WK hockey moet wereld verenigen Haase en Sijsling reiken tot de dubbelfinale sport 127 lllflfHIII Djokovic binnen anderhalf uur klaar met Ferrer r* ais:;*???!**! Overtoom voor 3,5 jaar naar AZ Valse munten kosten FC Twente veel geld Etappezege Slagter in Tour Down Under Hyacint zit golfer Derksen in de weg La Lakers incasseert 25e seizoensnederlaag vrijdag 25 januari 2013 ntt ^SS3S«S8s«*fS' Igor Sijsling (links) krijgt de bal uit een lastige situatie nog over het net. Robin Haase blijft geconcentreerd afwachten. door Edward Swier DEN HAAG - Het veld wordt weer donkergroen, maar dat is zo'n beet je ook de enige stap terug in de tijd. Verder moet het wereldkampi oenschap hockey van 2014 het meest vooruitstrevende sporteve nement worden dat Nederland ooit kende. Wie de wereldtitelstrijd in Den Haag een dagje bezocht heeft, zal misschien wel nooit meer ruzie maken. „Dit moet meer zijn dan een hockeytoernooi, we willen de hele wereld verenigen, culturen en continenten verbinden." Voor het WK van 1998, dat in de Utrechtse Galgenwaard werd ge houden, had de hockeybond een duidelijk doel. „De sport moest minder elitair worden, alleen dan konden we een groei realiseren", weet KNHB-directeur Johan Wak- kie nog. Van 128.000 leden toen groeide de bond naar 238.000 vo rig jaar. Nu in eigen land genoeg zen dingswerk is verricht,'moet de wereld eraan geloven. Wakkie verkondigde donderdag op de WK-presentatie dat het toernooi „iedereen moet verenigen. We wil len dat heel de wereld zich wel kom voelt." Daarom zal tijdens het evenement (van 31 mei tot 15 juni 2014) oog zijn voor 'de verscheidenheid aan culturen'. De gemeente Den Haag hoopt de hele stad te betrekken. Vandaar ook dat er een demonstra- tieveld wordt neergelegd naast de Tweede Kamer, dat er een WK ve teranen wordt georganiseerd, er een schooltoernooi komt en am bassadepersoneel wordt uitge nodigd om tegen elkaar te spelen. Ook rolstoelhockey en beach- hockey zitten in de planning. Op een congres zal de internationale hockeywereld geholpen worden met kennisoverdracht en -ontwik keling. Lex Donia was ook in 1998 betrok ken bij het WK. Dat evenement was destijds één groot feest. „De enige wanklank was het moment dat er nota bene twee man van de beveiliging met elkaar op de vuist gingen." De hockeybond rekent an no nu op eenzelfde resultaat. Van daar ook de slogan 'Let's Celebrate Hockey'. Er worden 76 duels gespeeld, waar van het merendeel in het ADO-sta- dion. Elke dag speelt Oranje; de ene dag de vrouwenploeg, de vol gende het mannenteam. Al met al wordt gerekend op 200.000 bezoe kers. Het duurste passé partout kost 1000 euro, maar er zijn voor kinderen al kaartjes vanaf 3,50 eu ro. Men werkt met een begroting van 12,5 miljoen euro. Bondscoach Paul van Ass weet ech ter wel dat de titelstrijd slechts een succes wordt als hij er met het Ne derlands mannenteam meedoet om de titel. „We kunnen dit emo tioneel of zakelijk bekijken, maar één ding staat vast: u wilt dat we dit winnen", provoceerde de coach voor een gehoor waar hij in de loop der jaren een haat-liefdever houding mee opbouwde. „Het gaat nu om de laatste stap, van good naar great. Van zilver naar goud. We zullen moeten proberen onze grenzen nog verder te verleg gen." Wat Robert van der Horst, één van de internationals, betreft kan de coach op hem rekenen. „Ik was er in 1998 als veertienjarig joch bij, zat eerste rang met mijn vader. Dat WK heeft mij geïnspireerd, had een enorme impact. Het zou mooi zijn als mijn inbreng straks eenzelfde effect op de jeugd van nü heeft." Novak Djokovic heeft donderdag met groot machtsvertoon de finale van de Australian Open bereikt De Servische nummer één van de wereld overklaste de Spanjaard David Ferrer in de halve finale: 6-2 6-2 6-1. Binnen anderhalf uur was Djokovic klaar met de doorgaans zo taaie Spanjaard, die als vierde is geplaatst in Melbourne. Hij brak liefst zeven keer de service van Ferrer. Djokovic (25) treft zondag in de eindstrijd de winnaar van de partij tussen de Zwitserse routinier Roger Federer en Andy Murray uit Schotland, die het vandaag tegen elkaar opnemen.' MELBOURNE - Treden Robin Haase en Igor Sijsling zaterdag in de voet-, sporen van Jacco Eltingh, in 1998 de laatste Nederlandse winnaar van de Australian Open in het dub belspel, of van diens boezem maatje Paul-Haarhuis, in 2003 op Roland Garros de laatste verliezen de dubbelfinalist tijdens een ma jor? Hoe dan ook, het Nederlandse stuntduo beleeft een hoogtijdag, omdat het niet eerder zo ver reik te. Een primeur die werd af gedwongen door het Spaanse twee tal Marcel Granollers en Marc Lo pez, nota bene de officieuze wereldkampioenen, in de halve fi nale een desillusie te bezorgen: 7-5 6-4. Haase sprak naderhand van een 'unieke prestatie', maar waakte voor zelfgenoegzaamheid. „Nu we in de finale staan, willen we ook winnen. Zo'n kans krijg je mis schien maar één keer." Hij kreeg bijval van Sijsling: „We vieren nog geen feestje." Al was de ontlading na het laatste winnende punt niettemin groot. „Dit zijn natuurlijk de momenten waarvan je droomt en waarvoor je het allemaal doet", aldus Haase. Overigens zullen Haase en Sijsling de eindzege geenszins cadeau krij gen. In de Amerikaanse broers Bob en Mike Bryan treffen ze niet alleen 's werelds sterkste dubbel en vijfvoudig winnaar van de Australian Open, maar ook twee jagers die op rooftocht zijn. Want bij een triomftocht gaat de Bryan- tweeling met dertien major-zeges de boeken in als het succesvolste mannenkoppel uit de historie. Met twaalf zeges staan ze nu nog op gelijke hoogte met de Australiërs John Newcombe en Tony Roche. foto Joe Castro/EPA ALMELO Willie Overtoom stapt per direct over van Heracles Almelo naar AZ. Dat heeft zijn huidige club donder dag bevestigd. Overtoom (26) tekent in Alkmaar een verbintenis voor 3,5 jaar. De clubs hadden eerder al over eenstemming bereikt over de trans fer. Sinds 2008 kwam Overtoom uit voor Heracles. Daarvoor speelde hij, onder andere, in de jeugdopleiding van AZ. Hij wilde zijn aflopende contract in Almelo niet verlengen. ENSCHEDE FC Twente is flink gedupeerd door dat twee mannen valse munten in omloop hebben gebracht, waarvoor in het stadion consumpties konden worden gekocht. De politie heeft in middels het duo opgepakt, op ver denking van oplichting. Volgens FC Twente heeft dit alles verregaande consequenties. Afge zien van de gemiste inkomsten moet ook het volledige muntensys- teem worden vernieuwd. Dit gaat honderdduizenden euro's kosten. ADELAIDE Wielrenner Tom-Jelte Slagter zege vierde donderdag in de derde etap pe van de Tour Down Under. Op de 139 kilometer lange rit van Un- ley naar Stirling was de 23-jarige Groninger een peloton van circa veertig renners uiteindelijk de baas, op de voet gevolgd door de Australiër Matthew Goss. Hiermee is Slagter opgeschoven naar de tweede plek in het klasse ment. Hij moet alleen Geraint Tho mas voor zich dulden. Javier More no sluit de top drie af. DOHA Golfer Robert-Jan Derksen is don derdag flink geklommen in het klas sement van de Qatar Masters. De Nederlander die in Doha zijn eerste toernooi speelt na een slepende elle boogblessure, legde de tweede ron de af in 69 slagen (-3) en steeg van de 48e naar de 31e plaats. Derksen noteerde in totaal vijf bir dies en leek op weg naar een posi tie in de top tien, maar een jammer lijke double bogey op de vijftiende hole stuitte zijn opmars. De reden voor die misser: „Er groeide een hyacint precies achter mijn bal, waardoor ik geen swing kon ma ken." MEMPHIS Het gaat bij de basketballers van Los Angeles Lakers van kwaad tot erger. De sterrenploeg moest don derdag de vierde nederlaag op rij in de NBA incasseren en de 25e van dit seizoen. De basketballers uit Los An geles gingen met 106-93 onderuit bij Memphis Grizzlies en raakten bovendien Dwight Howard kwijt met een schouderblessure. „De laat ste weken zijn als een nachtmer rie", bekende teamgenoot Steve Nash. „Dan raakt Dwight ook nog eens geblesseerd. Het is een nieuw hoofdstuk in een moeilijk seizoen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51