21 zeeland Met kaartspel tegen de verveling Peperkoek PZC maandag Voormalig directeur Woongoed Zeeuws-Vlaanderen 'topverdiener' iNederland is nu 250 maal beter beschermd tegen het water dan ten tijde van de Watersnoodramp, in 1953' maandag 28 januari 2013 door Wim Hofman Als het tegen het einde van januari loopt denk ik altijd wel aan die donkere nacht van 1953 toen de noordwester storm over de huizen joeg en ik door mijn vader werd wak ker geklopt. Ik weet niet meer hoe laat het was, maar we gin gen mensen in de straat wak ker bellen. Leuk zullen ze het niet gevonden hebben. We zagen al inktzwart water uit de rioolputjes komen. In huis gingen we van alles en nog wat naar boven brengen, de klok, het petroleumstel, de broodtrommel, stoelen, naaima chine, vazen, tafelkleden, van alles en nog wat. Later ging mijn vader weer de deur uit. Hij was al de hele nacht in touw, maar hij zette de kraag van zijn jas rechtop en trok de alpinopet over zijn hoofd en ging ergens zandzak ken sjouwen. Later zei mijn moeder dat ik hem maar moest gaan zoeken en ze duwde me een pakje met een boterham met peperkoek in mijn handen. Boterhammen met peperkoek had mijn vader graag. Ik trok mijn laarzen aan en ging hem zoeken. Het duurde een tijd voordat ik hem gevonden had. Veel man nen waren bezig met het vul len, en verslepen van zandzak ken. Ze zagen er allemaal zo'n beetje hetzelfde uit: grauwe jas sen en alpinopetten, broeken met moddervlekken. Sommi gen waren bezig in een dijkgat. Ze stapelden de zakken netjes op en gaven soms een klopje op zo'n zak, alsof ze daardoor beter zouden blijven liggen. Ik vond mijn vader, die hard be zig was, en een sigaretje tussen zijn lippen had. Hij was blij met de boterham, maar tijd had hij niet. Ik ging proberen of ik ook zo'n zandzak kon sjouwen, maar ik, snotaapje van elf, kreeg zo'n zwaar ding absoluut niet van de grond. En het verslepen ging ook al moei lijk. Ik hielp daarom bij het zak ken met zand vullen. Maar ja, zo deed ik tenminste ook wat... Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling.Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Asiraa Aurcy _lm Jv Postcode:Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van jnijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar pzc.nl/aboflnoren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC. Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Pnjswiiitgingen voorbenouden. Op aSe Informatie die u vwstrelftde Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassmj in het colofon van do krant en op de website treft u nadere informatie aan. Dijkgraaf Toine Poppelaars 'Er moet een dubbel slot op de deur' Nederland is een badkuip en we zijn niet op een nieuwe watersnoodramp voorbereid. Op de valreep van het Zeeuwse Jaar van het Water en de drem pel van de herdenking van de Watersnoodramp luidde minister Schultz de noodklok. door Ondine van der Vleuten Gaat u vooral niet rus tig slapen, was de boodschap die minis ter van Infrastruc tuur Melanie Schultz van Haegen (WD) zaterdag via De Volkskrant de wereld instuur de. 'Die ene storm in de tiendui zend jaar kan juist die van morgen zijn.' Bovendien is de kans dat je niet kunt vluchten reëel, want wie naar hoger gelegen gebieden wil, 'moet meestal eerst veel lager'. En daar staat het water al. Daarom moet iedereen nadenken, zegt Schultz: wat doe ik als het mis gaat? En iedereen zou een nood- pakket moeten aanschaffen, waar mee je het op zolder een tijdje kunt uithouden. Dijkgraaf Toine Poppelaars heeft er kennis van genomen. „Schultz heeft gelijk, we moeten op alles voorbereid zijn." Maar, benadrukt hij: „Nederland is nu 250 maal beter beschermd te gen het water dan ten tijde van de Watersnoodramp, in 1953." Mocht Nederland getroffen wor den door zo'n superstorm als waar Schultz aan refereert, dan is er niks aan het handje. Zeeuwen lij ken daar zelf ook van overtuigd te zijn. „Als de burgers kunnen in spreken op plannen voor dijkver sterking, gaat het nooit over veilig heid, maar over of je op de dijk kunt fietsen of zo." Stél dat er een storm komt waar de Zeeuwse dijken niet tegen be stand blijken? „Dan denk ik nog dat we minstens een dag de tijd hebben om weg te komen. Zee land staat niet van het ene op het andere moment meters onder wa ter. In de Randstad gaat het om veel meer mensen die geëvacueerd moeten worden dan hier. Maar het is natuurlijk wel zo dat er pro blemen kunnen ontstaan als ieder een tegelijk de A58 op vlucht. Flexi bele vangrails zodat je de weg kunt aanpassen en het aantal rijba nen richting Bergen op Zoom kunt verdubbelen, kunnen dan een oplossing zijn." Waterschap pen, zegt Poppelaars, gaan vooral over het voorkómen van waters nood. „De minister belicht nu de andere kant van de zaak: wat je moet doen om voorbereid te zijn en wat als het eenmaal zover is. Er moet een dubbel slot op de deur." Schultz wijst in dat verband ook op de ruimtelijke ordening: „Vroe ger hielden we in alles rekening met het water. De opkamer in boerderijen, de mooie kamer, dat was de hoogstgelegen kamer. Niet zomaar." In de nieuwe Omgevings- wet die nu in concept klaar ligt, krijgt het waterschap mogelijk een leidende rol als het gaat om bou wen in risicovolle gebieden. Nu ad viseert het waterschap alleen. „Over maatregelen om te voorko men dat in de diep gelegen woon wijk Mortiere wateroverlast zou ontstaan, bijvoorbeeld. Maar wij zouden graag willen dat bij bouw plannen een specifieke waterver gunning verplicht wordt, net zoals je een bouwvergunning hebt. Voor de toeleidende wegen naar het nieuwe Admiraal De Ruyter Ziekenhuis bij de Mortiere zou dan geëist kunnen worden dat ze zo aangelegd worden, dat ze bij een overstroming droog blijven." Schakel gas en elektriciteit uit, zorg voor een persoon lijk noodpakket, en - als u niet weg kunt - luister naar de re gionale calamiteitenzender op uw radio uit uw noodpakket. Dat is wat ons te doen staat als het water komt, zegt de overheid. Een noodpakket. Minister Schultz benadrukte zaterdag nog eens dat iedereen er een in huis zou moe ten hebben. Maar erg populair zijn de pakketten niet, ondanks de overheidscampagne die bewoners van risicogebieden tot de aanschaf aan moest zetten. Heeft dijkgraaf Toine Poppelaars er een, bijvoorbeeld? Nee. „Ik «ga er eigenlijk vanuit dat het hier zo veilig is, dat zo'n pakket niet nodig is. Daar blijf ik bij, we zijn veilig: dat zeg ik ook namens het water schap. Maar Schultz heeft gelijk; we moeten op alles voorbereid zijn." Wie voor gemak gaat, koopt een kant-en-klaar pakket, op www.hetnoodpakket.nl bijvoor beeld. Pakket 'Slim Voorbereid' (38,50 euro) bestaat uit een water dichte ton, met daarin een desin fecterende handgel, een doosje wa tervaste lucifers, een elfdelig zak mes, een warmhouddeken, maxi waxinelichtjes, een EHBO-pakket en een opwindbare zaklamp en ra dio in één. De deluxe-variant kost vijftig euro meer, maar dan zit er ook nog een kunststof fluitje in, een stuk touw, een SOS-vlag, een Esbit brandertje en informatief kaartspel. foto Valerie Kuypers TERNEUZEN - Kees Reinhoudt, di recteur-bestuurder van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen, is ten onrechte niet vermeld in de lijst met topverdieners in de pu blieke sector die minister Plasterk aan de Kamer heeft gestuurd. Dat meldt RTL Nieuws, dat de lijst nader heeft bestudeerd. „Sommige grootverdieners ontbreken op de lijst, terwijl bij anderen hoge ont slagvergoedingen niet worden ge noemd", laat RTL Nieuws weten. Reinhoudt is één van de dertien topverdieners die in de lijst ontbre ken. Hij toucheerde tot zijn ont slag op 31 augustus 2011 een salaris van 221.965 euro. Ook zijn ontslag vergoeding van 225.000 euro bleef onvermeld. In totaal ontving Rein houdt in 2011 446.965 euro, aldus RTL Nieuws. Het ministerie erkent zelf fouten te hebben gemaakt bij het opstel len van de lijst. De gegevens zijn juist aangeleverd. Jan Scheffers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2