21 Beatrix treedt af Dag majesteit! 'Een waardige koningin met groot plichtsbesef Zeeland 'redt' Koninginnedag Kamerheer moet terugtreden PZC dinsdag Vorst 4r dinsdag 29 januari 2013 door Marleen Blommaert De vorst is het land uit en de dag daarna mel den de eerste muggen zich alweer. Hoe ze dat doen is me een raadsel. Vorige week was het hier nog -15 's nachts en bij de eerste zonne straal en temperaturen bevolken ze in dikke wolken mijn tuin. De eerste is ook al binnen gesigna leerd. Hetzelfde geldt voor het onkruid dat weken bedekt lag door de sneeuw. Aangezien de dooi heftig en snel was, was binnen een dag te zien wat ermee gebeurd was in deze vorstperiode. U raadt het al, hele maal niets. Alle soorten lagen fris groen te glinsteren met dropjes smeltwater. Zo plotseling als de sneeuw en de strenge vorst kwam, zo snel is ze weer verdwenen. Op een enkele ijsschots in de kreek na lijken we richting lente te gaan. De natuur is zich alweer aan het vernieu wen. De eerste sneeuwklokjes zijn blij bevrijd te zijn van hun sneeuwkleed. Een mooi seizoen om je hermelij- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weke* voor C 9,95 (PR06AIOIE) Q Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 woken grati» (NA28) ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand 82.50 per kwartaal Naam: Um3v Adres: Postcode:Woonplaats: Teletoonnummer (oa. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schreven. Rekeningnummer: Handtekening: Ga naar |Bc.nt/i>«w«nn of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC. lerereservtce, Antwoordm. S4OS0, S004 VB Tilburg. V» het Nfeton «an teaotop de ■«tol» EP nen mantel af te leggen moet ze gedacht hebben. Ze zal erover gedacht hebben toen het sneeuwde. Wat zal ze zo al gedacht hebben in de aanloop naar dit moment? Wat zal ik zeggen? Ik moet ze na tuurlijk wel even laten weten dat ik het nog wel aankan, anders krij gen we dat vervelende gespecu leer weer. Welke jurk? Diepe zucht, me erop voorbereiden me niet te veel met hem te bemoeien. Me bewust zijn dat iedere hapering en ieder woord uitgelegd zullen worden naderhand. De oude koningin treedt terug. Zoals de winter zich eveneens langzaam terugtrekt uit het land en plaats maakt voor een volgend seizoen, maakt zij plaats voor een volgende generatie. Ze vraagt zich af hoe hij het zal doen. Maar net als de komende lente is dat in de sterren geschre ven. Ze kijkt over de besneeuwde paleistuin, zucht, en is benieuwd hoe de wereld eruit zal zien als de vorst weg is en het straks lente wordt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende Voor de Zeeuwse commissa ris van de koningin Karla Peijs komt het aangekondig de aftreden van koningin Beatrix als een verrassing. „Ze is namelijk nog zo vitaal, legde nog al die staatsbezoeken af. Ik had niet verwacht dat ze nu al zou stoppen. Aan de andere kant is 75 jaar ook wel een mooie leeftijd om er mee op te houden." Koningin Beatrix heeft een bijzon dere band met Zeeland, zegt Peijs. „Ze kwam er regelmatig, was stee vast present bij de uitreiking van de Four Freedom Awards. Toch heb ik haar wel eens een kerst kaart gestuurd met de hartenkreet dat het lijkt alsof ze in Den Haag denken dat Zeeland in het buiten land ligt. Bij een receptie wilde ze me er meteen over spreken. Ze heeft namelijk een ijzersterk ge heugen." En ook een enorm plichtsbesef, onderstreept Peijs. „Ze bemoeide zich tot in detail met de voorbereiding van Konin ginnedag in Wemeldinge en Mid delburg. Na het drama in Apel doorn was dat een spannende tijd. Gelukkig verliep alles goed. Ze was verheugd die dag omdat Zeeland haar koninginnedag teruggaf.'' Volgens Peijs is Beatrix een profes sionele, waardige en hardwerken de koningin. Ze heeft niettemin ook alle vertrouwen in de capaci teiten van haar opvolger Wil- lem-Alexander. „Hij heeft lang ge noeg kunnen warmdraaien." Burgemeester Schouwenaar met koningin Beatrix op het bordes in Middel burg na een geslaagde Koninginnedag 2010. foto Robin Utrecht door Marcel Modde Alle ogen waren 30 april 2010 op Zeeland gericht. Beatrix en haar familie wil den hier voor eens en altijd een dikke streep onder het drama van Apeldoorn zetten. „Iedereen dacht mee en wist te vertellen dat dit niet fout mocht gaan. Dat hadden wij zelf natuurlijk ook al bedacht", zegt toenmalig burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg. En alles ging zoals Nederland het ge wend was. Zonder noemenswaar dige problemen, prachtige televisie beelden van Middelburg en We meldinge én een koninklijke fami lie die zich onbezorgd tussen de feestvierende burgers mengde. De woorden die Beatrix sprak ter af sluiting zijn in dit licht dan ook bijna historisch te noemen, realis- seert Schouwenaar zich ook: „U hebt er een fantastische dag van ge maakt. U hebt ons en het land Ko ninginnedag teruggegeven." Schou wenaar zou de laatste zijn om die lofzang op zichzelf van toepassing te verklaren en wijst op alle vrijwil ligers en professionals die hun steentje hebben bijgedragen aan het feest. „Dat zijn echt duizenden mensen geweest. Het mócht ook gewoon niet fout gaan!" Beatrix heeft Middelburg tijdens het burgemeesterschap van Schou wenaar tien keer bezocht. Naast de landelijke Koninginnedag was dat bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards, het 250-jarig ju bileum van de PZC en de opening van het hospice en nieuwe stad huis. „We zijn als Zeeland goed be deeld door het koninklijk huis." door Marcel Modde Met het aftreden van de ko ningin moet formeel ook haar hofhouding vertrek ken. Jack Asselbergs uit Zierikzee is sinds 1 maart 2009 kamerheer van Beatrix. Hij begeleidt de majesteit onder meer bij bezoeken aan de provincie en bereidt die bezoeken ook voor. Asselbergs vindt het te vroeg om te reageren op de aange kondigde troonafstand. Volgens hem 'past dat een lid van de hof houding niet en is de communica tie op dit vlak voorbehouden aan de Rijksvoorlichtingsdienst'. De kamerheer is persoonlijk be noemd door de koningin. Wan neer zij troonafstand doet, komt ook zijn functie ter beschikking. De chiffre, het gekroonde speldje met de B van Beatrix op het col bert, is na 30 april slechts nog van symbolische waarde. De toekomsti ge koning stelt zijn eigen hofhou ding samen. Willem-Alexander kan besluiten de huidige kamer heer in Zeeland aan te houden. As selbergs vindt het evenzeer onge past om te zeggen of hij nog be schikbaar is. Efl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2