cheap.nl dagactie 101 buitenland Bibliotheek Timboektoe in vlammen 'Rebellen geven de steden op en verschuilen zich in woestijn' 2-daagse Twente Topper Incl. sauna per /toplocatie één superactie! di 29 januari Detectives sporen toeristen op die kinderen misbruiken in Cambodja Onlangs werd in Cambodja een Nederlander gearres teerd op verdenking van het misbruik van minderjarige kinderen. Een dagje under cover met de recherche. 'Aap in de ruimte' Immigratieakkoord cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 korting alleen vandaag boekbaar! van 52,50 per persoon, per arrangement Blanke mannen in door onze correspondent Ate Hoekstra Net buiten het centrum van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh parkeert Sopheak zijn scooter langs de kant. Zwarte Lexussen en Landrovers passeren traag, snelle jongens op brommers zigzaggen er tussendoor. Sopheak zet zijn helm af en obser veert het schoolgebouw aan de overkant. Daar werkt een leraar die hij een hele tijd volgt. „Over dag geeft hij les, 's avonds gaat hij naar de rivieroever om straatkinde ren op te pikken", weet Sopheak. Hij weet ook dat de kinderen dan soms bij de man blijven slapen. „Eén kind vertelde ons dat de man hem had aangeraakt en dat hij hem moest knuffelen. We denken dat er sprake is van misbruik, maar hebben meer bewijsma teriaal nodig voor we de politie in schakelen." De 30-jarige Sopheak (niet zijn echte naam) werkt als detective bij Action Pour Les Enfants (APLE), een organisatie die onder meer kindersekstoeristen in Cambodja opspoort. Dankzij de informatie van APLE werd begin januari in Si- hanoukville, een badplaats in het zuidwesten van het land, een 41-ja- rige Nederlander gearresteerd. Hij stond op het punt zich te vergrij pen aan twee meisjes van 12 en 14 jaar. „Verdacht gedrag van die man was reden een onderzoek te starten", zegt APLE-directeur Samleang Sei- la. Het was duidelijk dat de Neder lander bezig was het vertrouwen van de kinderen te winnen. Toen na drie dagen observatie duidelijk was dat hij de meisjes op het strand betastte, werd de politie in geschakeld. De Nederlander kan tot vijftien jaar celstraf krijgen. Detectives als Sopheak dragen ge middeld bij aan twintig arrestaties per jaar. De APLE-brigade gaat onopval lend te werk. De leden reageren op tips of op verdacht gedrag van toeristen die ze zelf observeren. Sopheak doet zich vaak voor als motortaxichauffeur en legt op die manier undercover contact met an dere taxichauffeurs. Zij zijn altijd op straat en weten precies wat er in hun buurt speelt. „Als zij zeggen dat ze regelmatig een oudere, blanke man met een Cambodjaans kind voorbij zien lo pen, willen wij daar meer van we ten", zegt Sopheak. „Het kan na tuurlijk zijn dat die man met een Cambodjaanse is getrouwd of dat het zijn kleinkind is, maar er kan DEN HAAG - De rebellen in Mali zijn niet te verslaan, zegt defensie specialist Ko Colijn. „De rebellen hebben de strijd om de steden op gegeven en zijn uitgeweken naar het noorden", zegt hij. „Dat is hun opzet. Ik verwacht niet dat de Fran sen daarheen zullen gaan. De inna me van Timboektoe is een succes voor Frankrijk, maar een overwin ning is ver weg. Ze hebben de 16-meterlijn van het strafschopge bied bereikt, maar daar staan alle tegenstanders." Het onherbergzame woestijnge bied in het noorden van Mali zal al tijd in handen blijven van de rebel len, zegt Colijn. „De militanten zul len zich ophouden in de woestijn. Ze zullen elke confrontatie met het leger verliezen, maar kunnen zich wel terugtrekken naar plekken waar het Franse leger niet komt. Het is vergelijkbaar met wat de Ta liban in Kandahar doet." Timboektoe is een van de meest noordelijke steden in het land, grenzend aan de woestijn. Alle gro tere steden liggen ten zuiden van de stad, waardoor een denkbeeldi ge horizontale lijn tussen stad en woestijn kan worden getrokken. Het gebied onder de lijn is het be langrijkst voor de Malinese over heid: daar wonen de meeste men sen. Frankrijk zal er moeten blij ven totdat het de taak kan overdra gen aan een beter opgeleid Mali- nees leger. Ook zij zullen zich rich ten op het veilig houden van de ste den en de woestijn links laten lig gen, meent Colijn. DUBAI Iran zegt met succes een raket met een aap in de ruimte te hebben ge lanceerd. De aap is heelhuids op aarde teruggekeerd zegt staatspers- bureau Irna. De missie werd aangeduid als een vooruitgang in het raket- en ruim tevaartprogramma, dat door het Westen en vooral Israël met argus ogen wordt gevolgd. WASHINGTON Senatoren van Democratische en Republikeinse huize hebben een principeakkoord bereikt over het aanpassen van de Amerikaanse in efficiënte immigratiewetgeving. Het plan voorziet in voorstellen om elf miljoen illegale immigran ten in de VS aan het Amerikaanse burgerschap te helpen. dinsdag 29 januari 2013 WÊÊÊKIÊÊKHÊtÊKKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊKÊÊKHÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊtÊÊÊÊÊÊKÊÊÊKKIÊÊÊÊ De Malinese stad Timboektoe is dit weekeinde door Franse troepen bevrijd. De stad is nog niet toeganke lijk voor de media. Islamisten zouden eeuwenou de manuscripten in de stad verbrand hebben. door onze correspondent Harald Doornbos SÉVARÉ/KONNA - De Franse en Ma linese legers hebben nu de stad Timboektoe in Noord-Mali in han den. Ze zijn ook de baas in de gro te stad Gao in het noordoosten van Mali. Dit zijn twee belangrijke overwinningen in de strijd tegen de islamisten die de regio tot zo'n twee weken geleden in hun greep hadden. De islamisten staken voordat ze Timboektoe overgaven, de Ahmet Baba-bibliotheek in brand. Het in stituut herbergt eeuwenoude ma nuscripten die essentieel zijn voor de Malinese identiteit en cultuur. De geschriften staan symbool voor Timboektoe als handelsstad aan de rand van de Sahara. De oorlog in Mali begint momen teel voorbij de wegblokkade bui ten het stadje Sévaré. Als de hef boom opengaat, wil een Malinese regeringssoldaat in een jeep wel voor journalisten uitrijden. „De kans is groot dat er nog gewapen de islamisten rondlopen", legt hij uit. Al na tien kilometer ligt er een zwartgeblakerd voertuig in de berm. Een jeep met op de achter bak luchtafweergeschut is tot schroot gereduceerd. Tot een paar dagen geleden werd dit voertuig nog gebruikt door islamisten die recentelijk het noorden van Mali veroverden op het Malinese rege ringsleger en via Sévaré wilden op trekken naar het zuiden. Maar ter wijl het regeringsleger geen schijn van kans had tegen de beter bewa pende islamisten, leggen diezelfde islamisten het nu af tegen de vele malen zwaarder bewapende Fran se troepen die met moderne tanks, pantserwagens en straalja gers aanvallen. Op een van de uitgebrande voer tuigen zitten drie Malinese solda ten. Ze proberen nog onderdelen van de auto's af te halen, die ze la ter ergens kunnen verkopen. „Lang leve Frankrijk!" zegt een van de soldaten, terwijl hij grijnst. Het Malinese leger laat journalis ten door tot het stadje Konna, zo'n 60 kilometer van Sévaré. Ook hier duidelijke sporen van Franse luchtaanvallen. Het gemeentehuis is platgebombardeerd. Overal lig gen legerkistjes, papieren en amu letten. Er is in Konna geen elektriciteit meer en de meeste bewoners zijn gevlucht. „De islamisten kwamen onze stad binnen en eisten van ie dere familie dat ze hun zonen ga ven voor de heilige oorlog", vertelt Abdullah Touré, die vanuit een dorp nabij Timboektoe vluchtte. „Ik wilde niet afwachten." Volgens Touré bestaan de islamis ten met name uit Arabieren en Toeareg, die een lichtere huids kleur hebben. De Malinese bevol king is zwart en vaak liberaal-isla mitisch. „Sommige Arabieren in ons dorp kozen voor de islamisten", vertelt Malinees Touré. „We zullen het hen niet vergeven, dus ze doen er verstandig aan niet terug te keren naar ons dorp." Vanuit Konna is het nog zo'n 300 kilometer in noordelijke richting tot de wereldberoemde, legendari sche woestijnstad Timboektoe. Maar het is voorlopig onmogelijk voor journalisten om er te komen. 1/ 1 overnachting incl. ontbijt 2 x 5 min. gebruik zonnekanon |/1 x entree Sauna Vital Vele sportfaciliteiten SZ Aparthotel Delden !«CP«: 'Prijs o.b v. 2-persoonskamer Excl res kosten C15 per boeking Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10