io zwangerschapstest Ziekenhuis moest stoppen met bloedtest Down Diantha Verheek is 42 en zwanger. Ze heeft een verhoogde kans op een kindje met Down. De nieuwe bloedtest was voor haar perfect geweest, denkt ze. De nieuwe bloedtest vrijdag 25 januari 2013 door Floor Ligtvoet LEIDEN - Zwangere vrouwen met een verhoogd risico op een kind met het syndroom van Down kun nen niet langer in een Nederland se ziekenhuis terecht voor een bloedtest op deze ziekte. Afgelo pen zomer onderging een tiental zwangere vrouwen de nieuwe bloedtest in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Het ging om een pilot. Toen het minis terie van Volksgezondheid (VWS) daar echter lucht van kreeg, werd het Leidse ziekenhuis gesom meerd te stoppen. De bloedtest naar Down, een nieu we medische behandeling, is zeer gewild onder vrouwen omdat ze dan niet het risico lopen op een miskraam. Die kleine kans lopen zij wel bij de gebruikelijke vlokken test of vruchtwaterpunctie. In Ne derland is deze bloedtest naar Down nog niet toegestaan. In Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Liechtenstein, de Verenigde Staten en China wel. Het bloed van de zwangere vrou wen werd deze zomer daarom in Leiden afgenomen en voor onder zoek naar de VS gestuurd. Maar de Leidse pilot is direct gestopt na de waarschuwing van het ministerie, verklaart een ziekenhuiswoord voerder. Volgens VWS heeft het ziekenhuis de Nederlandse Wet op het bevol kingsonderzoek (WBO) overtre den. Voor het aanbieden van de bloedtest, een screening naar aan doeningen waarvoor geen behan deling mogelijk is, moet namelijk eerst een aparte vergunning wor den aangevraagd. Zwangeren die zich nu nog bij het LUMC melden voor een bloedtest op het syndroom van Down krij gen nul op het rekest. Wel kunnen vrouwen met een verhoogd risico, net als in andere ziekenhuizen, de iets risicovollere vlokkentest of vruchtwaterpunctie krijgen. Een deel van de zwangere vrou wen zegt op internetfora te over wegen de bloedtest in Duitsland te laten doen. Daar is de test sinds eind augustus op de markt. De Eu ropese fabrikant van de test, Life- Codexx, bevestigt dat Nederlandse vrouwen via Duitse artsen de test laten afnemen. De vrouwen zijn in totaal gemid deld tussen de 1500 a 1700 euro kwijt aan de test. Dit wordt niet standaard door de verzekeraar ver goed. Dat geldt wel voor de vlok kentest en de vruchtwaterpunctie bij zwangeren met een verhoogd risico. Onder zwangere vrouwen bestaat inmiddels veel verwarring over wanneer de bloedtest in Neder land beschikbaar komt. Er moet eerst nog een grootschalig lande lijk onderzoek plaatsvinden naar de betrouwbaarheid van de test onder Nederlandse zwangeren. Tij dens dit onderzoek komen vrou wen met een verhoogd risico in aanmerking voor de bloedtest. Aanvankelijk dacht het consor tium NIPT, dat het onderzoek gaat uitvoeren, halverwege vorig jaar al van start te kunnen gaan, zo valt op hun website te lezen. Maar het consortium is nog altijd gesprek met het ministerie van Volksge zondheid over de voorwaarden. VWS meldt dat de aanvraag voor een dergelijk onderzoek van het Centraal Orgaan Prenatale Scree ning moet komen en dat die aan vraag nog niet binnen is. Onderzoeksleider, gynaecoloog en hoogleraar foetale therapie Dick Oepkes van het LUMC wil geen nieuwe startdatum noemen: „Het consortium doet erg zijn best om de test zo snel mogelijk, maar wel medisch verantwoord, en met opti male kwaliteit voor de Nederland se zwangere, beschikbaar te krij gen. Overoptimisme zou tot teleur stelling bij de zwangeren kunnen leiden", stelt hij. De Nederlandse laboratoria werken volgens hem nog hard aan het optimaliseren van de test. Genetisch materiaal van de foetus in het bloed van de zwangere vrouw bevat informatie over aan wezigheid van het extra chromo soom, kenmerkend voor het syn droom van Down. Eerder ontwikkelde tests werkten niet bij alle zwangere vrouwen, de ze in 2008 in de VS en Hong Kong ontdekte test wel. De test is mogelijk in de 10e tot de 14e week van de zwangerschap en is uitermate betrouwbaar. Het bloedonderzoek kan de vlok kentest of vruchtwaterpunctie ver vangen: die geven een risico op een miskraam. Het veiliger alternatief voor de vruchtwaterpunctie, de combina tietest (nekplooimeting met een andere bloedtest) geeft geen diag nose, maar alleen een voorspel ling van de kans op Down. De nieuwe bloedtest wordt in sommige landen van Europa al wel volop gebruikt. Deze test toont nu nog alleen syn droom van Down aan. De verwachting is dat het straks met dezelfde test ook mogelijk is de minder bekende maar ernstige chromosoomafwijkingen als syn droom van Edwards en syn droom van Patau aan te tonen. door Floor Ligtvoet Diantha Verheek, 42 jaar en in verwachting. foto Hilbert Krane Het lijkt een klein wonder. Dat aan de hand van twee buisjes bloed van de zwangere vrouw kan wor den vastgesteld of haar baby het syndroom van Down heeft. Toch is dit al realiteit. Tijdens de zwan gerschap blijkt namelijk altijd DNA van het ongeboren kind aan wezig te zijn in het bloed van de moeder. Een nieuwe test maakt daar handig gebruik van en spoort de chromosoomafwijking op. De test klonk de zwangere Dian tha Verheek (42) uit Rotterdam als muziek in de oren. Want deze bloedtest draagt, in tegenstelling tot de vlokkentest of de vruchtwa terpunctie, geen klein risico op een miskraam met zich mee. „Wij zouden het onszelf nooit vergeven als we het kind verloren omdat we zo nodig een test naar zijn gezond heid wilden doen", legt ze uit. Ver heek werd pas na wat medische hulp zwanger van haar tweede kind. En ook al is de kans op een miskraam bij een vruchtwater punctie of vlokkentest klein, hij blijft wel aanwezig, zegt ze. Het gebeurt bij ongeveer 3 tot 5 van de 1000 onderzoeken, blijkt uit cijfers van het RIVM. Dat risico wilden Verheek en haar man niet lopen. Maar ze willen nu wel graag weten waar ze aan toe zijn. „Dan kunnen we ons een beetje voorbereiden. We hebben in prin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10