221 zeeland Ziekenhuis ADRZ hielp vorig jaar 28 kinderen met alcoholvergiftiging in kortingen v.a. «vou ,VQC Rondreis Thailand Compleet T iti F Tweede Kamer is Hedwige-moe Bij sommige kinderen is het alcoholmisbruik een incident, bij andere iets wat regelmatig voorkomt We kijken wat er aan de hand is en of we hulp kunnen bieden.' Opvoedgedrag ■l. -39% Hog n0< 22-daagse rondreis inclusief vliegreis en hotels met ontbijt donderdag 24 januari 2013 Zeeland eist wegen-geld De jarenlang slepende discussie in de Tweede Kamer over het wel of niet onder water zetten van de Hedwigepolder is defini tief ten einde. Den Haag is het gesoebat meer dan zat. Zelfs de grootste tegenstanders reppen er met geen woord meer over. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Geen rituele tranen, boosheid of roep om alternatie ven. Zelfs geen teleurstelling. De Hedwigepolder gaat onder. Nu kan de tweede helft van de discus sie beginnen: hoe nu verder? En, hoe zit het met de miljoenen voor de Sloeweg en Tractaatweg? D66 en PvdA legden woensdag tij dens een Kamerdebat over de be groting Economische Zaken de vinger op de zere plek. Want het onder water zetten van de Hedwi gepolder en het Zwin is slechts het begin van natuurherstel in de Westerschelde. Vlaanderen en Ne derland hebben afgesproken dat - om te beginnen - 6oo hectare nieu we estuariene natuur nodig is. Ont- poldering van de Hedwige en het Aafke van der Hoop, orthopedagoog ADRZ Zwin levert de helft op. „De kou is nog niet uit de lucht", zei Stientje van Veldhoven (D66). Ze wees er op dat de plannen voor die andere 300 hectare door Europa zijn afge keurd. „Hoe kan ook de overige 300 hectare naar tevredenheid van Europa worden gerealiseerd?" PvdA'er Lutz Jacobi vroeg hoe het nu zit met de 20 miljoen die Vlaan deren aan Nederland betaalt voor de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg. Een voor Zee land cruciaal punt, aldus gedepu teerde Kees van Beveren (Financi ën). „Zeeland wil dat werk snel aanbesteden. Vlaanderen zal het geld pas betalen als de Hedwige onder water staat. Zeeland wil van het Rijk de garantie dat als Vlaan deren onverhoopt niet betaalt, Zee land niet opdraait voor de kosten." De partijen die zich jarenlang te gen de ontpoldering hebben ver zet - CDA, SGP, SP, Christenunie en PW - repten met geen woord over 's lands beroemdste polder. Alleen Elbert Dijkgraaf (SGP) wijd de er nog één zin aan: „Er moet een einde komen aan het ontpol- deringsgeweld in Zeeland." Staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) reageert vandaag. door Ondine van der Vleuten Bij het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis zijn vo rig jaar 28 kinderen on der de 18 jaar opgeno men met een alcohol vergiftiging. Ziekenhuis ZorgSaam wil, vanwege de gevoelige materie, geen cijfers over kinderen met een alcoholintoxicatie geven. Aafke van der Hoop, als ortho pedagoog aan het ADRZ verbon den, 'doet' samen met kinderarts Isabelle Boone de nazorg bij ADRZ. Dat gebeurt volgens de richtlijnen van kinderarts Nico van der Lely, drijvende kracht ach ter de 'alcoholpoli' voor jonge drankmisbruikers. Bij het ADRZ werd in november de vijfde van Nederland geopend. De jongste die sindsdien binnenkwam, was nog maar twaalf jaar oud. „Meest al worden ze met de ambulance binnengebracht omdat ze in coma zijn geraakt. Een kenmerk van jon ge hersenen is dat ze bij een teveel aan alcohol gewoon 'uit' gaan", vertelt Van der Hoop. Vandaar de naam 'comazuipen' die het feno meen in de volksmond kreeg. Vaak zijn het de vriendjes of vrien dinnetjes die het kind begeleiden - al dan niet zelf in kennelijke staat. Ouders worden zo snel mogelijk ingelicht en naar het ziekenhuis ge haald. Als de- medische toestand van de kinderen stabiel is, komt de nazorg. Van der Hoop en Boone kijken dan met hen terug Vorige week publiceerde het Trim bos Instituut het Peilstationsonder- zoek Ouders 2011Dat beschrijft het opvoedgedrag van ouders bij roken, alcohol en cannabis. Ouders zijn steeds strenger ten aanzien van drank en roken. Kinderen roken minder vaak weke lijks en hebben minder vaak de af gelopen maand gedronken. Voor alle ouders geldt nog steeds dat zij het roken, drinken en canna bisgebruik van hun kind voortdu rend onderschatten. Bij alcohol gaat het daarbij vooral over de hoeveelheid drank. op wat er gebeurd is en hoe het zo ver gekomen is. „Dat weten ze zelf vaak ook niet. Ze weten zich niks meer te herinneren. Dat is het en ge ervan." Sommige ouders ma ken een foto om hun kind later te laten zien hoe het binnengebracht is. „Dat heeft meestal veel impact. Er zijn kinderen die inzicht tonen, die snappen dat het heel erg ge weest is, maar anderen gaan non chalant lachen en stoer doen." De nazorg houdt onder meer in dat samen met de kinderen een vragenlijst wordt ingevuld over het alcoholgebruik op www.wat- drinkjij.nl. Daarnaast wordt uitge breide voorlichting gegeven over de effecten van alcohol op het pu berbrein, in de hoop herhaling te voorkomen. Toch heeft Van der Hoop wel meegemaakt dat een kind opnieuw binnengebracht werd. „Daar is toen melding van gemaakt bij het meldpunt voor kindermishandeling, zoals het pro tocol van Van der Lely voor schrijft." De wet verbiedt jongeren onder de zestien nu nog om alcohol en tabak te kopen. Tachtig procent r,9ö Vertrek febr. t/m okt. Alléén vandaag te boeken met 100 korting per persoon!!! Profiteer dus nü van deze speciale prijzen! In 22 dagen tijd ontdekt u het 'complete Thailand' met o.a. de nummer 1 'stad van de wereld': Bangkok. Tevens reizen we naar de beroemde 'Bridge on the River Kwai', ziet u prachtige L tempels in de oude hoofdstad Ayutthaya en ontdekt u het mooie noordoosten van Thailand met prachtige natuur, bergmeren en indrukwekkende panorama's. In de mooie stad Chiang Mai, verblijven we een paar dagen alvorens we per nachttrein terug reizen naar Bangkok. Vanuit Bangkok volgt de transfer naar Cha-Am waar u de laatste dagen geniet van zon, zee en strand. Kortom, een zeer complete rondreis tegen nog nooit eerder vertoonde prijzen en zoals gezegd... alléén vandaag te boeken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22