Wilt u ook beter en gezonder slapen? 'Narcose kan voor kinderen risico zijn' I i 6 i binnenland Kilo's kwijt door de trap Blootsvoets door Thialf Bon voor een gratis brochure! SF Amsterdam herdenkt bevrijding Auschwitz Kip Caravans begint export naar China maandag 28 januari 2013 AUSCHWITZ In Amsterdam is zondag herdacht dat het vernietigingskamp Ausch witz 68 jaar geleden werd bevrijd. Nabestaanden, hoogwaardigheids bekleders en de andere aanwezi gen herdachten in de stromende re gen ook de miljoenen Joden, zigeu ners, homoseksuelen en anderen die door de nazi's werden ver moord gedurende de Tweede We reldoorlog. De stille tocht leidde naar het spiegelmonument 'Nooit Meer Auschwitz' van Jan Wolkers. AMSTERDAM Het Nederlandse Kip Caravans be gint met de export naar China. Dat meldde Het Financieele Dagblad gisteren. Nederlands enige caravan producent tekent naar verwach ting vandaag een intentieverkla ring. De eerste maanden zullen tot tien caravans, per maand worden verscheept. Campings in China zijn volgens Kip sterk in opkomst. nMBMMNNMHNNNNNNmMMNi ■MmMMNHMRMMMNMHMMMi HKHMHKI door Floor Ligtvoet UTRECHT - Een simpel w^arschu- wingsbordje bij de lift kan de obe- sitas-epidemie al een halt toeroe pen. Dat stelt overgewichtdeskun- dige professor Frank Visseren van het UMC Utrecht. Hij en de ande re onderzoekers lieten bordjes bij de liften van het academische zie kenhuis plaatsen met de tekst: 'Als je de trap neemt, verbruik je elf keer zoveel calorieën'. De bordjes hadden het gewenste effect. Veel meer bezoekers, patiënten en werknemers (ruim 11 procent) na men de trap. Door één keer per dag een minuut lang de trap te ne men, verbranden we tien a elf calo rieën, vertelt Visseren: „Dat is pre cies de hoeveelheid die mensen ge middeld genomen per dag te veel eten of te weinig verbranden." Volgens de hoogleraar worden mensen gemiddeld tussen hun der tigste en vijftigste levensjaar tien kilo zwaarder. Dat gaat vaak slui penderwijs. „Omgerekend is dit een halve kilo per jaar of tien calo rieën per dag. Die heb je al binnen met twee slokken appelsap", geeft Visseren aan. Te veel eten of drin ken is dus zo gebeurd. Door vaker de trap te nemen, ver dwijnt dit effect. „In twintig jaar tijd scheelt één keer per dag de trap nemen in plaats van de lift zo'n tien kilo." Mensen die echter veel meer dreigen aan te komen, bijvoorbeeld het dubbele, zouden twee keer per dag de trap moeten nemen. Uit het onderzoek blijkt ook dat als de bordjes na verloop van tijd weer worden weggehaald, mensen toch vaker de trap blijven nemen. De hoogleraar pleit ervoor dat op iedere werkplek dergelijke bordjes bij liften komen te han gen. „De werkgever kan op een heel simpele manier gezond ge drag stimuleren." Tijdens hetzelfde onderzoek werd ook gekeken of het aanbieden van minder zoute soepen en minder vette croissants in het bedrijfsres taurant naast het gewone aanbod een oplossing kon zijn. Maar die maatregel had geen effect. HEERENVEEN - Mannen wandelen in Friese broeken over het ijs van Thialf in Heerenveen. Daar had zater dag een wereldrecordpoging plaats, Advertentie Veel senioren kampen met slaapproblemen als gevolg van een verouderd of verkeerd slaapsysteem. Dat constateren de thuisadviseurs van Molenaar. In 2012 heeft een recordaantal senioren de specialisten uitgenodigd voor een kosteloos adviesgesprek bij hen thuis. Toenemende vraag naar Thuisadvies De vraag naar een gratis Thuisadvies door Molenaar blijft maar toenemen. Daaruit kunnen we -drie dingen concluderen, zegt Peter Hafkamp van Molenaar. Ten eerste worden mensen zich ervan bewust dat niet elk bed een gezond bed is. Ten tweede geven ze steeds vaker de voorkeur aan een écht advies in plaats van een rondje door een showroom. Ten derde blijkt Molenaar juist bij de veeleisende slaper een goede naam te hebben. Juist.mensen voor wie een goede nachtrust niet vanzelfsprekend is, hebben wat aan onze Thuisadviezen. Drukverdeling, door draait het om bij uw sloap-systeem. Als uw motras de druk van uw lichaam goed opvangt, zal uw. wervelkolom altijd een rechte lijn vormen. Dat is de enige juiste slaaphouding. Oplossing voor slaapproblemen Peter Hafkamp wil nu niet al te technisch worden. Maar bij elk Molenaar Thuisadvies legt hij, na een inventarisatie van de wensen en klachten van de klant, uit wat de essentie van slaapcomfort is. "Tijdens een gratis Thuisadvies vertellen we alles over drukverdeling, lichaamshouding, slaapfasen, slaapgedrag en andere zaken die belangrijk zijn voor een goede nachtrust. We proberen zoveel mogelijk uit te leggen omdat mensen ons .dan kunnen volgen en hun probleem kunnen begrijpen. Maar het belangrijkste hiervan: we vertalen de behoefte van de betreffende slaper naar een slaapsysteem." Speciaal voor senioren Die 'behoefte' kan ook heel praktisch van aard zijn. Er zijn senioren die moeite hebben met in of uit stappen, het opmaken van het bed of het keren van de matras. "Waarom zou je dat dagelijks als een beperking ervaren? Er zijn bedden op de markt die speciaal voor senioren zijn ontwikkeld. Bij een Thuisadvies laten wij verschillende modellen zien. Deze bedden bieden niet alleen het beste slaapcomfort, maar ook veel gemak. Ze zijn bijvoorbeeld uitrijdbaar en in hoogte verstelbaar. Dat is het mooie van een gratis Thuisadvies", vindt Hafkamp. "We komen niet alleen over een probleem praten, maar vooral over de oplossing!" Wij komen graag langs met onze rijdende showroom voor een demonstratie bij u thuis. Herkenbare klachten Slapeloosheid, veel draaien in bed, vroeg wakker worden, ontwaken met stijve rug of tintelende ledematen: het zijn allemaal klachten die Hafkamp herkent. Veel senioren kloppen bij Molenaar aan met dit soort klachten. "Wees je bewust van je klachten", zegt Hafkamp. "Sommige mensen gaan er helemaal vanuit dat die rugpijn gewoon bij hun rug hoort. En dat ze zich stijf voelen omdat ze niet -zo jong meer zijn. Maar dat is te makkelijk gedacht. Met een goed slaapsysteem kunnen enorm veel klachten worden verholpen." Naam Adres Postcode Telefoon Mevr Dhr Plaats E-mail Zonder postzegel in envelop opsturen naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet wk05_M2_pzc Bel 0341 - 27 40 40 of kijk op www.molenaarbedden.nl molenaar waarbij zoveel mogelijk mensen op blote voeten over het ijs liepen. Be denker van de actie Wim Hof, ofwel The leeman', wilde met de poging, door Sandra Donker AMSTERDAM - Ouders moeten be ter op de hoogte worden gebracht van de risico's die hun kind loopt wanneer het geopereerd moet wor den. Mogelijk kan de narcose scha de aan hun hersenen veroorzaken. Die waarschuwing uiten drie anes thesiologen van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Uit steeds meer onderzoek op proefdieren blijkt dat blootstelling aan (veel gebruikte) narcosemidde- len leidt tot neurologische schade. Bovendien geldt hoe langer en va ker de dieren onder narcose wor den gebracht, des te groter de scha de. Het is nog niet duidelijk of deze ef fecten ook bij kinderen optreden. Het zal nog jaren duren voordat onderzoek hiernaar definitief uit sluitsel kan geven. Neurowetenschappers die de on derzoeken met de proefdieren uit voeren, maken zich zorgen. Zij vin den dat er voldoende aanleiding is terughoudend te zijn met bloot stelling van kleine kinderen aan anesthesiemiddelen. Alleen bij levensgevaar, of ingre pen waarmee ernstige beperkin gen van kinderen voorkomen kun nen worden, zouden kinderen on der narcose gebracht moeten wor den. Uit eerder onderzoek is gebleken dat kinderen die hartoperaties heb ben ondergaan, later een grotere kans hebben op ADHD en leerpro blemen. Een directe relatie met de narcose staat evenwel nog niet vast. De Utrechtse anesthesiologen noe men het 'verstandig' terughou dend te zijn met vroeg opereren. Daarnaast moeten ouders 'eerlijke' informatie krijgen over de risico's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6