i8| zeeland Het landhuis Record spinningmarathon Der Boede maandag 28 januari 2013 1 W Der Boede begon in 1950 als ziekenhuis voor chronische patiënten. Het buitenhuis kreeg er in 1953 twee vleugels bij, geopend door koningin Juliana. Later werden De Vliedberg en de Poorte neergezet. Der Boede groeide uit tot het grootste zorginstituut in Nederland. Het eerste stenen huis Der Boede genaamd, uit eind 13e eeuw, werd in 1745 door brand verwoest. Eigenaar Jacob van der Mandere, burgemeester van Vlissingen, liet het huidige huis bouwen dat in 1752 werd opgeleverd. Afscheid van het tijdperk Der Boede door Annemarie Zevenbergen Twee droogkappen staan al tijden werkloos in de kapsalon van De Vlied berg. Tijdschriften uit be gin 2012 markeren de laatste cliën ten van de salon in het voormalige verzorgingshuis. De kappen zijn te koop, evenals de rest van de over gebleven inboedel uit het lege ge bouw. Meubilair, koelkasten, knuf fels, zelfgemaakte vogelhuisjes van de voormalige bewoners, stapels serviesgoed en kussens; alles voor een meeneem prijs. Het is zaterdag leegverkoop in De Vliedberg. Al om negen uur staan de eerste belangstellenden voor de deur en dat terwijl die pas om tien uur open gaat. SVRZ-teamleidster Corrie van Ee: „Toen de deur een maal open ging, was er een run naar binnen. Ongelooflijk. Er is de eerste uren heel veel verkocht. Er waren opkopers, verenigingen, so- zen en veel particulieren." Ze wijst naar een forse hoeveelheid stoelen in de voormalige ontmoetings ruimte de Babbelaar: „Allemaal verkocht, die worden maandag op gehaald." Buurtbewoner Henk de Vries (64) drentelt rond. „Ik dacht, kom ik loop eens even binnen. Het is de laatste kans. Der Boede is altijd een begrip geweest op Walcheren. Een stukje nostalgie. Het is echt de afsluiting van een tijdperk. Ja, dat doet me wel wat." Ook bij Wilma Koole komen her inneringen naar boven. Zij heeft ja ren gewerkt in het oude Der Boe de. „Och, het was toen zo anders. Je droeg een wit schort. Je was echt 'de zuster'. Als ik met de bus naar huis ging, stonden mensen voor me op want ik was 'zuster'." Glimlachend: „Ik heb hier in de Babbelaar op een podium nog mijn eed afgelegd. Het is wel apart om hier weer te zijn." Verzonken in gedachten kijkt ze rond. „Het is best aangrijpend dat dit nu allemaal voorbij is. Het was echt een fenomeen, Der Boede. Maar ja, er gebeurden toen ook wel dingen die nu echt niet meer kunnen. De mensen worden nu een stuk beter behandeld. De ver zorging was toen wel een stuk zwaarder. Je had niet alle hulpmid delen die er nu zijn." Ondanks de koude, de verwar ming is al tijden uit in het ge bouw, loopt er veel volk rond. In verschillende kamers en in de gan gen staan spullen: boeken, schilde rijtjes, een bordeauxrood voetmas sageapparaat op batterijen, dekbed den en kussens, metalen rekken en wasmachines. Ria Meinsveld en haar man Pieter-Johan snuffe len tussen het aanbod. „We zijn hier speciaal voor gekomen. We zijn ook echt liefhebbers van kring loopwinkels." Het stel heeft een ronde, houten salontafel gekocht. Plus zes witte puddingschaaltjes en tien ordners. Ria: „De tafel knappen we op, zodat die in ons interieur past. Het is leuk om zo aan je spulletjes te komen." Tegen drieën komt de vrachtwa gen van Stichting Zeeland helpt Roemenië aanrijden. „We hebben al wat dingen gekocht en we gaan nu kijken of er nog wat over is. Je weet maar nooit. We.kunnen echt alles gebruiken", zegt mevrouw Maljaars van de stichting. Gaandeweg de middag wordt het rustiger. Af en toe wordt nog een kast weggereden. Veel mensen die nu rondwandelen, halen herinne ringen op. 'Weet je nog', is een veel gehoorde zin. Er loopt veel personeel van de SRVZ rond, maar ook veel oud- medewerkers komen op deze manier afscheid nemen van Der Boede. 'Moet je zien, deze borden hebben we heel lang gebruikt', roept een oud-me dewerkster. Voor hen is dit het de finitieve einde van een tijdperk. De zesde editie van spinningmarathon Zeeland sport voor Sophia leverde het recordbedrag van 101.183 euro op. foto Pieter van der Laan ZIERIKZEE - De zesde editie van spinningmarathon Zeeland sport voor Sophia leverde het recordbe drag van 101.183 euro op. Het was één groot feest zaterdag in sport centrum Westerschouwen tijdens het evenement van serviceclub Ki- wanis Zierikzee. Er waren - over de hele dag gemeten - 700 enthou siaste sportievelingen uit heel Zee land. Special guest wielrenner Koos Moerenhout toonde zich on der de indruk. „Ik doe vaker dit soort dingen, maar zo groot als dit heb ik het nog nooit meege maakt." De Schouwen-Duivelandse sport wethouder Ad Verseput was ook van de partij. „Als je in het Sop- hia-kinderziekenhuis bent ge weest, fiets je tien keer zo hard", al dus Verseput, zelf vader en inmid dels ook opa. Onder de deelnemers vogels van allerlei pluimage. De nodige sport schoolbezoekers, maar ook scho len, mediavertegenwoordigers, ge meenteambtenaren, noem maar op. Pontes-rector Sjef Lommen was zaterdag met een clubje colle ga's naar de spinningmarathon ge komen. Voor het goede doel in de eerste plaats. „Maar het is ook heel goed voor de collegialiteit om sa men zoiets als dit te onderne men." De Kiwanis liet geen middel onbe proefd de deelnemers aan de mara thon een leuke dag te bezorgen. Tussendoor waren er onder meer optredens van Elly Geelhoed Bal let. Ook werden de deelnemers met enige regelmaat op de hoogte gehouden van de tussenstand en mochten leerlingen van de Johan Louis de Jongeschool de opbrengst van hun persoonlijke actie(s) - een cheque van 2500 euro - overhandi gen aan prof dr. Bert van der Heij den, hoofd Kindergeneeskunde Erasmus MC Sophia. 's Avonds net na negenen werd de eindbalans opgemaakt. Tot grote verrassing van Kiwanis-woordvoer- der Marcel Willemsen een nieuw record. „Ik had dit écht niet ver wacht. Ik ging er eigenlijk vanuit dat we de 90.000 van vorig jaar nu niet zouden halen. En dan dit. Ik ben echt superblij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18