ALGARVE 41 binnenland banden TO©S Roken in horeca weer aan FLY DRIVE COC-prijs voor www.primaverareizen.nl of 010-2452555 Levend kunstwerk Fabiola overleden Loppersum is een pittoresk Gronings dorpje waar de huizen scheuren vertonen door de aardbevingen. En die scheuren zullen groter worden. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OQ Zowel in Groningen als in de Kamer heerst onvrede, nu duidelijk is dat gaswinning kan leiden tot zwaardere aardbevin gen. Minister Kamp probeert bewoners gerust te stellen. VERZAKKINGEN &00R GASWINNING GRONINGEN €539 1 incl vlfgren huu,wrto ,0 Voor informatie/boekingen of gratis brochure: maandag 28 januari 2013 AMSTERDAM Het 'levende kunstwerk' Fabiola is in de nacht van zaterdag op zondag overleden in Amsterdam. Hij was 66 jaar en al lange tijd ziek. Dat liet een vriend van hem weten. De ex travagant uitgedoste Fabiola was een bekend verschijnsel in het Am sterdamse stadsleven en in de ho moscene. Fabiola's echte naam was Peter Alexander van Linden. AMSTERDAM Een homoseksuele imam uit Zuid-Afrika heeft gisteren een prijs gekregen van homobelangenorgani satie COC. De 'roze imam' Muhsin Hendricks ontving de Bob Ange- door Francine Wildenborg 'Alsof een truck op je huis den haag - Een njpte meerder heid in de Tweede Kamer is voor een algeheel rookverbod in de ho reca. Nu nog mag er gerookt wor den in café's van maximaal 70 vier kante meter zonder personeel. De Christenunie (CU) wil daarvan af, net als de PvdA en CDA. Die drie gaan ervan uit gesteund te worden door D66, GroenLinks. SGP en de Partij voor de Dieren. De WD is tegen een algeheel ver bod. Het CDA steunde dat beleid in de afgelopen regering. Maar nu de partij in de oppositie zit, draait ze haar standpunt bij: „Roken in het café moet aan banden. Meero ken is heel ongezond", aldus CDA-Kamerlid Hanke Bruins-Slot. Nu de WD met de PvdA regeert, heeft ze andere partijen nodig om het rookverbod te voorkomen, maar aan PW, SP, soPlus hebben ze niet genoeg (73 zetels) voor een meerderheid. De voorstanders van het verbod komen uit op 77 zetels. Dat WD en PvdA het oneens zijn is geen probleem, zegt PvdA-Ka- merlid Myrthe Hilkens: „Een Ka mermeerderheid is een Kamer meerderheid, het kabinet moet daarnaar luisteren." Volgens Hilkens hoort het verbod bij deze tijdsgeest. „80 procent van de rokers geeft aan te willen stop pen." De PvdA wil dat toekomsti ge generaties rookvrij opgroeien. „Juist in uitgaansgelegenheden ko men veel jongeren." Nu nog wordt in zo'n 40 procent van de uitgaansgelegenheden ge rookt, terwijl dat niet mag. Vol gens de CU heeft de uitzonderings regel een sneeuwbaleffect veroor zaakt, waardoor in steeds meer kroegen toch weer de asbakken op tafel staan. Ook al is dat tegen de regels. CU, PvdA en CDA denken dat een verbod de handhaving makkelijker maakt, dat blijkt nu lastig door de uitzondering. Vrijdag maakte het kabinet be kend afschrikwekkende plaatjes op rookwaar te zetten, conform Europees beleid. Eind februari de batteert de Kamer over de CU-mo- tie voor een algeheel rookverbod. door Floor Ligtvoet Bloemist Wim Hartlief uit Loppersum heeft grote werkhanden. Met zijn vingers laat hij het ver schil zien tussen het huis van de buren en de voorgevel van zijn wo ning en winkel. Zijn gevel is door een aardbeving duidelijk naar vo ren gekomen. „Hier moet echt iets aan gebeuren", zegt hij. „Anders helt de voorkant van het pand straks zo ver over dat het gevaar lijk wordt voor mensen die langslo pen." De aardbeving heeft de balk, die het plafond en de gevel op zijn plek moet houden, gekanteld. „Daarom steekt de gevel naar vo ren." Hartlief is niet de enige die schade overhield aan aardbevingen, ver oorzaakt door de gaswinning in dit Groningse gebied. Vrijwel alle inwoners van Loppersum hebben zelf schade of kennen mensen met behoorlijke schade. Wie het dorpje binnenloopt, ziet aanvankelijk alleen een rustig, pit toresk Gronings tafereel met mooie, oude huizen. Maar bij na dere inspectie zijn de scheuren in de gevels inderdaad zichtbaar. Sommige gaan zelfs dwars door dikke muren heen. Het zijn herin neringen aan de laatste grote beving in augustus vorig jaar. „Ik zat op het toilet", herinnert Ger Warink van de muziekwinkel zich. „Mijn vrouw stond tegen de kast aangedrukt, bang dat er iets uit zou vallen." Zo'n aardbeving is beangstigend, vertelt hij. „Je schrikt je het apela zerus. Ik voelde mijn hart echt in Cer Warïnk wijst op een scheur in de muur van zijn muziekwinkel in Lop persum, veroorzaakt door een aardbeving. „Bij een andere beving zag ik de aarde echt golven." foto Marinus Hol mijn keel. Bij een eerdere beving stond ik b jiten en heb ik de aarde zien golven." „Het is alsof er een vrachtwagen met volle vaart tegen je woning botst", vat Arnold Hol, eigenaar van de bouwmarkt en drogisterij in het dorp, het gevoel samen. Vo rig jaar, toen Loppersum op zijn grondvesten trilde, was hij op va kantie. In 2006, ook een jaar met een flinke aardbeving, wist hij ze ker dat zijn huis door een vracht wagen geraakt was. „Maar toen ik naar beneden snelde, zag ik hele maal geen vrachtwagen. En als je nu hoort dat hier in de toekomst zelfs bevingen kunnen plaatsvin den van 5 op de schaal van Rich ter, dan word je daar niet blij van. De huizen hier zijn honderd jaar geleden gebouwd. Het is de vraag of ze het houden." Eerder liet hij al een aannemer de scheur in zijn winkelvoorgevel repareren. „Want nog zo'n trilling en de hele kop zou op straat kunnen liggen. Ben ik dan verantwoordelijk?" Vrijdag maakte minister Henk Kamp van Economische Zaken be kend dat het gebied in de toe komst vaker en met zwaardere be vingen te maken zal krijgen. Tot dusver werd uitgegaan van bevin gen die hooguit 3,9 konden halen. Nu geeft het KNMI aan dat de be vingen wel tussen kracht 4 en 5 kunnen zitten. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) stelt 100 miljoen beschikbaar om gebouwen mee te versterken en de schade te beperken. Warink is sceptisch. Hij heeft het bijgebouw in de tuin met stalen palen ver sterkt. Toch kwam er een scheur in. „Wat kun je er nog meer aan doen?" Hij wordt moedeloos van de situatie. Misschien word*het tijd om te verhuizen? „Maar aan wie moet ik het verkopen? Wie wil hier nog wonen?", kaatst hij te rug. „Ik denk niet dat het pro bleem nog op te lossen valt." „Die 100 miljoen is niet voldoende om schades te voorkomen", denkt Klein en sfeervol hotel, direct in de duinen. Inclusief huurauto. Turoasis Hotel mei dagen pers HENK# WE HEEEEN EEN 2ITKU1L...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4