HHH Hogere huren voor slechtere huizen Kans op openhouden De Arne WALCHEREN Facebook almanak 17 LEEFBAAR MW»®r Huurprijzen omhoog aiaeen Geen energiemaatregelen ■l.l.i-J.I.I.IIJJJ-J.MJ-TTB! Bezuinigen op personeel Is dat nou een prei of toch een wortel? 24 Schoenen, meubels en mode onder één dak 22 Vlissingse woningcorporatie verhoogt huren en schrapt investeringen in kwaliteit DINSDAG 29 januari 2013 L'Escaut verhoogt de huurprijzen voor alle huurders met 1,5 procent extra, bovenop de inflatie. Voor huurders met een hoger inkomen zou de huurstijging nog groter mogen zijn, maar l'Escaut heeft onvoldoende betrouwbare gegeven over hoeveel huurders verdienen. Huizen die nog niet zo oud zijn, krijgen wel dubbel glas en dak-, spouwmuur- en vloerisola tie; oudere huizen niet omdat de investering dan niet meer terugverdiend kan worden. Technisch worden de huizen op orde gehouden, maar alleen door reparaties uit te voeren als die nodig zijn. Extra investeringen worden niet meer gedaan. Alleen de afspraken voor sloop en nieuwbouw in het Middengebied worden nagekomen. l'Escaut heeft geen geld meer voor de bouw van nieuwe huurhuizen op het Scheldekwartier. Het budget voor investeringen in leefbaarheid in de wijken halveert: van 500.000 naar 250.000 euro in 2013. Vanaf 2014 daalt het nog verder, naar 165.000 euro per jaar. m 2014 moet Escaut al een kwart miljoen euro bezuinigen op de kosten voor personeel en organisatie, vanaf 2015 moet dat een half miljoen euro per jaar zijn. De woningen in de tweede fase van de renovatie van de Engelse wijk (foto) worden niet opgeknapt, maar allemaal verkocht als klushuizen. door Maurits Sep vlissingen - De Vlissingse woning corporatie l'Escaut moet fors bezui nigen op de kwaliteit van de hui zen die zij verhuurt. Tegelijkertijd moeten de huurders meer gaan be talen. Directeur Jan van Beekhui zen windt er geen doekjes om: „Mensen krijgen minder maar be talen meer." Zoals ook andere Zeeuwse woning corporaties al meldden, zegt ook l'Escaut de dupe te zijn van maat regelen die het nieuwe kabinet neemt voor de woningmarkt. Cor poraties moeten een heffing gaan betalen voor de huizen die ze ver huren. Dat kost l'Escaut vanaf 2017 3,5 miljoen euro per jaar, stelt Van Beekhuizen. Bovendien worden de huurprijzen voortaan bepaald op basis van de WOZ-waarde van een huis. Daardoor krijgt l'Escaut minder geld binnen. Volgens de corporatie gaat dat om 69,8 mil joen euro. Het gevolg is dat er geen geld meer is voor nieuwbouw en renovatie, niet voor investeringen in kwali teit van huurhuizen zoals energie besparende maatregelen en niet voor investeringen in de leefbaar heid en veiligheid van woonwij ken. Van Beekhuizen: „Technisch kunnen we de huizen nog wel op orde houden, maar we kunnen geen kwaliteit meer toevoegen. Dat is gevaarlijk, want over tien tot twintig jaar zitten we met het zelfde bestand aan huurhuizen als nu, met de kwaliteit van nu, maar de wensen van onze huurders zul len dan veranderd zijn." l'Escaut zal de afspraken die al ge maakt zijn met de gemeente over nieuwbouw nog nakomen (zo'n 130 huizen in het Middengebied), maar vanaf 2017 geen nieuwe wo ningen meer bouwen. „We waren bezig over 120 huurhuizen op het Scheldekwartier, maar dat gaat niet door", zegt Van Beekhuizen. De 38 woningen in de Engelse Wijk die nog opgeknapt zouden worden (fase 2), blijven zoals ze zijn en worden verkocht als klus- woningen aan particulieren, zegt hij. „Wij hebben het geld er niet meer voor." Voor energie-investeringen (zoals dubbel glas, isolatie, zonnepane len, warmtepompen en kierdich- ting) wilde l'Escaut 23 miljoen eu ro besteden, maar dat is met ruim 13 miljoen euro teruggeschroefd tot 9,6 miljoen. Ook op groot on derhoud (keukens, badkamers) wordt fors bespaard, vervolgt Van Beekhuizen. „Alleen de hoognodi ge reparaties voeren we nog uit. En als iemand een huurhuis ver laat, kijken we het na en zorgen dat het weer verhuurd kan wor den. Op hun beurt moeten de huurders wél meer gaan betalen. Bovenop de inflatie stijgt de huur van elke huurder met 1,5 procent extra. door Theo Giele arnemuiden - De kans dat het voormalig verenigingsgebouw De Arne in Arnemuiden behouden blijft, groeit. Wethouder Saskia Szarafinski zei maandagavond in de raad dat het gebouw voor een symbolisch be drag is aangeboden aan het comité Behoud Arne. Het comité zou dan zelf het ge bouw gaan beheren en met eigen middelen uitbaten. Volgens de wethouder heeft het co mité aangegeven de tijd te willen nemen om hierover na te denken. Die tijd wil Szarafinski het comité gunnen. De gemeenteraad had vorige maand al haar steun uitgesproken voor een voorstel om met alle be trokken organisaties, inclusief het comité, te gaan praten en medio dit jaar een definitief besluit te ne men. Sloop van het gebouw is niet urgent. De gemeente Middelburg besloot vorig jaar om de Arne te sluiten omdat het gebouw te weinig werd gebruikt om een noodzakelijke re novatie te financieel kunnen ver antwoorden. Het mag dan nog zo hard gaan op de digitale snelweg, die Middelburg se opa kan het prima bijbenen. Be halve via zijn papieren krant volgt hij dagelijks via internet het nieuws. Bovendien zit hij op twitter; niet om zelf berichten rond te sturen, maar wel om te volgen wat bijvoorbeeld zijn kinderen en kleinkinderen uitspo ken. En toen kregen kinderen en Tip? redactie@pzc.nl kleinkinderen een uitnodiging om vriendjes met opa te worden op Face book. Uiteraard wilden ze dat en ze bekeken vol bewondering zijn per soonlijke pagina. Zijn dochter had zomaar het vermoeden dat hij dat niet allemaal alleen deed en stuurde een berichtje: „Zit je kleindochter naast je?" Het antwoord was veelzeg gend: „Nee, opa zit naast mij." infographic Willem Adriaansens foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17