buitenland I n Arrestatie eigenaar nachtclub Brazilië Cameron opvallend stil over comazuipen dinsdag 29 januari 2013 HNHHHHNNMH WÊHÊÊtÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊKÊHHÊÊHÊKHKÊÊÊÊÊ de gaten gehouden De undercover-detectives van APLE gaan extra opletten als ze door buurtbewoners worden gewezen op blanke mannen die regelmatig met Cambodjaanse kinderen worden gesignaleerd. foto CPD ook iets anders aan de hand zijn." Een andere zaak waarbij APLE-de- tectives betrokken zijn, is die van Bas R. In Nederland kreeg R. in 2004 een jaar voorwaardelijke cel straf wegens seksueel misbruik van een 12-jarige jongen. In 2009 verhuisde hij naar Cambodja en vergreep hij zich opnieuw aan kin deren. Het leidde afgelopen augustus tot een rechtszaak, maar vier van de vijf slachtoffers trokken hun ver klaring naderhand in. De rechter liet R. vervolgens op borgtocht vrij. Samleang Seila kan het niet bewij zen maar zegt sterke aanwijzingen te hebben dat R. slachtoffers inti mideerde en de families heeft om gekocht, om ervoor te zorgen dat THAILAND LA0S infographic De Persdienst ze zwijgen. „Dat zien we helaas veel meer gebeuren. We hopen nu op het beroep en houden hem nog steeds in de gaten." Niet alleen buitenlanders vormen een gevaar voor jonge Cambod jaanse kinderen. Dat blijkt wef uit informatie van Ecpat Cambodia, een in Phnom Penh gevestigde or ganisatie die probeert een einde te maken aan kinderprostitutie. „De meeste daders komen uit de direc te kring van het slachtoffer", zegt Ecpat-directeur Chin Chanveasna. „Denk aan een broer, oom of buur man. De verkrachting vindt dan achter gesloten deuren plaats, vaak bij het slachtoffer thuis of in het huis van de dader." Hoewel Ecpat een uitgebreide data base bijhoudt, zijn de echte cijfers van kindermisbruik in Cambodja onbekend. Chin Chanveasna: „Mis schien registreren we nu van elke vijfduizend zaken er maar vijfhon derd. Vaak schamen slachtoffers zich of durven ze, uit angst voor wraakacties, geen hulp te zoeken. We hebben daardoor geen idee hoe hoog het aantal zaken werke lijk is." In hoofdstad Phnom Penh maakt Sopheak ondertussen weer een rondje door de stad. Nabij de ri vieroever, in een straat vol bars, restaurants en nachtclubs, wijst hij naar een okergeel appartementen complex van vier verdiepingen hoog. Van collega's in Sihanoukville is de melding gekomen dat een man die zij al een tijd volgen, daar gaat wonen. Uitgerekend in deze straat, waar straatkinderen zijn en 's nachts veel jonge vrouwen rondlo pen, op zoek naar mannen met geld. Sopheak: „Reken maar dat we hem de komende tijd goed in de gaten houden." BRASILIA - Brazilië was gisteren in rouw, nadat afgelopen weekeinde zeker 230 mensen waren omgeko men in de nachtclub Kiss in de stad Santa Maria. Ruim tachtig mensen zijn in het ziekenhuis op genomen. Dertig van hen zouden er ernstig aan toe zijn. Onder de slachtoffers waren vooral veel jon geren. In de nachtclub was een stu dentenfeest aan de gang. Gisteren werden onder grote belangstelling slachtoffers van het inferno begra ven. De Braziliaanse politie heeft giste ren een van de eigenaren van de nachtclub en een beveiligingsbe ambte aangehouden voor onder vraging. Naar een andere mede-ei genaar wordt nog gezocht. Ook twee muzikanten zijn aangehou den. Naar verluidt ontstond de brand in de nacht van zaterdag op zondag, toen de zanger van een op tredende vijfkoppige band vuur werk ontstak op het podium. Ver volgens vatte het isolatiemateriaal aan het plafond vlam. De accor deonspeler van de band kwam ook om. De politie doet onderzoek naar de omstandigheden rond de brand. Naar verluidt was maar één uit gang beschikbaar. Ooggetuigen zei den dat uitsmijters eerst nog de mensen tegenhielden om te voor komen dat ze weggingen zonder te betalen. De nooduitgangen zou den op slot zijn geweest. De brand ging gepaard met giftige rook. De meeste slachtoffers zouden zijn overleden door rookverstikking. De Braziliaanse regering heeft drie dagen van nationale rouw afgekon digd. In de stad Santa Maria zelf zijn dertig dagen van rouw afge kondigd. In de hoofdstad Brasilia werd een feestelijke ceremonie uitgesteld die gisteren zou worden gehouden ter markering van de 500 dagen die nog resten voor het begin van het WK voetbal in Brazilië. President Dilma Rousseff, die zon dag een bezoek aan Chili afbrak, bezocht samen met leden van haar kabinet gewonden in het loka le ziekenhuis. „Het is een tragedie voor ons allemaal", zei zij. door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Met bijna evenveel bom barie als zijn recente EU-rede kon digde de Britse premier David Ca meron in maart vorig jaar aan dat hij de nationale cultuur van binge drinking zou gaan aanpakken, het zogenoemde 'comazuipen'. Bijna een jaar later blijkt daar niets van terechtgekomen. Stappen in Engeland eindigt door gaans vaak met overlast. Rond ho recagelegenheden ligt vaak kots en urine. Buren kunnen niet slapen vanwege herrie, vechtpartijen en opgefokte agenten. De regering stelde vorig jaar dat een cultuurverandering dringend noodzakelijk was. Afgezien van de overlast, kost alcoholmisbruik de nationale gezondheidszorg jaar lijks zo'n 3,5 miljard euro. In maart 2012 stelde David Cameron voor om minimumprijzen voor al cohol in te voeren. „Een mini mumprijs betekent jaarlijks 50.000 misdrijven minder en vermijdt 900 alcoholgerelateerde overlij- dens tegen het einde van het de cennium", rekende Cameron voor. Minimumprijzen zouden niet zo zeer de pubs treffen, maar moeten vooral de vele aanbiedingen in su permarkten en drankzaken terug dringen. Afgelopen moest het zijn met de afgeprijsde biertjes, 3-voor-de-prijs-van-i flessen ster ke drank en spotgoedkope wijn. Een 'eenheid alcohol' moest min stens 40 pence (47 eurocent) gaan kosten. De goedkoopste wijn zou zo bijna een euro duurder worden en de prijs van cider verdubbelen naar bijna 1,90 euro. Camerons voorstel stuitte al direct op brede weerstand. Wie aan de drank komt, komt namelijk aan de Engelse middenklasse. Supermark ten, de middenstand en lokale po litici verenigden zich om deze 'aan val op de Engelse cultuur' te pare ren. Binnen Camerons eigen partij was er heftige kritiek. De regering beloofde daarop een consultatie te houden die volgende week, 6 fe bruari, afloopt. Dat zou moeten wijzen op politieke aandacht voor het thema. Alleen wordt het woord 'alcohol' nauwelijks meer gehoord in Westminster. Net als met de EU, denkt Cameron ook hier vast aan de verkiezingen van 2015. De Britse minister van Volksge zondheid liet onlangs doorscheme ren dat de plannen 'geen priori teit' meer hebben. In deze onzeke re economische tijden moeten we supermarkten en drankzaken niet te hard aanpakken, is de gedachte. Ook niet onbelangrijk: Britten spenderen jaarlijks zo'n 47 miljard euro aan alcohol, wat uiteraard welkome belastinginkomsten gene reert. Pubs en bars worden aangemoe digd om hun clientèle gratis hap jes voor te schotelen, zodat de feestgangers iets gegeten hebben als de shots van 1 pond worden weggewerkt. Daarnaast wijzen fol ders in supermarkten en drank winkels op de gevaren van teveel drinken. In de praktijk leest nie mand die flyers en de vette worst jes en zoute nootjes slaat het uit gaanspubliek graag over. „Zodra jongeren de high street opkomen, hebben ze vaak thuis al ingedron ken", verzucht Janeen, een parame disch hulpverleenster die je op za terdagavond vaak aantreft in Ham mersmith, West-Londen. „Tegen de tijd dat ze bij de eerste pub aan komen, is eten wel het laatste waar ze zin in hebben. Ze willen veel drinken, en zo goedkoop mo gelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11