Fabriekswinkel 0P=0P! binnenland 17 WEGENS OPHEFFING! WEGENS Keus uit schitterende besteksets BESPAAR 90.- BESPAAR 125.- BESPAAR 90.- Magdalenastraat 2-4 Goes tussen Beestenmarkt en de Opril Grote Markt telefoon 0113-21 11 11 ma 13.00-17.30 uur di wo vrij 09.30-17.30 uur do 09.30-21.00 uur za 09.30-1 7.00 uur 'Is het eerlijk dat mensen die hun leven lang gespaard hebben, dat geld eerst moeten opeten?' Ouderen met vermogen be talen in 2013 een veel hoge re eigen bijdrage voor verple ging in een zorginstelling. De maatregel leidt tot ver bijstering en boosheid. Deze stuntprijzen zijn alleen geldig in de Magdalenastraat 2-4 in Goes! donderdag 24 januari 2013 Arno Heltzel, woordvoerder van Unie KBO van het vermogen boven 21.139 euro bedraagt de jaar lijkse eigen bijdrage voor verpleging in een instelling. ouderen komen in ademnood door Chris van Alem illustratie: Mark Reijntjens Vorig jaar was de eigen bij drage die mijn vader moest betalen 1335,14 eu ro per maand. Vanaf ja nuari moet hij ineens 2014,06 euro betalen. Terwijl hij elke maand 1686 euro krijgt aan AOW en aan vullend pensioen. Daar moet dus elke maand een paar honderd eu ro bij uit vermogen van het ver kochte huis. Het mobieltje gaat de deur uit, de bijdragen aan Gel- dersch Landschap, Zonnebloem, CNV en Natuurmonumenten wor den geschrapt. Wij weten wel dat de eigen bijdrage is verhoogd, maar niet dat het zo zou uitpak ken", zegt de zoon uit Zelhem die de financiële zaken voor zijn 92-ja- rige vader regelt. De facturen voor de eigen bijdrage die het Centraal Administratie Kantoor (CAK) deze maand rond stuurt, hebben in veel gevallen geleid tot verbazing en verbijste ring. Ook bij Simon Geleijnse, secretaris van de sopluspartij. „Wij kregen een mail over een vrouw in een zorginstelling wier eigen bijdrage stijgt van 680 euro naar 1500 euro per maand. De vrouw heeft AOW van 816 euro per maand en een aanvullend pensioentje van 54 eu ro." De vrouw heeft een spaarrekening van 20.000 euro. „Dat is bedoeld voor de uitvaart en de WOZ-waar- de van haar nog steeds niet ver kochte woning", aldus Geleijnse. „Dat huis moet nu geveild wor den, tenzij haar kinderen bereid zijn elke maand 700 euro op tafel te leggen. Bizar." De ouderenbond Anbo heeft in middels al tientallen vergelijkbare situaties aangemeld gekregen. „Mijn vader van 90 moet elke maand 222 euro van zijn vermo gen opnemen, omdat de eigen bij drage hoger is dan zijn maandelijk se inkomsten. Dat geld zit vast in deposito's en is dus niet zomaar in eens beschikbaar", aldus een Am sterdamse, die evenals de andere betrokkenen niet met haar naam in de krant wil. „Mijn kindsdeel zit in dat vermogen en dat moet nu worden gebruikt op een ma nier die ik niet wil." „Ik snap dat je een bijdrage moet leveren als je vermogen hebt. Maar dit is geen bijdrage meer. Schande lijk, dit is gewoon plukken", zegt een schoonzoon uit Hengelo over de eigen bijdrage van zijn demen te schoonmoeder. Die bijdrage is van 1200 euro geste gen naar 2048 euro per maand. „Het vermogen van 170.000 euro na gedwongen verkoop van de wo ning vanwege opname in het ver pleeghuis, kun je toch niet fors noemen. Het is minder dan een ministerssalaris." Het effect van de verhoogde eigen bijdrage (van 4 procent naar 12 pro cent van het vermogen boven 21.139 euro) valt in de praktijk veel hoger uit dan de gemiddelde kos tenstijging van 235 euro waarmee staatssecretaris Veldhuijzen van Zanten in oktober de T\veede Ka mer over de streep trok. Van de 350.000 mensen die zorg krijgen die uit de AWBZ wordt betaald, krijgen er 70.000 een rekening om dat zij over vermogen beschikken, aldus het CAK. SP-kamerlid Renske Leijten noemt de maatregel 'een boete op sparen' en wil dat het kabinet de grens waarboven een eigen bijdra ge wordt geheven, optrekt naar 41.570 euro. Bovendien wil de SP dat ook ver mogen uit durfkapitaal en maat schappelijke beleggingen onder de heffing vallen, waardoor de beoog de opbrengst van 200 miljoen snel ler bereikt wordt. Ouderenbond Unie KBO vindt de eigen bijdrage-regeling niet te recht. „Is het eerlijk dat mensen die hun leven lang gespaard heb ben, dat geld eerst moeten opeten? Terwijl de buren die niets ge spaard hebben, hun geld gewoon hebben uitgegeven en in een huur huis wonen, helemaal niets hoe ven te betalen?", vraagt woodvoer- der Arno Heltzel zich af.Heltzel zegt dat ook in jaren '90 een eigen bijdrage gold, die echter werd inge trokken omdat er sprake was van ontduiking. Ook nu bestaat in juridische krin gen vrees voor ontduiking. Sterker nog, Anbo met 400.000 leden de grootste belangenorganisatie voor ouderen in Nederland, roept er in feite toe op. „Geef dat geld maar aan je kinde ren, als je voor hen hebt gespaard. Dat is toch wat veel ouderen doen. Je hoeft geen fiscale virtuoos te zijn om dit te bedenken", zegt be leidsmedewerker Alex van Scher- penzeel van Anbo. Hij voorziet dat ouderen het ver pleeghuis zullen mijden en het geld dat ze aan eigen bijdrage kwijt zijn, gebruiken om zelf zorg aan huis in te kopen. „Het ver pleeghuis wordt dan een instelling voor de armen." TOTALE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7