21 zeeland Groene awards voor gemeenten Sabeldans PZC vrijdag Jan-Frans Mulder Harald Bergmaan Het nieuwe Zeeland vrijdag 25 januari 2013 door Ondine van der Vleuten Ze was officieel mijn schoonmoeder niet, maar zo heb ik haar wel gezien: Manna. Geen van haar familieleden overleefde de oorlog. Daarop besloot Manna dat voortaan de hele wereld haar familie zou zijn. „Wanneer kom je weer eens langs? Je blijft toch wel eten?", vroeg ze steevast. En altijd was er een bord of een bed, voor die onverwachte gast. Ik was 17, toen ik mijn 'Jiddische memme' leerde kennen. Vorige week nam ik afscheid van Manna. Crematies zijn er, net als schoon moeders, in soorten en maten. Die van Manna was, net als zij, bij zonder. Het weerzien met mijn oude vrienden was emotioneel. De speech van de jongste zoon - die zich net even te veel moed had ingedronken - ontroerend. De diashow waarin het leven van Manna was samengebald, verbijs terend. Een Hindoestaanse kennis had zijn best gedaan. Twintig mi nuten lang trokken hypnotiseren de overgangen en spectaculaire ef- fectjes voorbij. Vooral de combina tie met de opzwepende Sabeldans maakte indruk. Hier en daar dreig de iemand ten prooi te vallen aan de slappe lach. Tijdens de receptie was er discussie over Manna's leeftijd. Die varieerde, afhankelijk van de bron waarop men zich ba seerde - rouwkaart, diashow of toespraken - tussen de 91 en 94 jaar. De jongste zoon was intus sen definitief het stadium van kof fiedrinken voorbij. Beleefd weiger de hij een kopje koffie en haalde een flesje wijn uit zijn zak: „Nee, dank u. Maar een glas zou ik wel kunnen gebruiken." Op weg naar huis, waar voor ie dereen eten klaarstond, zagen we hoe de voetgangers zich een weg door de sneeuw worstelden. „Die is van de crematie", zei mijn vriendin. „Zeg eens dat er nog plek is." Ik draaide het raampje open. „Meneer! Wilt u met ons mee?" Hij schudde afwerend zijn hoofd, beende haastig weg. „Vreemd", zei ik verbaasd. Mijn vriendin sloeg haar ogen ten he mel. „Ik bedoelde die vrouw. Die man was niet op de crematie", zei ze droog. Manna had zich rotgelachen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl „Het is al een hele job om 14 kernen bij te houden. Als burger meester van Zeeuws-Vlaanderen zouden dat er zo'n 40 zijn. Herin deling op deze manier werkt niet." „Eén college is niet voldoende op Walcheren, je moet deelgemeenten oprichten voor de band met de bur ger. Dat doen we nu met z'n drie ën. Ik ben tegen de herindeling." 'Den Haag doet aan blauwdrukdenken' Minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken heeft een beroep gedaan op,lokale bestuurders om mee te werken aan de kabinets plannen voor fusies en herindeling van gemeenten en provincies. „We moeten af van het cynisme waarop provinciale herindelingen tot nu toe zijn gestrand", zegt hij. „Moeten we een provinciegrens handhaven die alleen getrokken is omdat een graaf en een paus ooit ruzie hadden?" Een rondgang langs de Zeeuwse gemeente huizen leert hoe de Zeeuwse burgemeesters hier over denken. Anton Stapelkamp, Kapelle „Een gemeentelijke herindeling in Zeeland is niet wenselijk. Maar we moeten wel in samenwerking in vesteren. Zeggen dat herindeling onvermijdelijk is, is een demago gie. Juist in een tijd waarin de over heid terugtreedt wordt een groter beroep op burgerschap en gemeen schapszin gedaan." René Verhulst, Goes „Ik ben tegen herindeling, door het identiteitsverlies. Het is ook niet onvermijdelijk, omdat het een uitdaging moet zijn met elkaar sa men te werken. De gemeente wordt anoniemer en de afstand tot de burger groter. Dat brengt ook maatschappelijke kosten met Zo zou Zeeland eruit kunnen zien na een gemeentelijke her indeling naar gemeen ten met meer dan 100.000 inwoners. 113.80 zich mee. Den Haag doet te veel aan blauwdrukdenken." Jaap Gelok, Borsele „Ik ben voor herindeling, maar dan wel als in dat proces ook de provincies en de waterschappen ter discussie worden gesteld. Dan moet gekeken worden hoe alle be stuurslagen efficiënter kunnen functioneren. Ik geloof niet in het verlies van identiteit. Kwadendam- me is nu bezig met carnaval. Dat is iets voor dat dorp en dat blijft zo." Gerard Rabelink, Schouwen-Dui veland „Ik maak onderscheid tussen bur gergemeenten en productgemeen ten. Schouwen-Duiveland is groot genoeg als burgergemeente. Maar Gemeente Tholen, Bergen op Zoom, Steenbergen 115.191 inwoners Donja Odijk ik zou me voor kunnen stellen dat Goeree-Overflakkee, Veere en Schouvten-Duiveland samenwer ken in een soort productgemeente als het om recreatie gaat. Het gaat niet om het getal." Henny van Kooten, Noord-Beve land „Wij zijn niet de grootste gemeen te in Zeeland maar wel de beste. Groter is niet altijd beter. Van april tot oktober zitten hier dertigdui zend mensen. Hoezo zijn wij klein?" Jan Huisman, Reimerswaal „Reimerswaal heeft bestaansrecht. Ik zie de toegevoegde waarde van een grotere gemeente niet Schaal vergroting zal alleen maar leiden tot hogere kosten, blijkt uit onder zoek. Je verliest ook sneller het contact met de burgers. Bovendien vind ik dat een herindeling van on deraf moet komen. Wat er nu ge beurt, is dat het Rijk een aantal ta ken naar de gemeenten schuift, er tevens minder geld bijlegt en ver volgens roept dat de gemeenten te klein zijn om die taken goed uit te voeren. Ja zeg, dat is de omgekeer de wereld." Jan Lonink, Terneuzen „Ik ben voor krachtige gemeenten en ja, ik ben voorstander van een herindeling, omdat ik denk dat vrijwillige vormen van samenwer king geen stand houden. Maar dan moeten we de lijn wel doortrek ken. Maak drie, vier gemeenten, hef de provincie op en denk in landsdelen. Dan vallen wij onder Zuid-West Nederland, vanuit Rot terdam, naar Breda, Antwerpen en naar het zuidwesten." Jacques Suurmond, Sluis „Ik ben tegen herindeling als doel op zich. Als Plasterk kan beargu menteren waarom de herindeling voor de burger goed zou zijn, dan zou ik wel voor zijn. Maar dat kan hij niet. Rob van der Zwaag, Veere „Ik ben tegen herindeling van de gemeenten. Ik vind wel dat je als gemeenten moet samenwerken. Voor de burgers is herindeling ook niet fijn. Ik ben bang dat de af stand tussen de burger en de over heid te groot wordt." 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE) Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28) Ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand Q 82,50 per kwartaal Naam: mav Adres: Postcode: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar prc.nt/atioimervn of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC. lezersservice, Antwoordnr. S4050,5004 VB Tilburg in hdcoiofcn van de ba* cn op de website Ucftu nadere informatie aan. is de Wet Bescherming Petsoonsi door Frank Balkenende MIDDELBURG - De gemeenten Goes, Schouwen-Duiveland en Veere hebben een zilveren award gekre gen van de internationale mi lieu-organisatie Foundation for the Environmental Education (FEE). Ze kregen de prijs vanwege mi lieu-educatie en duurzaam toeris me. Schouwen-Duiveland heeft bijvoor beeld het bedrijfsleven uitgedaagd om met ideeën te komen over het hergebruiken van tonnen aange spoeld zeewier. Projectleider Henny Kromhout van de Eco XXI-awards en gedepu teerde Kees van Beveren reikten de prijzen donderdag uit in Middel burg. Het project Eco XXI is opge zet om toeristisch recreatieve re gio's te stimuleren zich duurzaam te ontwikkelen. De gemeente Schouwen-Duive land is de eerste gemeente in Ne derland die na twee jaar zelf het initiatief heeft genomen om zich opnieuw te laten certificeren. Ze haalde ruim een acht. Van de dertien Zeeuwse gemeen ten namen er acht deel aan het pro ject: Schouwen-Duiveland, Tho len, Sluis, Borsele, Middelburg, Goes en Veere. De gemeente Terneuzen ontvangt in de eerste helft van 2013 haar be oordeling. www.fee-nederland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2