en overvallen stapelen zich op Staten willen krimpgeld oormerken Comazuipen commentaar Zeeuws-Vlaming sport duidelijk veel minder ttfl Woningovervallen Deelnemers gezocht voor kunst, antiek en brocantemarkt in de Grote Kerk van Veere overvallen werden er in 2012 gepleegd in Zeeland, zeven meer dan in het voorgaande jaar, waarvan het merendeel op Walcheren. TT pwli -r V- Rechercheurs kammen de plek aan de Vissersverkorting bij Westdorpe, waar John Smidt 23 oktober werd gevonden, minutieus uit. archieffoto Wies Steenaard formatie van oplettende burgers. De restauranthouders worden on dertussen door de wijkagent bij de hand genomen met tips om de kans op een overval zo veel moge lijk te verkleinen. „Dat ze er geen vast ritueel op moeten nahouden met het wegbrengen van het geld bijvoorbeeld. Of dat ze de deur op slot doen als er bijna geen klanten meer binnen zijn." Verschillende keren drongen overvallers woningen bin nen om veelal oudere be woners tot hun slachtoffer te ma ken. Een 75-jarige bewoner van de Stationsweg in Heinkenszand raakte licht gewond aan zijn hoofd toen hij op 17 mei werd overmees terd. Precies een maand later was het raak op de Cornelisweg in Goes. T\vee overvallers drongen de woning binnen en sloten de man des huizes op. Het slachtoffer raakte daarbij licht gewond en wist zich pas de volgende ochtend te bevrijden. Op 23 september was zijn woning andermaal het doel wit, dit keer van vier overvallers. Alert na de vorige ervaring wist hij de daders te verjagen. Bruut waren eveneens de overval len op een huis aan het Nobel- plein in Nieuw-Namen (27 juni), waarbij de bewoner geboeid werd achtergelaten, en de overval in de woning van een 86-jarige vrouw aan de Vlissingse Willem Kloo- slaan (14 december). In al die ge vallen loopt het onderzoek nog door, aldus Don, al moet hij erken nen dat er niet echt veel schot in zit. Dat geldt ook voor de mislukte overval op de supermarkt van de Zoutelandse camping Weltevre den (14 september). Drie jonge mannen gingen er na een worste ling met de eigenaar vandoor. Eén 16-jarige verdachte die een maand later werd aangehouden, bleek een waterdicht alibi te hebben. Prijs lijkt de politie wel te hebben met de aanhouding van een twee de verdachte op 11 januari van de gewapende overval van een sport- handel die is ondergebracht in een woning aan de Vlissingse Van Karnebeekstraat (16 september). De daders deden zich aanvankelijk voor als klant. Ze gingen er van door met geld en trainingspakken. Ze zitten in hechtenis in afwach ting van behandeling van de zaak door de rechtbank. In tegenstelling tot de landelijke ontwikkelingen steeg het aantal overvallen in Zeeland vorig jaar tot 41 in totaal. Opvallend is dat de daders een duidelijke voorkeur hebben voor Walcheren (19 keer) en Zeeuws-Vlaanderen (13 keer). Schouwen-Duiveland bleef als eni ge regio verschoond van deze prak tijken, zo kan worden afgeleid uit de cijfers van de politie. Opvallend is ook dat de meeste overvallers nog vrij rondlopen. Twintig ver dachten werden in de kraag gegre pen, voor hun betrokkenheid bij elf zaken. door Marcel Modde middelburg - De provincie moet het geld dat het Rijk jaarlijks be schikbaar stelt voor bestrijding van een krimpend inwonersaantal ook daadwerkelijk voor dat doel gebrui ken. Een ruime meerderheid in Provin ciale Staten vindt dat de Rijksbij drage niet zomaar in de algemene reserve mag verdwijnen en zo ook aan andere zaken kan worden uit gegeven. Acht fracties hebben daar toe op initiatief van de PvZ een motie opgesteld. De partijen wil len dat het geld 'per ommegaande en met terugwerkende kracht voor 2012' moet worden geoor merkt. Alleen de handtekening van de WD, SGP, en Christen- Unie ontbreken onder de motie. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hadden Gedeputeerde Staten eind vorig jaar gevraagd om ophel dering over de besteding van de krimpgelden. Volgens hen gaat het om ruim 9 miljoen euro, waar in de begroting van de provincie niets van valt terug te vinden. In een brief die het college dinsdag aan de Staten stuurde, wordt de vermeende hoogte van die Rijks bijdrage tegengesproken. Het Rijk 'veronderstelt dat de provincie jaar lijks 6,5 miljoen euro besteedt aan de bestrijding van krimp en 2,2 miljoen aan de ontwikkeling van de meest landelijke gebieden', al Zaterdag 9 feb, zondag 10 feb en maandag 11 feb dagelijks van 12.00 - 17.00 uur. Kosten 30,- per dag of 75,- voor 3 dagen. Tel.: 0118-501416 E-mail: antiekveere@zeelandnet.nl dus GS. Maar tegelijkertijd laat het Rijk die keuze vrij aan de provin cie. En de Staten hebben er tot op heden voor gekozen de uitkering als algemeen dekkingsmiddel in de begroting te gebruiken, kaatst het college de bal terug. „Een ken1 merkend fundament in de open huishouding waarover wij als pro vincies beschikken en waaraan wij als college zeer hechten." Volgens GS zet de provincie dit jaar 'ruim schoots' geld in tegen krjmp. Vorig jaar werden tien tallen Zeeuwse jonge ren met een alcohol vergiftiging in het zie kenhuis opgenomen. Alleen al het Admiraal De Ruyter Zieken huis telde er 28. Deze kinderen, die levensgevaarlijk beschon ken in de ziekenhuizen aanko men, zijn het topje van de ijs berg. Het is hoog tijd voor poli tieke maatregelen. Het idee is om de leeftijd waarop jongeren alcohol mogen kopen, op te trekken naar achttien jaar. Nu geldt zestien nog als grens. Uit de gezondheidszorg komt een duidelijk advies aan Den Haag: doen. Het Trimbos Instituut constateert dat een strenge be nadering goed werkt. Het is een tijdje in zwang geweest om kinderen al op jonge leeftijd voorzichtig aan alcohol te laten wennen. Het blijkt echter veel effectiever hen zo lang moge lijk en met alle middelen van de drank af te houden. Ouders geven aan, dat ze daarbij best een beetje hulp van de wetge ver kunnen gebruiken. Voor de Tweede Kamer moet deze aan sporing genoeg zijn. terneuzen - De sportdeelname ligt in Zeeuws-Vlaanderen flink la ger dan het gemiddelde in Neder land. In Zeeuws-Vlaanderen' doet gemiddeld 53 procent geregeld aan sport (12 keer per jaar) maar in Zuidwest-Drenthe is dat 74 pro cent. Landelijk ligt dat getal op 65. Dat zijn uitkomsten van een on derzoek van het Muiier Instituut. Ze staan beschreven in een boek 'Sportaccommodaties in beeld' dat vandaag wordt gepresenteerd. Uit dat onderzoek blijkt dat Zee land er op zich niet slecht afkomt als het gaat om het aantal accom modaties per 25.000 inwoners. Landelijk ligt dat gemiddeld op 18,5. In Zeeland is dat ruim 20. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat alle typen accom modaties ondervertegenwoordigd zijn in zogenaamde lage statuswij- ken. donderdag 24 januari 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3