81 buitenland 'Veel clubs in Brazilië zijn onveilig' Chaos na doodstraffen v< Madame Hollande struikelt Vergunningen zijn te regelen Een vergunning regelen is in Brazilië geen eenvoudige zaak. Diverse overheden gaan erover. Of je regelt het op de Braziliaanse manier. Die is een stuk simpeler. maandag 28 januari 2013 door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust Hoewel er recent geen grote problemen waren in discotheken zoals in Santa Maria, zijn Brazi lianen niet verbaasd dat de ramp heeft plaatsgevonden. „Veel Brazili aanse clubs zijn onveilig", zegt André Santos, een organisator van feesten in Salvador en Sao Paulo. „Heel vaak wordt hier zaken ge daan op de Braziliaanse manier, de zogeheten jeitinho Brasileiro. Via vrienden in de politiek kun je, als je er iets tegenover zet, vergun ningen krijgen, zonder dat je daar misschien recht op hebt. Zeker in de kleinere steden is dat het geval. En vaak zijn er veel meer mensen in de club dan eigenlijk is toege staan." De Nederlandse advocaat Frans Nederstigt, die al meer dan tien jaar in Brazilië woont en door zijn werk regelmatig in aanraking komt met overheden die vergun ningen moeten verstrekken, pleit voor een andere mentaliteit bij de overheden. „Iedereen roept met een om strengere eisen en betere controles. Dat is natuurlijk ook be langrijk, maar het verkrijgen van vergunningen is voor veel bedrij ven zo bureaucratisch. Het is vaak een ingewikkelde materie en ook nog eens duur om het via de re gels te doen." De Nederlander denkt dat een ver BRAZILIË Brasilia Santa Maria! 1 Atlantische Oceaan door onze correspondent Dirk Wanrooij infographic De Persdienst eenvoudiging van de procedures het voor mensen minder aantrek kelijk maakt om buiten de regels om te handelen. „Nu moet je voor een vergunning bij de gemeente, deelstaat en overheid zijn en soms spreken de regels elkaar ook nog te gen. Dat maakt het aantrekkelijk om het onderhands te doen. Daar naast is als het misgaat ook niet duidelijk wie er nou verantwoor delijk is. Er zijn zoveel autoriteiten bij betrokken dat iedereen elkaar de bal toespeelt. Als de overheid deze procedures versimpelt, zou dat een hoop schelen." Gralton Beiral, een Braziliaan werkzaam bij evenementenbureau 19 Branding in Rio de Janeiro, heeft ervaring met de bureaucratie rondom de vergunningen. „Het is niet gemakkelijk om aan de juiste vergunning te komen. Het plan moet tot in detail duidelijk zijn en de brandweer bekijkt de plek ook uitgebreid." Beiral denk dat het met de veiligheid van de discothe ken en clubs in Brazilië wel mee valt. „De controles zijn erg streng en er staan hoge boetes op overtre dingen. Het is echter wel zo dat in de kleinere steden meer mogelijk is, daar is meer vriendjespolitiek." De ramp kan een positieve in vloed hebben op de overheden. Verschillende verantwoordelijken lieten na de tragedie weten de ver gunningen van de clubs aan een extra onderzoek te onderwerpen. CAÏRO - In metro's en treinen, op tafeltjes in koffiehuizen, achterop auto's en op de muren van gebou wen in steden in Egypte versche nen de laatste weken posters en flyers met daarop een duidelijke waarschuwing: 'Vergelding of Chaos op 26 januari'. Op sommige plekken in de stad stond met zwar te letters bovendien een haastige maar onheilspellende boodschap geschreven: '26-01, Oog om oog, tand om tand'. Het is het werk van de zogenaamde Ahlawy Ul tra's, de harde kern fanatieke sup porters van voetbalclub Al-Ahly uit Cairo. Bijna precies een jaar geleden, op 1 februari vorig jaar, kwamen 74 van hen om het leven bij rellen na een voetbalwedstrijd tussen Al-Ahly en Al-Masry uit de noordelijke ha venstad Port Said. De 'slachtpartij van Port Said' zou daarmee de meeskbloedige gebeurtenis wor den sinds het vertrek van presi dent Mubarak, en symbool voor de toegenomen wetteloosheid in Egypte. Maar de slachting was meer dan slechts een uit de hand gelopen voetbalrel. Volgens velen in Egyp te was het een georkestreerde aan val met een politieke lading. De Ul tra's van voetbalclub Al-Ahly zijn sinds het uitbreken van de revolu tie namelijk uitgegroeid tot een ge vierd onderdeel van de protestbe weging, georganiseerd, militant en altijd in voor een vechtpartij met de zo gehate veiligheidstroepen. „Wat er gebeurd is in Port Said vo rig jaar, was de prijs die wij heb ben moeten betalen voor onze rol in de revolutie. Het was een po ging om ons te breken. De zoveel ste aanval op de protestbeweging om ons en de rest van Egypte te la ten zien wie de baas was." Aan het woord is Ahmed Hassan, met zijn 22 jaar een jonge oudge diende bij Ahlawy Ultra's. Hij was erbij toen de Ultra's werden opge richt in 2007 en toen zij de zwart ste dag uit hun bestaan meemaak ten in Port Said. De jongen is zicht baar getraumatiseerd en praat on samenhangend en met hevige ge baren over het afgelopen jaar. „Sinds de gebeurtenissen in Port Said zijn we allemaal een beetje dood, mijn geest is gestorven, sa men met mijn 74 kameraden", ver- rn Port Said werden gisteren de eerste slachtoffers van de rellen van afgelo pen weekeinde begraven. Er braken onlusten uit nadat 21 voetbalfans in Port Said de doodstraf kregen voor hun rol in het voetbalgeweld een jaar geleden waarbij 74 doden vielen. telt hij met gevoel voor dramatiek tijdens een afspraak in een van de koffiehuizen van Cairo, enkele da gen voor de uitspraak in het pro ces. „Lange tijd voelde Port Said als de genadeklap voor ons als sup- portersgroep maar ook voor de re volutie in het algemeen. Toch heb ben we ons in kunnen houden, we hebben niet toegegeven aan de woede die we voelden. De neiging om de hooligans uit te hangen heb ben we kunnen beteugelen, we wilden het recht eerst een kans ge ven." De blijdschap over de doodstraf fen die op zaterdag werden uitge deeld moet dan ook in dat licht worden bezien. Bij het clubge- foto Mohamed Rashed/EPA bouw van Al-Ahly in het hartje van Cairo waar zich duizenden supporters hadden verzameld om de uitspraak aan te horen, vielen aanwezigen elkaar emotioneel in de armen nadat rechter Sobhy Ab- del Maguid de 21 doodvonnissen voorlas. Een van de aanwezigen, Um Islam, de moeder van Islam Ahmed, een van de slachtoffers van het drama, vertelt met tranen in haar ogen dat ze voorlopig tevre den is met deze uitspraak. „Dit is een goed begin", zegt ze zichtbaar aangeslagen terwijl fans van Al-Ahly voorbij lopen en de ge sluierde vrouw van middelbare leeftijd feliciteren en troosten. „Het is goed dat de mensen die de door onze correspondent Cees van Zweeden Valérie Trierweiler kust Francois Hollande op de mond terwijl de uitslagen van de presidentsverkiezingen binnenkomen. foto Thomas Coex/AFP PARIJS - Terwijl haar man oorlog voert in Mali, hoopt Valérie Trier weiler vandaag haar zoveelste slag in de rechtszaal te winnen. Nog niet zo heel lang geleden zou Frankrijk hebben gevraagd: 'Valérie Wie?' Maar deze 40-jarige dame is niet meer van het scherm weg te branden. Hoewel zelf journaliste, lijkt de partner van president Francois Hollande niet bijster gesteld op de media. Afgelopen herfst sleepte ze vier weekbladen voor het gerecht, en vandaag worden de auteurs van een boek berecht. De titel daarvan luidt La Frondeuse, losjes vertaald De Querulante. Niets lijkt klein aan het lichaam van Valérie Trierwei ler, vooral niet haar tenen. Toen Hollande op een verkiezingsbijeen komst Ségolène Royal op de wang kuste, zei ze tegen hem: „Kus mij nu op de mond." Voor wie niet alle episodes in de soapopera heeft gevolgd: Ségolène was ooit de partner van Francois, maar toen ze kandidate voor het presidentschap was, ruilde hij haar in voor Valérie. Ségolène, die Francois steunde toen hij op zijn beurt president wilde worden, zou gevoelens van jaloezie moeten koesteren jegens Valérie, maar het omgekeerde is het geval. Tegen die foto op het podium had Valérie dan ook geen enkel bezwaar. Maar een onschuldig plaatje van haar in bikini op het strand bij het presi dentieel buitenverblijf kostte de bladen Voici, Closer, Public en lei Paris vorig jaar een hoop geld. Fransen zijn er aan gewend dat hun politici er een gecompliceerd liefdesleven op na houden. Maar pas sinds Nicolas Sarkozy, de vori ge president, worden ze in dat le ven gekend. Zijn vrouw Carla Bru- ni, die naar eigen zeggen 'snel ver veeld raakte door monogamie', werkte volgaarne mee. Na Sarko en Carla draaide een jaar lang een serie met DSK en de mooie Anne Sinclair in de hoofdrollen. En on langs was er een soap rond minis ter Arnaud Montebourg en televi siejournaliste Audrey Pulvar, die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8