241 sport Thijsje Oenema overtreft zichzelf vier keer tijdens WK sprint Ook Niermann bekent doping bij Rabobank Riddersma pakt goud WK in cijfers De eerste Coast Enduro Zeeland dinsdag 29 januari 2013 Mulder in illuster rijtje door Eric de Jager SALT LAKE CITY - Voor een gewone jongen uit Zwolle is er veel bijzon der aan Michel Mulder. De 26-jari- ge wereldkampioen sprint won in Salt Lake City het toernooi bij zijn debuut en dat is niet veel schaat sers gegeven. Mulder is de nummer drie in een illuster rijtje wereldkampioenen. Alleen Eric Heiden (1977) en Igor Zjelezovski (1985) slaagden er bij hun allereerste WK sprint in goud te winen. Los van de Rus Valeri Moeratov, die in 1970 het eerste WK ooit won - toen was iedereen debutant. Geen gek clubje om bij te horen: Heiden won het WK daarna nog drie keer en sleepte bij de Spelen van 1980 vijf gouden medailles in de wacht 'Igor de Verschrikkelijke' was in totaal zes keer de beste sprinter van de wereld en heeft olympisch zilver en brons op de 1000 meter in de prijzenkast han gen. Dat Mulder dat ook nog eens in een wereldrecord punten deed, past bij de bijzonder gewone man. Michel is de helft van een twee ling, broer Ronald schaatst bij BrandLoyalty en stond afgelopen weekeinde in Amerika als reserve én als supporter langs de baan. In de schaatswereld staat hun eerste race tegen elkaar op een groot toer nooi, het NK sprint 2006 in Assen, genoemd in alle boekjes met klas siekers. De twee finishten precies gelijk: 37,87 seconden. De tweeling komt uit een gezin met nog vijf broers, van wie er één al vroeg overleed. Het geloof neemt in de gereformeerd vrijge maakte familie een belangrijke plek in. Michel Mulder heeft één passage uit de bijbel onderstreept in zijn hoofd: 1 Korintiërs 9-24. 'Weet u niet dat van de atleten die in het stadion een wedloop hou den er maar één de prijs kan win nen? Ren als de atleet die wint.' En dat doet de sprinter. Als lange- baanschaatser mag hij dan in het opmerkelijke rijtje met Heiden en Zjelezovski horen, als multidiscipli naire sporter staat hij op eenzame hoogte. Als eerste is hij erin ge slaagd in één jaar tijd wereldkampi oen op skeelers en op schaatsen te worden. Afgelopen september won hij de wereldtitel 500 meter op de weg in het Italiaanse San Be nedetto del Tronto. Het was een eerste goedmaker voor de frustra tie van het WK afstanden in maart. Daar miste hij, op het ijs van Thialf, het goud op één hon derdste van een seconde. Toen al zinspeelde hij op de wens om in twee disciplines tegelijk de wereld titel te claimen. Vanochtend om 10.50 landt de we reldkampioen op Schiphol, in ge zelschap van zijn beslist.nl-ploeg- genoot Hein Otterspeer, die brons won in Salt Lake City, en zijn coach Gerard van Velde, die op de Utah Olympic Oval in 2002 olym pisch kampioen werd. Van Velde nam Michel, samen met zijn broer Ronald en Freddy Wennemars, in 2008 onder zijn hoede. Dat hij na vijf jaar in Salt Lake City kan oog sten met Michel Mulder, was voor beiden bijzonder. „Ik wilde voor Gerard de cirkel rondmaken. Hij werd hier olympisch kampioen. Ik wilde hier zijn eerste wereldkampi oen zijn", aldus Mulder. Mannen, eindstand: 1. Mulder 136.790, 2. Koskela 137.015, 3. Ot terspeer 137.045, 4. Gregg 137,060, 5. MoTae-Bum 137.410, 6. Lee Kyou-Hyuk 137.480, 7. Poutala 137.575, 8. Lobkov 137.620, 9. Jesin 137.920, 10. Ihle 137.945,17. Groothuis 138.455. Vrouwen, eindstand: 1Ri chardson 148.015, 2. Yu Jing 148.280, 3. Lee Sang-hwa 148.560, 4. Oenema 148.665, 5. Nesbitt 148.945, 6. Hong Zhang 149.565, 7. Boer 149.670, 8. Bo- we 149.685, 9. Fatkoelina 149.700.10. Wang Beixing 149.700.11. Leenstra 150.380, 14. Van Riessen 151.410. door Eric de Jager SALT LAKE CITY - Thijsje Oenema heeft het Nederlandse vrouwen- schaatsen naar een nieuw tijdperk geloodst Vierduizend dagen stond de snelste tijd op de 500 meter op 37>54- Jaar in jaar uit moesten sprintvrouwen de vraag beant woorden: 'Wanneer gaat dat record er eindelijk aan?' Zaterdag was het zover: 37,38 seconden. Zondag weer. Thijsje Oenema brak tijdens het WK in Salt Lake City door het plafond en zette de standaard op 37,06 seconden. Genoeg voor de wereldtitel was het niet. Die ging naar de thuisfavo- riet Heather Richardson, voor de Chinese Jing Yu en Sang-Hwa Lee uit Zuid-Korea. Oenema eindigde uiteindelijk als vierde. Maar ge noeg voor een plaats in de vader landse boeken was het ruim schoots. NIEUWEGEIN - Oud-wielrenner Grischa Niermann heeft bekend in zijn actieve carrière epo te hebben gebruikt. Dat gebeurde in de jaren 2000 tot en met 2003. De Duitser reed destijds, zoals vrijwel zijn he le loopbaan, voor Rabobank. Dat heeft wielerbond KNWU maan dag gemeld. Niermann stopte na vorig seizoen met fietsen en is nu aan de slag bij de KNWU, waar hij ploegleider is van het talententeam, het oude continentale team van Rabobank. De 37-jarige Duitser is na zijn be kentenis, die direct is overgedra gen aan de waarheidscommissie onder leiding van Winnie Sorgdra- ger, per 15 februari voor een half jaar geschorst. Eerder bekenden Danny Nelissen en Mare Lotz tijdens hun periode bij Rabobank epo te hebben ge bruikt. Thijsje Oenema Thijsje Oenema uit Joure stond lan ge tijd niet boven aan de lijst om het stokoude record uit 2002 aan flarden te rijden. De ogen waren vooral gericht op Annette Gerrit- MIDDELBURG - Judoka Sjors Riddersma, uitkomend voor Budo kan Rotterdam, heeft in de klasse tot 21 jaar (-100 kg) beslag gelegd op het goud in het districtskam pioenschap van Zuid-Holland. De achttienjarige Middelburger won zijn finalepartij tegen Milan Toen binnen zes seconden met een heupworp. Riddersma heeft zich daardoor ge kwalificeerd voor het Nederlands kampioenschap op 9 februari in Nijmegen. Daar strijden alle nummers een en twee van de districtswedstrijden om de titel. Iris Catsburg van ss Frans de Boe- vere en uitkomend in de klasse tot 78 kg, slaagde er eveneens in zich te plaatsen voor het NK in Nijme gen. Tess Cornelius, uitkomend in de gewichtsklasse tot 57 kg., be haalde geen podiumplek en werd vierde. Ze kwam kracht tekort door ziekte. sen of Margot Boer. Maar Oenema is gewend om vanuit de coulissen voor het voetlicht te treden. In de jeugd bij schaatsclub STD in Sint Nicolaasga viel ze niet op. Ze was de jongste in een leeftijdscate gorie waar Ingeborg Kroon alle aan dacht opeiste. Oenema werd aan vankelijk ook te licht bevonden voor de Friese selectie. Toen ze ein delijk leek door te breken - ze kreeg een contract bij de profploeg van VPZ - werd ze geveld door de ziekte van Pfeiffer. Oenema hield er een leverkwaal aan over en een geknakte geest. Ze geloofde niet meer in een succesvolle carrière. Ze mocht niet langer dan twee mi nuten voluit sporten en was op de 500 meter langzamer dan de slecht ste allrounder in haar team. Coach Erik Bouwman kreeg haar met veel praten weer op het rechte pad. Ze werd de snelste van de ploeg, won brons op de 500 meter bij het NK afstanden en plaatste zich voor de Spelen van Vancouver. Oenema is de coaches van VPZ er nog steeds dankbaar voor. Toch was de weg naar 37,06 nog een lange, vol hob bels en kuilen. Nadat sponsor VPZ in 2010 stopte, was er bij geen enke le ploeg plek voor Oenema. Bij het kleine Team Anker kreeg ze weer een terugslag. Haar lever bleef een zorgenkindje. Pas in de zomer van 2011 kreeg ze het bericht waar ze eigenlijk niet meer op durfde te rekenen: haar bloedwaarden waren weer nor maal. De explosiviteit die ze als klein meisje al in de turnhal toon de, mocht er eindelijk weer uit. Thijsje Oenema hoefde zich niet meer in te houden. Het resultaat: drie nationale kampioenschappen, zilver op het NK sprint, brons op het WK afstanden en een lang niet voor mogelijk gehouden nationaal record. Een tak van motorsport waarbij met off-the-road motoren via de openbare weg of via onverharde paden een parkoers moet worden afgelegd waarbij een aantal bekwaamheidsproeven wordt gehouden. In de eerste editie van dit evenement in Zeeland Domburg gaat men uit van 250 x deelnemers om het initiatief op te fAagteKerke starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24