31 BiutmSi Bewtgm dinsdag 29 januari 2013 Gerard Smallegange bouw van getroffen gebieden. Even wijken we af van onze route om het Diakonie Huis uit i860 van dichtbij te bekijken. Wooncorporatie Zeeuwland moderniseerde de acht armen- huisjes. Nu zijn het vier levensbestendige woningen met bijbehorende moestuintjes. Een van de woningen wordt van dubbel glas voorzien. „Daar komt een jong stel wonen", zien. Dat boerenhuis dateert overigens uit de zestiende eeuw. Het is in de negentiende eeuw mooi, maar onherstelbaar gerestaureerd. Het voorgaande verhaal betekent natuurlijk dat het hele duin- en bosgebied van Oranje zon, met z'n Markiezenbos dat later Prinsen- bos of Oranjebos werd genoemd, dateert van na 1250. Na de inpoldering zijn zachtjesaan de uitmondingen van de Zwene naar de Noord zee dichtgeslibd, de zeestroom heeft zich verlegd, en er kwam snelle duinvorming, zodat binnen enkele honderden jaren een mooi, hoog verstoven bos- en duingebied is ontstaan. Wie nu over het strand van Breezand loopt kan haast niet geloven dat dit strand met zijn achterland van duinen, bossen en polders een wild en woest schorren- en kreeklandschap was, dat dagelijks overstroomde. weet de dame van het eerste huisje. „Dat vind ik wel leuk, want eerder woonden hier alleen senioren." Eenmaal terug op onze uitgestip pelde route gaan we de Noorddijkstraat in en het Bagijntje. Dit lijkt wel een verhard karrenspoor, 't Is koud, een sprintje moet ons opwarmen. We stappen flink door, rechtsaf de Nieuwstraat in. Na het oude levensmiddelen winkeltje van Atie de Nooijer houden we in de Kerkstraat alweer halt bij de Grote of Sint Nicolaaskerk. Vandaag zijn alle deuren geslo ten. Bij thuiskomst lezen we op de uitgebreide website van de kerk zelf, dat de geschiedenis teruggaat tot de dertiende eeuw. Als we het bordje 'closed' bij boerderijwinkel Boer en Brokken in de Schuitkade zien, maken we snel ons rondje af. Via de Jacob Catsstraat en de Zuiddijkstraat staan we al gauw weer op de Markt. Ons voornemen is om in de zomer nog eens terug te gaan, als de Helleborus is uitgebloeid en de haven vol ligt met bootjes. Elian van't Westeinde De hoeve Overduin, behorend bij het gelijknamige landgoed in Oostkapelle, bestaat uit een i6e-eeuws boerenhuis en een schuur uit circa 1850. Foto André Faas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31