2o! zeeland Huizen in West worden toch gesloopt Noordzee 1953 Storm liet ook sporen in het buitenland na Muziekstuk 1953 gaat in première in Tholen Kunstroute zoekt locaties in binnenstad Coffeeshops dragen minder bij aan preventie Wijk Sint Maartensdijk terughoudend Jasper Goedbloed donderdag 24 januari 2013 'Noordzee 1953' beschrijft de gevolgen van de ramp vanaf de Shetland Eilanden langs de Noordzeekust van Schotland en Oost-Engeland tot aan Kent en van Frans-Vlaanderen tot aan Denemarken. Ook de vele overstromingen rond de Schelde komen aan de orde. door Rob Paardekam sint-maartensdijk - Woningcor poratie Stadlander gaat een groot deel van de leegstaande woningen in de wijk Sint-Maartensdijk-West toch slopen. Daarmee wil ze verde re verpaupering van de buurt voor komen. De corporatie wil de verouderde wijk graag een opknapbeurt ge ven. Ongeveer 160 huurwoningen moeten tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwe, moderne huizen. Veel bewoners zijn inmid dels vertrokken. Zo staat de Vier Meistraat al helemaal leeg. De verhuurdersheffing, die het Rijk wil opleggen aan corporaties, dreigt echter roet in het eten te gooien. Als die er komt, moeten de corporaties in het land samen 2 miljard euro per jaar ophoesten. In dat geval heeft Stadlander, net als veel andere corporaties, nauwelijks geld meer om grote projecten uit te voeren. Daarmee komt de op knapbeurt van Sint-Maartensdijk- West op de tocht te staan. Veel bewoners van de wijk vrezen nu dat er de komende jaren niets meer gaat gebeuren. Ze riepen de corporatie op om in elk geval de leegstaande woningen te slopen. Er zou nu al sprake zijn van veel overlast door onder meer vandalis me en het dealen van drugs. Stadlander heeft besloten gehoor te geven aan deze wens. Alle leeg staande woningen in de Vier Mei straat gaan tegen de vlakte. Ook in de Henri Dunantstraat en de Frank van Borselestraat zullen hui zen worden gesloopt. „We moeten de sloopopdracht nog verstrekken, dus ik heb nog geen exacte da tum", zegt woordvoerder Bert Jan sen. „Maar we hopen dat er aan het eind van het eerste kwartaal of het begin van het tweede kan wor den gesloopt. De omwonenden worden daarvan tijdig op de hoog te gebracht." De SGP in Tholen blijft zich onder tussen zorgen maken over de tóe komst van de wijk. Twee raadsle den maakten onlangs een rondje door West en werden niet vrolijk van de desolate toestand die ze aantroffen. Van enkele bewoners kregen ze te horen dat Stadlander een aantal woningen voor hele la ge prijzen onderverhuurt via een verhuurdersorganisatie. „Vanwege die lage prijzen komen daar men sen uit de onderkant van de sa menleving op af', stelt raadslid Chris Koopman. „Je kunt je afvra gen of dat de wijk ten goede komt. Eén bewoner vertelde ons dat het huurhuis tegenover hem onlangs een nieuwe bewoner kreeg. De vol gende dag kwam deze meneer al vragen of er in Sint-Maartensdijk een voedselbank is." lansen zegt dat het verhaal deels klopt, maar de term onderverhuur wordt volgens hem onterecht gebe zigd. „Er gebeurt niets illegaals", zegt hij. „Enkele woningen, waar van de oorspronkelijke huurders zijn vertrokken, verhuren we tijde lijk weer in het kader'van de leeg- standswet Dat doen we inderdaad via een andere organisatie en het klopt dat de huren een stuk lager liggen. Maar deze mensen kunnen dan ook elk moment weer uit de woning worden gezet." Volgens Jansen heeft de corporatie waarborgen ingebouwd om proble men te voorkomen. Zo mogen de tijdelijke bewoners elders geen pro blemen hebben veroorzaakt en mag er geen sprake zijn van finan ciële of psychische problemen. „We kiezen juist voor deze aanpak om problemen te voorkomen", al dus de woordvoerder. „Anders staan de huizen lange tijd leeg." door Rob Paardekam tholen - Op i februari, de dag dat de watersnoodramp van 1953 wordt herdacht, gaat in het ge meentehuis van Tholen het mu ziekstuk 1953 in première. Het stuk is gecomponeerd door Jo- han de Wit. Hij werd geboren in het West-Brabantse Heijningen, maar woont inmiddels al vele ja ren in het Duitse Kassei, waar hij muziekdocent is op een school. Hoewel De Wit geboren is na 1953 zijn de verhalen die thuis werden verteld over de ramp hem altijd bij gebleven. Ze hebben hem naar ei gen zeggen zelfs voor een deel ge vormd. Voor hem was dit aanlei ding om een 7-delige compositie te schrijven. Vier koren uit de delta en een harmonieorkest uit Kassei zullen het stuk in Tholen ten geho re brengen. De uitvoering duurt ongeveer een uur. Alle inwoners zijn welkom om de avond bij te wonen, maar vanwege het beperkte aantal plaatsen is aan melden noodzakelijk. Dat kan via de e-mail: wwe@tholen.nl. Men sen mogen maximaal één ander persoon meenemen. De uitvoering begint om 20.00 uur. Omdat het dit jaar zestig jaar geleden is dat de ramp plaatsvond, zijn er op1 fe bruari ook speciale herdenkingen in Sint Philipsland en Stavenisse. In verband met de stille tochten heeft de gemeente verkeersmaatre gelen aangekondigd. In Stavenisse is tussen 10.00 en 12.15 uur een aan tal straten afgesloten, in Sint Philip sland tussen 14.30 en 16.30 uur. Meer over de Ramp op www.pzc.nl De storm die op 31 januari en 1 februari 1953 grote rampspoed veroorzaakte op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, ging ook de ons omringende landen niet onopgemerkt voorbij. Jas per Goedbloed schreef er een boek over dat zaterdag uitkomt. door Joeri Wisse De gevolgen van de Watersnoodramp in zuidwest-Nederland waren zo ingrijpend dat er voor de ramp spoed in het buitenland maar wei nig aandacht was. Zelfbij het Wa tersnoodmuseum, waar een schat van kennis over de Ramp aanwe zig is, konden medewerkers bezoe kers maar weinig vertellen over overstromingen in België, slachtof fers in Engeland en schepen die tij dens de Ramp spoorloos verdwe nen op de Noordzee. Jasper Goedbloed (76) woonde tot zijn 17e in Kruiningen, waar hij ook de Ramp meemaakte. Vanwege zijn werk op de onder zoeksafdeling van Philips, kwam hij in Noord-Brabant terecht. Vanuit zijn woonplaats Helmond kan hij 'vrijwilliger op afstand' zijn voor het Watersnoodmuseum. Het boek 'Noordzee 1953' wordt zaterdag 26 januari wordt om 14.00 uur gepresenteerd. Een week later, tijdens de open dag van het museum op 2 februari, is Goedbloed weer in het museum, ditmaal om zijn boek te signeren. Het boek is voor 19,95 te koop in de winkel van het Watersnoodmu seum. ISBN 978-90-807535-0-1 goes - De twee Goese coffeeshops dragen voortaan fors minder bij aan de preventiebijeenkomsten. Was dat voorheen 17.500 euro per shop, nu is dat nog 5000 euro. Reden is het feit dat de shops hun inkomsten door de - inmiddels af geschafte - wietpas en het ingeze tencriterium (waardoor buitenlan ders geen wiet meer kunnen ko pen) fors hebben zien dalen. Ze dragen nu dus minder bij, maar or ganiseren als 'tegenprestatie' voortaan wel zelf de zogeheten stapavonden, waarbij ouders wor den voorgelicht over softdrugsge- bruik. De gemeente Goes draagt ook nog 10.000 euro bij. „Ik had al eerder onderzoekswerk voor het Watersnoodmuseum ver richt en naar aanleiding daarvan een boekje geschreven. Daarop vroeg toenmalig directeur Jaap Schoof mij in 2008 om een inven tarisatie te maken van de gevolgen van de ramp in het buitenland en op zee", vertelt Jasper Goedbloed. Het resulteerde in 2010 in een rijk-geïllustreerd boekwerkje dat als intern naslagwerk functioneer de voor het museum. „Jaap vond het zo interessant dat hij het wilde uitgeven. Dat was nog een hele stap, want de afbeeldingen had ik voor het interne werk van internet geplukt. Voor het boek moeten de afbeeldingen van een goede resolu tie zijn en moet je toestemming hebben van de eigenaar." Bij de zoektocht naar goed beeld materiaal stuitte Goedbloed weer op informatiebronnen, waardoor het boek nog op tal van plekken kon worden aangevuld. „Alle tek sten zijn ook nog vertaald naar het Engels. Een tweetalig boek is ook interessant voor buitenlandse be zoekers van het museum." Goedbloed neemt de lezer mee met het spoor van verwoestingen dat de storm en vervolgens de stormvloed trekt door de landen rondom de Noordzee. Hij om schrijft de gevolgen, zoals de scha de aan huizen, de slachtoffers die vallen en de maatregelen die na dien getroffen zijn. „Voor wat be treft Engeland en Schotland heb ik me voor een deel kunnen baseren op boeken die verschenen zijn." De situatie in België daarentegen heeft hij in kaart kunnen brengen door contact met de lokale heem kundige kringen. Bij alle regio's waar de storm heeft huisgehou den, heeft Goedbloed een overstro- mingskaart en afbeeldingen gevon den. Ook maakt hij hier en daar technische uitstapjes door bijvoor-- beeld uit te leggen hoe hoog het water ergens kon komen. „En om de lezer af en toe een glimlach te bezorgen, heb ik ook een aantal leuke anekdotes vermeld" Het Vlaamse dorpje Berendrecht, gelegen op enkele kilometers van de Ne derlandse grens, stroomde ook onder. tholen - De organisatie van de Kunstroute Tholen is op zoek naar eigenaren van monumentale pan den in de binnenstad, die deze be schikbaar willen stellen tijdens de kunstroute. Het is een traditie dat tijdens de kunstroute een aantal gebouwen in het centrum open gaat voor het publiek. Binnen wordt dan kunst tentoon gesteld en muziek ge maakt. De kunstroute staat dit jaar in het teken van de herdenking van de watersnoodramp van 1953. Het the ma luidt 'Binnen de dijken'. In februari wordt herdacht dat de ramp zestig jaar geleden plaats vond. De Stichting Kunstkring Tholen wil dat op 29 en 30 april, als de kunstroute plaatsvindt, nog eens dunnetjes overdoen. Ze ver moedt dat veel kunstenaars goed met het thema uit de voeten kun nen. Beeldend kunstenaars en dichters die mee willen doen, kunnen zich tot 18 februari aanmelden via de website van de stichting of het se cretariaat (0166-604023). Overi gens gaan ook een aantal basis schoolleerlingen aan de slag met het thema. Zij exposeren tijdens de kunstroute in de Grote Kerk. www.kunstroutetholen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50