g dreigt voor grote aidskliniek buitenland 19 Bijltjesdag in bevrijde Malinese dorpen Moordenaar was chauffeur PKK-vrouwen cheap.nl dagactie Movie Park Germany incl. overnachting Patriot-eenheden blijven een jaar per/toplocatie één superactie! wö 23 januari korting cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 woensdag 23 januari 2013 concert geven' triots zullen zo snel mogelijk ope rationeel zijn. Verderop in de haven ligt het schip Louise Russ, dat begin janua ri uit Nederland vertrok. De eerste Nederlandse militaire voertuigen rollen van boord. Een militaire ta kelwagen en ambulance met Ne derlands kenteken staan naast het schTp opgesteld. 'Voor het geval dat', verklaart majoor Henk Plenk van Defensie. Al weken is hij bezig met het organiseren van deze 'stra tegische verplaatsing', zoals het in legertermen heet. Maar liefst 140 voertuigenrijden van het schip af Zo ook de lanceerinstallaties van de Patriots. Nederlandse militairen lopen rond. „Een hele goeiemid- dag. Hoe is het daar?" klinkt het in schel Nederlands over het terrein. Een militair belt even naar huis. Twee andere soldaten slaan - op stoeltjes en onder het genot van een appel - de operatie gade. De 270 Nederlandse militairen zijn maandag aangekomen, klaar om de Patriots in Adana te installeren. „De mensen zijn enorm gemoti veerd", zegt kapitein Bongers. „We zijn als muzikanten die oefenen en oefenen, nu mogen we weer een concert geven." Hij weet dat de missie in Turkije verzet op roept. „Maar deze missie is puur defensief We zijn hier echt om de mensen te beschermen." Zodra de Patrioteenheden opera tioneel zijn, houden de Nederlan ders - en Duitsers en Amerikanen - het luchtruim boven de 900 kilo meter lange Syrische grens dag en nacht in de gaten. Bongers: „Het commando ligt bij de Navo. De ra darbeelden worden ook op de Na- vo-basis in Duitsland gevolgd. Mocht er een aanval komen, dan zijn die lijntjes heel kort. De Pa triots hebben een enorme snel heid. Het is een kogel met een ko gel raken." De Syriër Abdulkadir (43) - met zijn vier kinderen gevlucht uit Aleppo - heeft genoeg van kogels, overheidssteun zou moeten doen. In oktober 2011 liet de overheid het ziekenhuis weten de steun langzaam te zullen verlagen naar het nulpunt. „Men vertelde ons er helaas niet bij hoe lang deze ont wenningsperiode zou duren. Wij gingen uit van vijf jaar", aldus Smith. De bijdrage voor 2012-2013 was 22 procent lager in vergelijking met het jaar daarvoor. Toen ont ving het ziekenhuis 9 miljoen eu ro. Het nieuws komt na het overheids besluit om de ministeriële wonin gen een collectieve facelift te ge ven van 6,5 miljoen euro. Daar naast berichtten de media eind vo rig jaar dat de renovatie van de pri- véwoning van president Jacob Zu- ma de belastingbetaler 26,5 mil joen euro heeft gekost. Aidsactivisten noemen de ontwik keling dramatisch. „Meer dan acht duizend mensen zijn afhankelijk van de kliniek, onder meer voor hun aidsremmers en andere be handelingen", aldus Zackie Ach- mat, stichter van aidsactiegroep Treatment Action Campaign (TAC). „McCord heeft daarnaast een zeer succesvol programma dat zich richt op moeder-kind-besmet- tingeru" De TAC werd in 1998 opgericht met als doel internationale farma ceuten te dwingen de prijs van ge patenteerde aidsremmers en tuber- coluse-medicijnen te verlagen, om ze zo beschikbaar te maken voor MNNÜMN De Nederlandse Patrioteenheden, die Turkije moeten gaan bescher men tegen aanvallen vanuit Syrië, worden gestationeerd in Adana in Zuid-Turkije. Duitsland en de Vere nigde Staten sturen eveneens elk twee Patrioteenheden die respec tievelijk gaan opereren vanaf Kah- ramanmaras en Gaziantep. De inzet van het raketverdedigings systeem is in principe voor één jaar. De Tweede Kamer gaf eind vo rig jaar brede steun aan de Neder landse bijdrage aan de missie. Al leen de grootste oppositiepartij, de PW, is falikant tegen de missie. Naar Adana worden maximaal 360 militairen uitgezonden. Zij verblij ven op de Amerikaanse legerbasis Incirlik bij Adana, waar ook een van de Patrioteenheden gestatio neerd wordt. De tweede eenheid komt elders in de omgeving. De Pa trioteenheden moeten eind januari operationeel zijn. Nederlandse Patrioteenheiden wor den uitgeladen in de Turkse haven stad Iskenderun. foto Evert-Jan Daniels/ANP BAMAKO - Met het terugdrijven van jihadistische rebellengroepen door het Franse leger worden uit een aantal bevrijde steden execu ties gemeld van vermeende rebel len of hun sympathisanten. In het dorp Niono, noordoostelijk van Ba mako zouden recent vijf Toeareg zijn vermoord door Malinese vei ligheidstroepen. Volgens een ter plaatse aanwezige verslaggever van Le Monde is het zoeken naar colla borateurs op sommige plaatsen 'ontaard in een mensenjacht'. In de buurt van Mopti zou een dertig tal lichamen van vermeende rebel len in een put zijn gegooid door Malinese militairen. Het gaat vaak om afrekeningen binnen de Malinese strijdkrach ten. Daarbij worden met name Toeareg-militairen (behorend tot de nomadische woestijnstam en lichter van huiskleur dan de mees te Malinezen) gepakt vanwege het overlopen van een aantal van-hen naar de jihadistische rebellen toen die bezig waren aan hun veroverin gen. Door de interventie van de Franse strijdkrachten zijn de rol len nu omgedraaid en is het Mali nese leger in de achtervolging. De burgemeester van Mopti, Oumar Bathily, heeft zijn bevol king aangeraden zich te 'onder scheiden' van de jihadisten onder de bevolking. „Hoe? Door je te scheren en langere broekspijpen te dragen." Onder de bevolking van bevrijde gebieden heerst veel argwaan en angst omdat strijdgroepen als al-Qaeda in de Magreb (AQMI), Ansar Dine en Mujao (De Bewe ging van Eenheid en Jihad in West-Afrika) plukjes militanten zouden hebben achtergelaten voor guerrilla-activiteiten tegen de Fran se en Malinese troepen. Om het strijdtoneel nog onover zichtelijker te maken zouden niet-jihadistische Toeareg zich nu willen aansluiten bij de strijd te gen de jihadistische rebellengroe pen (waarin ook dus jihadistische toearegs). De Nationale Beweging voor de bevrijding vgn Azawad wil meevechten als Noord-Mali een onafhankelijke Toeareg-staat wordt, genaamd Azawad. van luchtafweer en oorlog. „Alep po is niet meer", zegt hij. Abdulka dir is een van de vele Syrische vluchtelingen die bij de moskee achter het centrale busstation in Is kenderun bivakkeren. Tientallen kinderen rennen rond, vrouwen zitten boven op hun tassen en kof fers. Het is alles wat ze nog heb ben. Slapen doen ze deze dagen in de moskee. „Maar we zijn met zo- velen. Ik slaap nauwelijks." Alle maal wachten ze op de boot naar Egypte, die twee keer per week vanuit Iskenderun vertrekt. Kos ten 130 euro per persoon. „Veel geld", verzucht de moeder van het stel. Maar ze willen koste wat kost niet in Turkije blijven, al helemaal niet in een vluchtelingenkamp. Een Arabisch land, daar voelen ze zich meer thuis. De Patriots zeg gen de vluchtelingen niet zoveel. Abdulkadir haalt zijn schouders op: „Al-Assad gaat toch niet weg. Niet zolang Rusland en Iran hem steunen." PARIJS - De moord op de drie Koer dische militantes, twee weken gele den in Parijs, zou zijn gepleegd door een bekende van de vrou wen. Volgens de Franse openbare aanklager is de 30-jarige Omar Gu- ney 'waarschijnlijk de moordenaar of anders een van de moorde naars'. Guney kwam vaak op het Koer disch Informatiecentrum in Parijs waar de vrouwen werden geëxecu teerd. Onder hen Sakine Cansiz, een van de kopstukken en me de-oprichters van de PKK, de ille gale Koerdische Arbeiders Partij. De moordenaar zou onder meer als chauffeur voor de vrouwen heb ben gewerkt. Dat er op de moord- locatie geen inbraaksporen wer den gevonden, duidde er volgens de Franse politie al op dat de da der toegang had tot het kantoor. Volgens Franse veiligheidsexperts was Sakine Cansiz actief als fond senwerver voor de PKK. Zij was ook een vertrouweling van Abdul lah Öcalan, de leider van de PKK. De laatste begon recent onderhan delingen met Turkije over een mo gelijke beëindiging van de gewa pende opstand, wat niet door alle PKK-kopstukken zou zijn geaccep teerd. Volgens het Franse persbu reau AFP onderzoekt de Franse po litie de fondsenwerving door Can- zis en mogelijke afpersing ten be hoeve van de PKK. de gemiddelde Zuid-Afrikaan. Zuid-Afrika wordt met 5,8 miljoen hiv-patiënten (18 procent van de bevolking) hard getroffen. Armoe de is een ander schrijnend pro bleem. Naar schatting leeft 52 pro cent van de Zuid-Afrikanen op of onder de door de Wereldbank vast gestelde armoedegrens van 1,25 dollar per dag. „KwaZulu-Natal is één van de zwaarst door hiv getroffen provin cies", vertelt Achmat, zelf seroposi tief. „De gevolgen van de sluiting zijn enorm. Dan moeten duizen den mensen aankloppen bij ande re ziekenhuizen en klinieken, die nu al kampen met een tekort aan personeel en medische middelen en een overvloed aan patiënten." alleen vandaag boekbaar! 34%l varv75~~ per persoon, per arrangement 1 overnachting incl. ontbijt Kids t/m 11 jaar slapen gratis 2 dagen entree tot het park Gratis gebruik sauna fitness Van der Valk Hotel Gladbeck •Prijs o.b.v. i? porsoönskamer Excl, res.kosten C 15 por boeking. Voorwaarden zie website. Op zaterdag on tijdens hot hoogseizoen geldt oen toeslag van C 5 por persoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9