen die samenwer king kan bieden en hij gaat met die eigenschap heel slim om door zijn contacten te gebruiken." Van Waveren vindt het jammer dat aan het voorzitterschap van Willem-Alexander een einde zal komen. „Want dat zit er natuurlijk in. De commissie brengt advies uit aan de regering en daar maakt Wil lem-Alexander als koning straks zelf deel van uit. Hij kan moeilijk zichzelf adviseren." Het gaat er in de vergaderingen van de commissie, in de nazit en tijdens werkbezoeken tegelijkertijd zakelijk en ontspannen aan toe. Van Waveren: „Nee, we tutoyeren elkaar niet." Hoe spreekt hij dan de kroonprins aan: met hoogheid, Alex of meneer de prins? Van Wa veren: „Ik hou het maar neutraal op 'voorzitter'." En wat zegt Wil lem-Alexander dan terug. Van Wa veren grijnst: „Nou gewoon me neer Van Waveren." door Marcel Modde Vier keer alweer heeft direc teur Bert van de Hoef van Deltapark Neeltje Jans Wil lem-Alexander mogen begeleiden bij offciële bezoeken op het voor malige werkeiland. Niet alleen ter eigen lering en vermaak, maar ook voor ontvangst bijvoorbeeld van de premier van Vietnam in 2011. „Ik zei net voor de grap tegen mijn echtgenote: Zal hij nu nog wel de tijd hebben om bij ons te gidsen? Hij was inmiddels zo be dreven als hij bij ons op bezoek kwam. We zorgen dan altijd voor een Engels sprekende gids, maar na zijn tweede keer nam hij die rol gewoon over en vertelt honder duit over alles wat je van de storm vloedkering wil weten. Waterma nagement is ook helemaal zijn ding. Ik denk zeker dat we daar als land profijt van kunnen hebben. Met name zijn kennis op het ge bied van waterbouw kan hij heel goed verkopen. Zoals Beatrix veel heeft met kunst, heeft hij wat met water." Van de Hoef stelt vast dat de toe komstige koning in zijn rol is ge groeid. „Hij is ook wel wat afstan delijker geworden, vind ik zelf. De eerste keer kon je hem nog wel eens verleiden tot wat informele uitspraken. De laatste jaren ging dat niet meer. Ik begrijp dat wel. Hij is goed voorbereid, daar twijfel ik niet over. Het is ook een hele ai mabele man. Iemand die mensen goed op hun gemak weet te stellen in een ontmoeting." Willem-Alexander en Bert van der Hoef (r) in 2004 op Neeltje Jans ederland neemt bin nenkort afscheid van een onkreukba re koningin. Beatrix van Oranje, de toegewijde vak vrouw. Meteen na haar aantre den zet zij de monarchie in de steigers. De losse benadering van haar moeder Juliana is voor bij. De lichtzinnigheid van haar vader Bernhard krijgt geen kans. Zij kiest voor een zeer za kelijke benadering. Emotie blijft op de achtergrond. Privé is privé. Beatrix toont een bij zonder groot plichtsbesef. Zo restaureert zij de monarchie met succes. De laatste jaren laat Beatrix iets meer van zichzelf zien. Soms vrijwillig. Soms omdat het moet, bijvoorbeeld na de aan slag op de koninklijke bus in Apeldoorn. Die iets minder for mele vorstin oogst veel waarde ring. Het draagvlak is enorm. Nederland valt dan ook even he lemaal stil als de majesteit haar vertrek aankondigt. Beatrix lijkt haar regeerperiode op het juiste moment af te slui ten. Zij is straks 75 jaar. Ze blijft niet eindeloos hangen zoals Eli sabeth in Groot-Brittannië. Kroonprins Willem-Alexander wordt al vele jaren klaarge stoomd. Hij had ooit het imago van prins Pils, maar dat ligt ver achter hem. Nederland kan zich opmaken voor een mooi feestje bij de troonswisseling op 30 april. Kijk op www.pzc.nl voor een fotoal bum over Beatrix in Zeeland. Zet uw foto erbij! Meer foto's in de iPad app van de PZC Compleet dossier over Beatrix op www.pzc.nl/troonsafstand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3