21 zeeland Onopgeloste moorden GroenLinks wil één provinciale taks PZC Oorsmeer donderdag „Het onderzoek loopt nog volop. We hopen echt wel dat we die zaken kunnen oplossen." Moord, Michael ten Napel Moord, John Smidt Overval Chinese restaurants donderdag 24 januari 2013 door Willem van Dam Beetje vies praatje van daag. Over oorsmeer gaat het. Ik heb me zelf daarin de afgelopen dagen enigs zins verdiept en dankzij een inter netsite van oorsmeerdeskundigen ben ik aardig wat wijzer gewor den. Wist u bijvoorbeeld, dat een mens niet zonder oorsmeer kan? Nou, ik wist het in elk geval niet. «Tot voor kort stond ik elke och tend met een wattenstaafje mijn oren schoon te scheppen. Doe ik niet meer. Wie hecht aan een ge zonde gehoorgang, moet zijn oor smeer liefhebben; het beschermt ons onder meer tegen vocht, uit droging en ziekmakende bac teriën. Las ik. Zo las ik tevens, dat oorsmeer (ook wel oorwas of ce rumen genoemd) in ïooo tot 2000 oorsmeerklieren wordt aan gemaakt en een mengsel vormt met talg, haartjes en afgestoten huidschilfers. Ontbijt u vooral smakelijk en neemt u nog maar eens een hap van uw ochtenbe- schuitje. Nóg een 'wist-u-datje': naarmate het oorsmeer ouder wordt, verandert het van een smeuïge, goudgele substantie in een donker, korrelig goedje. Soms ontstaat er een teveel aan oor smeer en moet de boel gereinigd worden. Daartoe zijn er oorsmeer- oplossers uitgevonden. En als die niet helpen, moet er een arts aan te pas komen. Die pakt een spuit spoelt het spul weg - een fluitje van een cent. Waarom ik me voor de oorsmeerproblematiek ben gaan interesseren? Omdat ik zater dag op de radio de nieuwslezer hoorde melden, dat de Nederland se Zorgautoriteit een onderzoek instelt naar te hoge onkostenno- ta's van artsen en ziekenhuizen. De aanleiding vormt onder meer een rekening die een arts van het ziekenhuis in Terneuzen naar een patiënt had gestuurd voor het ver wijderen van een beetje overtol lig oorsmeer: 1.066,73 euro. „Heb je dat gehoord?", riep ik tegen me vrouw Van Dam, „meer dan dui zend euro voor het weghalen van wat oorsmeer." „Ach", zei ze schouderophalend, „dat zul je wel niet goed verstaan hebben. Je moet nodig je oren eens laten uit spuiten." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV.. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Q Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor C 9,95 (PR06AKTIE) J Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28) Ik betaal doormiddel van automatische incasso: €28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: A*e*. m3v Postcode: woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening: Ganaarp of stuur dere bon ionder postzegel naar PZC. lezersservice, Antwoordnr 54050,5004 VB Tktourg. voortwtoufen Op ate rtomaue dw u w«ue« de Wet toactenM* Per» m her eotator «an de hurt en oe de wetete w» u natem nfcmaBe ua Alwin Don over de overvallen op Chinese restaurants Moord, doodslag en overvallen zorgden het afgelopen jaar voor opschudding Jn de relatief veilige Zeeuwse samenleving. Politie en justitie hadden hun hanclen vol aan de criminaliteit. Veel zaken konden worden opgelost en kwamen tot een afwikkeling voor de rechtbank. Maar lang niet alles. Een aantal kwesties vergt nog nader onderzoek en is noodgedwongen over de jaarwisseling heen getild. In sommige spraakmakende zaken loopt het spoor dood en ontspringen de daders vooralsnog de dans. door Marcel Modde Woensdagochtend 4 juli rond half twaalf wordt in een sloot aan de Ka pittelstraat in Westdorpe het ont zielde lichaam van de 30-jarige Mi- chaël ten Napel gevonden. Op 23 augustus wordt een inval gedaan in een woning aan de Vincent van Goghstraat in Axel. Het huis is van een bekende van het slachtoffer, daar is bij voor het laatst gezien. Op 15 oktober wordt in de Europa laan in Sas van Gent een 41-jarige man aangehouden wegens mogelij ke betrokkenheid bij de dood van Ten Napel. De verdachte wordt 21 december vrijgelaten. Het Open baar Ministerie heeft onvoldoende bewijs om hem langer vast te hou den. Het onderzoek 'verloopt een beetje moeizaam', zegt OM-woord- voerder Martine Pilaar daar nu over. „De zaak is magertjes." Zo wel OM als politie beschouwen de Sassenaar evenwel nog steeds als de belangrijkste verdachte in deze zaak. „De feiten en omstandighe den wijzen het meest in zijn rich ting", aldus politiewoordvoerder Alwin Don. Daarmee dreigt deze zaak de zelfde kant op te gaan als de moord op de 55-jarige Henry Meye op 8 juni 2011 in Sint-Maar tensdijk. T\vee verdachten die 20 januari 2012 werden aangehouden werden een maand later wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Pilaar: „We hebben nog wel wat aanknopingspunten, maar die zijn niet dusdanig dat we daar veel mee kunnen. Dit onderzoek staat nu in de sluimerstand." Andere onopgeloste moorden in Zeeland: Ilonka Toth (2008, Vlis- singen) en Nermin Kutlu (2006, Terneuzen). In de nacht van 22 op 23 okto ber raken omwonenden van de Eisenhowerlaan in Axel ge alarmeerd door onophoudelijk blaffen uit de richting van de hon- denuitlaatplaats. Wanneer ze gaan kijken, vinden ze ook een pet, hon- denriem en een plas bloed. De buurtbewoners herkennen de pet en hondje als die van hun 86-jari- ge buurtgenoot John Smidt. Die zelfde öchtend wordt hij gevon den, 10 kilometer verderop in een sloot langs de Vissersverkorting na bij Westdorpe. Hij is doodgesto ken. Nog die zelfde week worden in de gemeente Terneuzèn twee ver dachten aangehouden. De 36-jari- ge hoofdverdachte bekent een maand later zijn betrokkenheid bij de moord. Ook zijn 31-jarige moge lijke handlanger zit nog steeds vast. Een derde verdachte die eind november werd aangehouden, een 57-jarige Axelaar, werd een maand later weer vrijgelaten. Hij is nog wel steeds verdachte, aldus OM-woorvoerder Pilaar. De zaak komt 4 februari pro for ma voor de rechtbank. Die zitting wordt gebruikt om kort uit de doe ken te doen hoe het strafrechtelijk onderzoek loopt en er zal om ver lenging van de voorlopige hechte nis van de twee verdachten wor den gevraagd. Zes keer waren Chinese res taurants op Walcheren het doelwit van overval lers. De eerste (20 februari) en te vens laatste (30 december) roof in die reeks vond plaats in de uitspan ning aan de Visserstraat in Vlissin- gen. Net als bij de vier andere over vallen op restaurants in Oost-Sou burg (1 maart, Oranjeplein), Mid delburg (5 maart, Varkensmarkt), Koudekerke (18 maart, Schutte- straat) en Middelburg (15 novem ber, Zacharias Jansestraat) dwon gen de daders het personeel met een vuurwapen de kassa te legen. „Gevoelsmatig lijkt het er op dat die zaken verband houden met el kaar", zegt politiewoordvoerder Al win Don. In alle gevallen zochten de overvallers de restaurants tegen sluitingstijd op. „Maar helemaal ze ker weet je dat pas achteraf, wan neer je ze oplost. Het onderzoek loopt nog volop. We hopen echt wel dat we die zaken kunnen op lossen." Waar het onderzoek zich momen teel op richt en of de recherche mogelijke verdachten op het oog heeft, is informatie die Don in dit stadium liever nog niet prijs geeft. Wel benadrukt hij dat de recher che, naarmate de tijd vordert, steeds afhankelijker wordt van in- door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks pleit voor één provin ciale belasting als provincie en wa terschappen worden samenge voegd. In die nieuwe belasting gaan dan de huidige provincie opcentenbe- lasting en de waterschapsbelasting op. Het kabinet wil de provincies en de waterschappen samenvoe gen. Volgens GroenLinks is dat een uitgelezen moment om een einde te maken aan de opcenten- belasting, waar slechts het autorijd end deel van de Zeeuwse bevol king aan meebetaalt. Ook vracht wagens zijn vrijgesteld van de op- centenbelasting. Daardoor wordt niet iedereen fiscaal gelijk behan deld, wat volgens GroenLinks ook geldt voor de waterschapsbelastin gen. De partij lijkt het zinvol beide belastingen te vervangen door een provinciale ingezetenenheffing. Als het goed is, bespaart dat ook (administratieve) kosten. Overigens zouden Zeeuwen wat GroenLinks betreft niet meer mee moeten betalen aan aanleg en on derhoud van dijken. „We betalen daar door de vele kilomters dijk onevenredig veel aan mee in Zee land. Dijkaanleg en -onderhoud moet geheel voor rekening van het Rijk komen." De fractie vraagt Gedeputeerde Staten het voorstel in Provinciale Staten te bespreken. De uitkomst moet vervolgens worden bespre ken met het kabinet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2