zeeland 3 38,50 De A58 staat al heel snel onder water Industriepastor Jan Scheffers overleden Waterjaar officieel afgesloten Provincie: genoeg ontpolderd 'Minister Schultz maakt een evacuatieplan op hoofdlijnen, maar wij moeten hier zelf de euro kost een noodpakket routes naar droge plekken in kaart brengen.' Jaar van het Water eindigt met publieksdag Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN maandag 28 januari 2013 'Slim Voorbereid' Commissaris van de koningin Karla Peijs Dijkbewaker Chris Reijnoudt (links) en dijkgraaf Toine Poppeiaars inspecteren de dijk langs de Oosterschelde bij Kamperland. foto Izaak Verkeste Grijpskerke: daar moeten we niet zijn, als Zeeland overstroomt. Grijpskerke is het laagste punt van 'soepbord' Walcheren, zoals iedereen vanaf donderdag 31 januari zelf kan zien op www.floodaware.com. Op die site kunnen Zeeuwen doorklikken naar een 'tooi' waarmee je kunt uitzoeken hoe hoog het water in je eigen woonomgeving stijgt en waar je heen moet om droge voe ten te houden - of weer te krijgen. De website wordt donderdag gelan ceerd bij de opening van een inter nationale conferentie in het Hotel Van der Valk in Middelburg, met als thema: het verhogen van het overstromingsbewustzijn en de veerkracht van de samenleving. Commissaris van de koningin Kar la Peijs opent de conferentie. Dit zal haar boodschap zijn: „De Delta werken zijn prachtig en hebben ons al een aantal keren gered, maar de Deltawerken zijn niet ge noeg." We moeten, omwille van onze persoonlijke veiligheid en de economie, uit de luie stoel komen en actief gaan nadenken wat ons te doen staat als het water komt. Let op: „De dreiging komt straks niet alleen vanuit de zee. Zeeland wordt een van de opvangbekkens van Maas en Rijn. Ook van die kant komt het water." De A58, de belangrijkste verkeersa der van Zeeland en de eerste vluchtroute waar mensen op Wal cheren en de Bevelanden aan zul len denken, is een van de eerste wegen die onder water komt te staan, zegt Peijs. En zoals minister Schultz zegt: je hebt niks aan een zesbaans snelweg als er twee me ter water op staat. Peijs: „Zorg dus a. dat de A58 niet onder water staat en b. dat die niet verstopt is." Vergeet Bergen op Zoom: ga naar Oost-Vlaanderen, raadt Karla Peijs aan. Oók als je in Bruinisse woont. „Vanuit Schouwen-Duiveland is Rotterdam dichterbij, maar dat staat dan ook onder water." Donderdag 31 januari en 1 februari houden HZ Delta Academy en het Europese Zeeënproject Flood Awa re een internationale conferentie in hotel Van der Valk in Middel burg: Vergroten van overstromings bewustzijn en veerkracht van de sa menleving'. Bestuurders en profes sionals in crisismanagement wisse len er kennis uit. Op 1 februari wordt in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk het overstromingskennis- en informa tiecentrum geopend (www.flooda- ware.com/conference). Op 2 februari is het gratis entree in het Watersnoodcentrum (zie el ders op deze pagina). Schultz kondigde zaterdag aan dat er gewerkt wordt aan een concreet evacuatieprogramma, dat duidelijk moet maken waar iedereen in ge val van nood heen kan. Peijs preciseert: „Schultz maakt een plan op hoofdlijnen, wij moe ten dat hier in Zeeland nader in vullen." Schultz' pleidooi voor een bewuster bouwbeleid - rekening houdend met het water - vindt ge hoor bij Peijs. „Ik heb eerder al ge zegd: bouw het nieuwe ziekenhuis in de Mortiere op palen en doe dan de parkeergelegenheid bene den." Ook dijkgraaf Toine Poppei aars laat weten dat het waterschap graag bepaalde inrichtingseisen zou stellen om het gevaar bij over stroming te beperken: „Bijvoor beeld geen bedden of operatieka mers op de begane grond, maar op de eerste verdieping. Om dezelfde reden willen we bij nieuwe gebou wen aan de Vlissingse boulevard wel winkels maar geen woonruim ten voor permanent verblijf op de begane grond." door Willem Staat MIDDELBURG - Jan Scheffers, voor malig industriepastor in Zeeland, is vrijdag na een ziekbed overle den. Dat is zondag meegedeeld door Franciscaanse Beweging. De bevlogen Scheffers (1936-2013) liet in Zeeland diepe sporen na. Hij werd bekend door zijn inbreng in ethisch-economische discussies. Scheffers droeg als columnist veel bij aan de PZC-rubrieken stemmen uit de kerken en levensbeschouwing en schreef voor diverse rooms-ka tholieke tijdschriften. Hij presen teerde verder bij Omroep Zeeland het programma Veelstromenland. De in Eindhoven geboren Schef fers groeide op in de nadagen van het Rijke Roomse leven. Hij koos op 25-jarige leeftijd voor het kloos terleven bij de minderbroeders ka pucijnen. Na een studie sociologie ging hij werken'bij het Centrum Bedrijfsapostolaat in Amsterdam. Daar was hij betrokken bij de revo lutionaire acties van arbeiders en studenten. In 1980 volgde zijn be noeming tot industriepastor in Zeeland bij het Disk (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken). In die hoedanigheid was hij tot zijn afscheid in 1996 on der meer betrokken bij de discus sies over conversie bij de toenmali ge Koninklijke Maatschappij De Schelde. Daarbij ging het over het ombuigen van de wapenindustrie naar civiele productie. Hij hield zich sterk bezig met mensen in de marge van de samenleving in het algemeen en het armoedevraag stuk en in het bijzonder. Daarbij gaf Scheffers gevolg aan de roe ping van het evangelie die volgens hem bestond uit de kernwoorden „Sta op en ga! Doe recht, heb lief!" Na de opheffing van Disk-Zeeland in 2006, behoorde Scheffers tot de oprichters van het Zeeuws Sociaal- Ethisch Beraad. Zaterdag 2 februari wordt een af- scheidsdienst gehouden op de alge mene begraafplaats Middelburg. Aanvang 12.00 uur Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl OUWERKERK - Het Zeeuws laar van het Water wordt officieel afgeslo ten met een publieksdag. Dat ge- beurt zaterdag 2 februari in het Watersnoodmuseum en brasserie De Vierbannen in Ouwerkerk. De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) en het IVN consu lentschap organiseren activiteiten voor kinderen. Duikers van de NOB gaan het water in om 'het le ven uit de Oosterschelde' van dichtbij te laten zien. Verder zijn een garnalenpelster en oesterste ker aan het werk en er is een na tuurwandeling onder leiding van een natuurgids. In de brasserie De Vierbannen zijn de hele dag door kookwork- shops van chefkok Wouter Kik. Daar zijn ook de Zeeuws Jaar van het Water recepten te verkrijgen. In De Vierbannen is ook een ten toonstelling van schilders, kunste naars en dichters die zich hebben laten inspireren door het water. Geïnteresseerden kunnen deelne men aan een schilderworkshop. Het 4e caisson in het Watersnood museum is vanaf februari open voor het publiek en biedt een in teractieve tentoonstelling over de Zuidwestelijke Delta. De publieksdag begint om 11.00 uur en de activiteiten eindigen om 16.00 uur. MIDDELBURG - Den Haag kan van uit Zeeland een 'sterk signaal' tege moet zien over verdere ontpolde- ring. Provinciale Staten hebben het col lege opgedragen het kabinet en de T\veede Kamer te laten weten dat het Zeeuwse provinciebestuur voortaan geen polders meer wenst op te offeren - of te laten offeren - ten behoeve van natuurontwikke ling en/of-compensatie. Of dat nu in en om de Westerschelde is, of el ders in Zeeland. Strikt genomen heeft de provincie inzake ontpoldering niks te wil len, maar desondanks besloot het overgrote deel van Provinciale Sta ten de motie van de Partij voor Zeeland aan te nemen. Alleen GroënLinks en D66 waren tegen. Ontpolderen is in Zeeland 'een zeer beladen begrip' geworden, dat diep heeft ingegrepen in de Zeeuwse samenleving, stelden de opstellers van de motie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3