Eerste aanzet ontwikkeling Veere 201 zeeland Claim boer verzilten van sloot afgewezen Wintergroenten Zelf groentekoekjes maken Vogelkampioen 1 rode paprika peper zout DEN HAAG - Minister Schultz van Haegen van Infrastructuur en Mi lieu hoeft van de Raad van State aan een Arnemuidense akkerbou wer geen schadevergoeding te beta len. De schadeclaim van de maatschap Quist uit Arnemuiden bedroeg 4500 euro. Aan hun gewassen ont stond schade nadat de minister in 2004 toestemming had gegeven voor de bouw van het doorlaat- middel De Katse Heule. Dat laat zout water uit de Oosterschelde in het Veerse Meer. De landerijen van Quist liggen ten zuiden van de Muidenweg. Zout water dat van tijd tot tijd uit het Veerse Meer in een sloot komt langs de Muidenweg zou gezorgd hebben voor verzilting van de akkers. Daar in liggen drains die in verbinding staan met de sloot. De rechtbank in Middelburg droeg de minister die de schadeclaim had afgewezen vorig jaar op de zaak van Quist tot de bodem uit te zoeken. De minister vond dat haar ambtenaren hun best gedaan had den en ging in hoger beroep bij de Raad van State. Die heeft de Mid delburgse uitspraak van tafel ge veegd. De Raad van State is het eens met de bevindingen van de minister van Infrastructuur dat verzilting van de akkers niets met De Katse Heule heeft te maken. De verzilting is veroorzaakt door een peilverhoging in 2000 door het waterschap, aldus het ministe rie. Quist was destijds blij met de peilverhoging waardoor zijn ak kers in de zomer geen droogtescha- de meer hadden. Maar toen vier jaar later De Katse Heule in ge bruik werd genomen pakte de wa terpeilverhoging nadelig uit. Intussen heeft het waterschap Scheldestromen het peil weer ver laagd en heeft Quist geen schade meer door verzilting. De akkerbouwer wilde niet blijven zitten met een schadepost van 4500 euro maar van de Raad van State hoeft het ministerie niet te betalen. ARNEMUIDEN - Op de C.O.M. We reldkampioenschappen in België heeft K. van Belzen van Zanglust Arnemuiden twee titels in de wacht gesleept met zowel een en keling als een stam citroensijzen. Hij prolongeerde daarmee zijn we reldtitel. Ook de twee andere leden van Zanglust vielen in de prijzen. B. Hooftman won brons met een fra ter, F. Wondergem pakte zilver met een stam grote putters. Ook W. Brand en P. Dekker van de Oostkapelse vogelvereniging De Nachtegaal deden het goed. Brand haalde een tweede prijs met een Ja panse meeuw zwartbruin; Dekker een tweede prijs behaald met een Turquoisine parkiet wildkleur en een derde prijs ook met een Tur quoisine parkiet wildkleur. door Annemarie Zevenbergen VEERE - De leefbaarheid in het stad je Veere loopt als rode draad door plannen om Veere en toeristisch- economische impuls te geven. Maar het gemeentebestuur gaat er van uit dat die plannen niet ten koste mogen gaan van de leefbaar heid van de bewoners met name in het centrum van het stadje. De druk in het toeristenseizoen is daar al hoog, geven de bewoners regelmatig te kennen. De Veerse gemeenteraad buigt zich donderdag over het beschik baar stellen van ruim 670.000 euro voor onder meer het opstellen van een plan voor beheer en restaura tie van de zeemuren en de daad werkelijke restauratie van die mu ren. Een van de onderdelen uit het totaalproject Veelzijdig Veere. Dat plan behelst een aantal projecten met als doel het stadje een econo mische impuls te geven. Dat moet het leefklimaat bevorderen. Het cultureel erfgoed van het stad je moet gekoesterd en waar nodig versterkt worden vindt het ge meentebestuur. Daarbij kijkt het met name naar het oude stadhuis, de vestingmuren en het oude mij- nenmagazijn aan het Kanaal door Walcheren. De daadwerkelijke uitvoering van alle plannen in het project begint in het tweede en derde kwartaal dit jaar. De plannen en vergunnin gen voor de restauratie van het voormalige stadhuis zijn inmid dels afgerond en het werk kan dit voorjaar van start gaan. Dat geldt ook voor het onderzoek naar de herbestemming van de openbare ruimtes in het stadhuis. De ge meente wil het gebouw niet lan ger exploiteren als museum, met beperkte openingstijden, maar per manent openstellen voor publiek. Daarvoor zijn aanpassingen en res tauratiewerkzaamheden nodig. Dat werk kan ook dit voorjaar van start gaan. De gemeente is nu nog bezig met een exploitatie- en marktonderzoek. Een belangrijk onderdeel van Veel zijdig Veere is de herinrichting van de omgeving van de Grote kerk, de Kaai, de Markt en het Oranjeplein. Voorop staat daarbij het zo veel mogelijk autoluw ma ken van het centrum. Het Oranje plein verliest de parkeerfunctie en ook de Kaai zal minder parkeerge legenheid bieden. Er wordt ook be keken wat de mogelijkheden zijn voor het inzetten van watertaxi's tussen de Veersedam en het stadje als alternatieve vervoersvorm. Nieuwe vormen van cultuurtoeris me, waarbij de Grote Kerk, de Schotse Huizen en het oude stad huis in beeld komen, moeten meer bezoekers lokken. Opwaarde ring van jachthaven Oostwatering is ook een speerpunten in dit plan. Tot nu toe zijn daar echter nog geen aanvaardbare plannen voor ontwikkeld. dinsdag 29 januari 2013 W infographic Rolant Quist foto Mark Neelemans door Adri Klinkenberg Deze week starten drieëntwintig basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen met het lespakket van Natuur Zo. De leerlingen leren spelenderwijs waar de groenten vandaan komen en welke groenten we in de winter eten. Tip: Voeg eens 150 gram fijngesneden hamblokjes of roze garnaaltjes toe. Per portie 100 gram groente (excl. de aardappel). Recept - Snij de ui, paprika en courgette in hele fijne blokjes. - Verhit 2 eetlepels olie in een koekenpan. Fruit de ui en de groenten 2 minuten op een matig vuur. Voeg kerriepoeder toe en fruit nog eens 1 minuut. - Prak intussen de aardappelen fijn in een beslagkom. Schep er de gare groenten door. Voeg bloem, ei en eidooiers toe. Schep goed om en breng goed op smaak met zout en peper. - Verhit 2 eetlepel olijfolie in een koekenpan. Schep telkens een flinke eetlepel beslag in de pan. Druk het beslag in de pan iets plat. Bak de koekjes op een matig vuur in 3-5 minuten per kant gaar en bruin. Handig om te maken als je een restje gekookte aardappelen en restjes groenten hebt. 1 theelepel kerriepoeder 3 eetlepels bloem Een bijgerecht voor 4 personen. Bereidingstijd ca. 20 minuten. Benodigdheden 400 gr. gekookte, kruimige aardappelen 1 ei 2 eidooiers olijfolie Zi courgette

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20