in de wielersport sport 125 Mimiiin 'Thomas Dekker klant dopingarts Fuentes' Katoesja is niet welkom in Parijs-Nice Europese clubs tegen hervormingsplan Platini Zuid-Afrika herstelt zich van nederlaag Schaker Carlsen verslaat ook L'Ami •rm Hans Dekkers (2004 en 2006-2012) Als Raas of andere renners willen praten, is het prima. Maar voor mij hoeft het niet. Ik verwacht niet dat het veel oplevert. Eerlijk gezegd ben ik dit gedoe ook beu. Het gaat nu nog puur om de sensatie. Jo de Roo (1958-1968) Dat ligt aan Jan. Ik ben er helemaal niet benieuwd naar. Het is ook niet zo belangrijk. Hij hoeft het niet te doen, maar ik ben er wel benieuwd naar. Wellicht is dit het moment dat er definitief korte metten worden gemaakt met de onfrisse praktijken die zich in het verleden hebben afgespeeld. Ik kan niet praten voor iemand anders, maar ik denk het niet. De sport is mijns inziens een stuk zuiverder dan voorheen. Maar dat renners het randje opzoeken of er overheen gaan, staat wel vast. Daar weet ik niks van. De middelen bestaan nu eenmaal. Dus zullen ze worden gebruikt. Of dat nu nog op zeer grote schaal gebeurt, kan ik niet beoordelen. Voor zover ik het kan beoordelen niet. Maar bedriegers kom je ook tegen in het dagelijkse leven. In het peloton dus ook. Maar het lijken nu eerder uitzonderingen dan regel. Een nog strengere aanpak van zware gevallen waarin het om bloeddoping of epo gaat zal er zeker aan bijdragen. Voor mensen die de sport grote schade toebrengen is wat mij betreft op geen enkele wijze plaats meer in het peloton. Het zou geweldig zijn dat alles naturel gebeurde. Maar of dat reëel is? En wat is naturel? Ik ga uit van goede intenties, maar ik denk dat de medische wetenschap altijd vooruitloopt op controlemethoden. De weg die nu is ingeslagen met onder meer dat bloedpaspoort, lijkt me de juiste, ledereen moet nu echt de hand in eigen boezem steken. Ook de UCI en de landelijke bonden zullen meer daadkracht moeten tonen. Nee. Ik ben nooit in de verleiding gekomen. Ik ben er altijd van overtuigd geweest dat er helemaal niks kon. Naïef misschien, maar het is wel zo. Over mezelf praat ik niet. Ik ben er nooit bewust mee in aanraking gekomen. Er werd ons toen wel verteld dat we vitaminepreparaten of iets dergelijks kregen. Of dat zo was, weet ik niet. Maar ik ging er niet harder door rijden. Waarom moet Jan Raas wat zeggen? Ik zeg daar verder niks over. Ik vind dat Jan Raas het recht heeft om te zwijgen. Wat schieten we ermee op als we alles van hem weten? Daar kan ik moeilijk over oordelen. Raas moet dat echt zelf beslissen. Hij is in elk geval consequent. Hij heeft van het eerste moment na zijn vertrek bij Rabo gezwegen en doet dat nog steeds. Daar weet ik niets van. Ik zit niet echt meer in de wielrennerij. Volgens mij is de sport nu veel schoner. Ik kan me niet voorstellen dat er nog renners zijn die risico's durven nemen. Als je nu nog pakt, ben je echt een ezel. Door de where abouts en het bloedpaspoort valt er weinig meer te doen. Uit informatie van ingewijden weet ik dat de situatie de laatste vijf, zes jaar gigantisch verbeterd is. Dankzij de whereabouts en het bloedpaspoort. Doping helemaal uitbannen kun je natuurlijk nooit. mi nu ui Volgens mij is de sport nog steeds geloof waardig. Wielrennen blijft zo mooi. Als ik straks met m'n vrouw tijdens de Tour de Alpe d'Huez op wil, zal ik er weer heel vroeg bij moeten zijn. Het zal dit jaar net zo druk zijn als anders. Het is belangrijk dat er nu niets meer ge beurt, anders haken er meer sponsors af. Er zijn nu goede stappen gezet, het is tijd om vooruit te kijken. Al wil ik nog wel even zeggen dat ik het raar vind dat Bjarne Riiss zijn tourzege mag houden, terwijl die zeven van Lance Armstrong worden afgepakt. Het is nu tijd dat de UCI en de KNWU erkennen dat ze op de hoogte waren, dat ze sorry zeggen en dat ze er alles aan gaan doen om de sport schoon te houden. Daar zeg ik helemaal niks over. Terugkijken helpt niet. We moeten ons op het nu richten. Kijken hoe we de jeugd beter kunnen opleiden. Ik heb destijds rond me heen best wel eens wat gezien. Maar ik heb geen zin om erover te praten. We willen dat het weer goed gaat met de sport, over het verleden praten helpt daar niet bij. We moeten vooruit kijken. Ik reed in het amfetaminetijdperk. In de uitslag van de Ronde van Vlaanderen van 1974, die ik won, staan verschillende kruisjes. Voor renners die betrapt waren. Ik gebruikte ook wel amfetamine, met name in criteriums en kermiskoersen. ledereen deed het, vooral om de vermoeidheid van dagen achter elkaar rijden te onderdrukken. B1981533 infographic Rolant Quist bron Koen de Vries en René van Stee donderdag 24 januari 2013 ■■MHMNHMMMHMMMMHMMNMSMHMNMHMSi RIJSWIJK Wielrenner Thomas Dekker was één van de klanten van de beruch te Spaanse dopingarts Eufemiano Fuentes. De huidige coureur van Team Garmin-Sharp zou minimaal vijf keer in het geheim bloed heb ben laten opslaan bij de gewraakte dokter. NRC Handelsblad en de Volkskrant maken woensdag mel ding van de samenwerking tussen Fuentes en Dekker. Thomas Dek ker verklaarde woensdag dat hij van plan is om binnen twee weken bij de Nederlandse Dopingautori- teiteen volledige bekentenis af te leggen over zijn dopingverleden. Hij zal daarbij man en paard noe men, zo liet hij weten. PARIJS De Russische wielerploeg Katoes ja, met de Spaanse kopman Joaquim Rodriguez, is dit jaar niet welkom in Parijs-Nice (3-10 maart). De organisatie besloot woensdag de nog vier beschikbare plaatsen te geven aan Cofldis, Sojasun, Europ- car en IAM Cycling. De WorldTour-teams, waaronder Blanco, Argos en Vacansoleil, zijn volgens de UCI-regels automatisch startgerechtigd. GENK De Europese voetbalclubs voelen niets voor de hervormingsplannen van de Champions League en Euro pa League die Michel Platini heeft voorgesteld. De 'European Club As sociation' vroeg 87 clubs uit 36 ver schillende landen om hun mening. Ruim negentig procent was tegen veranderingen in de opzet van de Europese bekertoernooien. „Deze uitslag is het bewijs dat de Europese clubs heel tevreden zijn met het format van de Champions en Europa League", zei ECA-voor- zitter Karl-Heinz Rummenigge. JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft zich in het voet baltoernooi om de Afrika Cup voor eigen publiek gerevancheerd voor de tegenvallende start tegen het Kaapverdiaanse elftal (0-0). 'Bafana Bafana' versloeg maandag Angola met 2-0. De Marokkaanse voetballers heb ben een blamage maar ternauwer nood weten te voorkomen. De Noord-Afrikanen redden in de slot fase van het duel met Kaapverdië een punt: 1-1. WIJK AAN ZEE Magnus Carlsen heeft opnieuw een forse stap gezet op weg naar de eindzege in het schaaktoernooi van Wijk aan Zee. De Noor liet in de tiende ronde te gen Erwin^ l'Ami opnieuw zien waarom hij de grote favoriet is en won. Ivan Sokolov verloor ook. Hij tastte met wit mis tegen de Hongaar Peter Leko en hield het na 26 zet ten voor gezien. Loek van Wely kwam remise overeen met Anish Giri.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25