sport 133 Azarenka in Melbourne bestand tegen alle kritiek Sneijder debuteert met zege Tuitert na 100 meter al klaar op WK sprint Giri en Van Wely net niet op 50 procent Sauerbreij weer snel uitgeschakeld Van Calker dertiende, Kamphuis zesde Minderhoud achtste in Dressage Masters Jongensdroom Hirscher komt uit 'Ook dopinggebruik in het schaatsen' maandag 28 januari 2013 WIJK AAN ZEE Loek van Wely en Anish Giri zijn de beste Nederlandse schakers ge worden van het Tata Steel Chess 2013. Ze slaagden er evenwel niet in het toernooi in Wijk aan Zee af te sluiten met een score van 50 procent. Eerstgenoemde Tilburger verloor zondag in de dertiende en laatste ronde, Giri hield remise over aan het duel met Magnus Carl- sen. De Noorse favoriet was zaterdag al zeker van de titel, maar was op de slotdag best bereid er tegen Giri nog iets van te maken. Na 36 zetten werd het toch remise. STONEHAM Nicolien Sauerbreij heeft van het WK snowboard in het Canadese Stoneham geen succes kunnen ma ken. De olympisch kampioene werd zondag al in de achtste finales van het onderdeel parallelslalom uitgeschakeld. De Duitse Amelie Ko- ber was te sterk. Sauerbreij had zich met moeite ge plaatst voor de finales. De 33-jarige snowboardster zette in de kwalifica ties de zestiende tijd neer, precies genoeg om verder te mogen in de ti telstrijd. Ze trof wel meteen in Ko- ber de snelste uit de kwalificaties. Sauerbreij had vrijdag ook al geen succes op de parallelreuzenslalom. ST MORITZ Edwin van Calker is tijdens het WK bobsleeën in St Moritz als der tiende geëindigd in de tweemans bob. Samen met remmer Sybren Jansma kwam de Nederlandse pi loot zondag na vier runs tot een tijd van 4.25,74 minuten. Esmé Kamphuis is er zaterdag on danks een goede tweede dag niet in geslaagd haar klassering van de eerste dag te verbeteren. Kamphuis was in de vierde en laatste run goed voor een baanrecord (1.07,08) waar nadien nog maar twee bob- sters onderdoken. De Nederlandse sloot met remster Judith Vis het WK desondanks af als zesde. WELLINGTON Dressuurruiter Hans Peter Minder houd, van origine een Westkappe- laar, is bij de World Dressage Mas ters in het Amerikaanse Wellington (Florida) op de achtste plaats geëin digd in de Grand Prix. Hij scoorde met zijn paard Withney van 't Gent hof 69,872 procent. Edward Gal was ook naar Florida afgereisd, maar hij was te ziek om te rijden. Minderhouds deelname verliep ook niet geheel vlekkeloos. Zijn paard kwam aanvankelijk niet door de ve terinaire keuring. Pas in tweede in stantie gaven de paardenkeurders groen licht. KITZBÜHEL Marcel Hirscher boekte zondag zijn vierde slalomzege van het seizoen in de wereldbeker. Hij deed dat in Kitzbühel, het walhalla van het Oostenrijkse skiën. „Een jongens droom is uitgekomen. Deze race is enorm", jubelde hij. De skiër met een Nederlandse moeder verstevig de zijn leidende positie in de alge mene wereldbeker. Winnen op de Hahnenkamm van Kitzbühel is een heldendaad voor Oostenrijkers. De wintersportnatie moest acht jaar wachten op een nieuwe slalomkoning uit eigen land. Hirscher volgde Manfred Pranger op. RIJSWIJK Jim Stray-Gundersen, voormalig lid van de medische commissie van de internationale schaatsbond ISU, zegt zeker te weten dat veel topschaatsers in het verleden do ping hebben gebruikt. De Ameri kaan noemt geen namen, maar ba seert zich op ervaringen uit het ver leden. „Ik kan niet zeggen welke sporters of hoeveel er gebruikt heb ben", zegt hij voor de camera van de NOS. „Maar tien tot vijftien pro cent van de schaatsers had in die periode afwijkende bloedwaarden. Ik weet zeker dat tussen 1988 en 2002 olympische medailles zijn ge wonnen met behulp van doping." door Rik Spekenbrink MELBOURNE - De populariteitsprijs zal ze niet snel winnen. Maar de vele critici van Victoria Azarenka zullen moeten accepteren dat de Wit-Russische de komende we ken de wereldranglijst nog zal aan voeren. Daarvoor moest ze haar ti tel op de Australian Open prolon geren en dat deed ze zaterdag. Li Na werd verslagen met 4-6 6-4 6-3- Over Azarenka (23) valt veel te zeggen en lapg niet alles is even positief. Ze nad om te beginnen mazzel met de loting, want ze ont liep de gedoodverfde favorieten Serena Williams en Maria Sjarapo- va. In de kwartfinale had haar te genstander Svetlana Koeznetsova last van een blessure, in de halve finale haalde ze tegen Sloane Step hens een truc uit door een medi sche time-out van liefst tien minu ten te nemen toen de zenuwen toesloegen. Het kwam haar op een hoop kritiek te staan. Daar kwam bij dat het spel van Azaren ka flets was in Australië. Niet dat van een echte kampioene of num mer één van de wereld. Het ont breekt haar aan een echt wapen of handelsmerk. Al met al zou je Azarenka bijna de kampioene van de armoede noemen. Tegelijkertijd liet ze wel zien mentaal goed in elkaar te ste ken. Ze raakte bijvoorbeeld niet ondersteboven van de kritiek na de halve finale. „Het was niet ge makkelijk, maar het hoort erbij en ik denk dat ik er goed mee om ben gegaan. Hier kan ik als speel ster en als mens alleen maar van leren. Ik houd ook wel van druk, ik word er beter van", zei ze na de wedstrijd. Tegen Li toonde Azarenka veer kracht. Het publiek was op voor hand al op de hand van de Chine se en die voorkeur werd alleen maar sterker nadat ze twee keer door haar linkerenkel ging en daar bij zelfs met haar hoofd op het hardcourt knalde. De humoris tische Li Na kreeg, duizelig op de baan zittend, zelfs de lachers op de hand door te giechelen bij de 'volg-mijn-vinger-test' van de fy siotherapeut. „Ik zei vooraf nog tegen de fysio dat ik haar wel zou bellen tijdens de wedstrijd. Dus dat heb ik maar gedaan", deed ze na afloop nog la chend uit de doeken. „Maar ik voelde me wel een juniore, twee keer vallen op de baan." Nadat Li in de eerste set nog de baas was op de baan, nam Azaren ka het heft in handen en won ze haar tweede Grand Slam. De tra nen verraadden dat de laatste da gen haar zwaar waren gevallen. „Ik moest gewoon kalm en posi tief blijven. In dit soort wedstrij den gaat het erom dat je je kansen pakt. Dat heb ik gedaan." Victoria Azarenka krijgt het te kwaad nadat ze haar titel heeft geprolongeerd. foto Barbara Walton/EPA ISTANBUL - Wesley Sneijder heeft zijn debuut bij Galatasaray opge luisterd met een overwinning. De Turkse topclub zegevierde zondag voor eigen publiek in de derby te gen Besiktas met 2-1. Sneijder deed het laatste halfuur mee bij Galatasa ray. De aanvoerder van het Neder lands elftal kwam in de 57e mi nuut met rugnummer 14 in het veld voor Emre (^olak. Kort daarna werd ploeggenoot Felipe Melo met rood weggestuurd. Galatasaray begon sterk aan de der by tegen stadgenoot Besiktas. Sneij der zag vanaf de bank hoe (^olak al in de derde minuut de score open de. Op slag van rust verdubbelde Albert Riera de voorsprong van 'Cimbom'. Tomas Sivok bracht Besiktas aan het begin van de twee de helft terug in de wedstrijd. Kort nadat Sneijder zijn entree had gemaakt, moest de thuisclub met tien man verder. Felipe Melo kreeg rood omdat hij zou hebben ge spuugd naar tegenstander Ogu- zhan Ozyakup, geboren in Zaan dam en opgeleid door AZ. De ploeg van trainer Fatih Terim, zonder Nordin Amrabat die actief is op de Afrika Cup, verstevigde met die zwaarbevochten zege de koppositie in de Turkse competi tie. Na negentien wedstrijden heeft de titelverdediger 36 punten, vijf meer dan Besiktas en Fenerba- hge. Die club van Dirk Kuijt won zaterdag al met 2-1 bij Gazianteps- por. Sneijder werd afgelopen week als een held onthaald in Istanbul. De 28-jarige Utrechter verbond zich voor 3,5 jaar aan de achttienvoudig kampioen van Turkije. Hij krijgt waarschijnlijk binnenkort gezel schap van Didier Drogba, die de tweede topaankoop van Galatasa ray moet worden. De 34-jarige spits uit Ivoorkust ondertekent vol gens Turkse media binnenkort een contract voor anderhalf jaar bij de koploper van de 'Süper Lig'. Drog ba veroverde vorig seizoen met Chelsea de Champions League. Ga latasaray wil het dit jaar met Sneij der en Drogba ook graag goed doen in het belangrijkste Europese bekertoernooi. De Turken staan in de achtste finale tegenover Schalke 04. Bayern München heeft zijn rian te koppositie in de Bundesliga ver stevigd. De ploeg van trainer Jupp Heynckes, die Arjen Robben op de bank liet, zegevierde zondag op be zoek bij VfB Stuttgart met 2-0. Daarmee vergrootte de 'Rekord- meister' de voorsprong op naaste belager Bayer Leverkusen tot elf punten. Leverkusen had zaterdag punten verspeeld bij SC Freiburg (0-0). Hamburger SV zette de altijd bela den 'Nordderby' tegen Werder Bre men om in winst. De ploeg van trainer Thorsten Fink zegevierde in de eigen Imtech Arena met 3-2. SALT LAKE CITY - Voor Mark Tui tert was het WK sprint in Salt La ke City al afgelopen nog voordat hij de eerste bocht had genomen. De olympisch kampioen noteerde op de eerste 500 meter zijn snel ste opening ooit (9,82), waarna hij op het einde van het rechte stuk onderuit ging en hard in de kussens belandde. Einde toer nooi. De geboren Holtenaar weet de val partij aan een blessure in zijn lin kerbovenbeen, die al na 50 meter begon op te spelen. Mede daar door kon hij bij het passeren van de finish zijn schaats niet meer goed 'sturen' en lag hij languit op het ijs. „Het voelt als een verrekking", sprak de zwaar ontgoochelde schaatser naderhand in de cata comben van de Utah Olympic Oval. „Ik heb nergens last van ge had en dan overkomt me dit op het moment suprème." Tuitert stond enkele uren later doodleuk aan de start van de ki lometer. De uitkomst was niet onverwacht. Na amper vijf slagen kreeg Tuitert weer last van zijn bovenbeen en staakte hij de strijd. Bij de vrouwen reed Thijsje Oene- ma tot twee keer toe een Neder lands record op de 500 meter. Na dat ze zaterdag al met een tijd van 37,38 seconden onder het stok oude nationale record van Andrea Nuyt (37,54) was gedoken, scherp te de Friezin die toptijd amper 24 uur later aan tot 37,06. De afloop van het WK was bij zo wel de mannen als de vrouwen nog niet bekend toen de krant ter perse ging. Bij de mannen leidde Michel Mulder na drie afstanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33