81 buitenland Zuid-Afrika: sluiting J Drankrijden tegen zelfdoding Likud grootste partij Israël j TURKIJE in Turkije OS' Een eindeloze stoet Neder landse legervoertuigen en de twee Patrioteenheden re den gisteren in Iskenderun de boot af. Niet iedereen is blij met de komst. Russen verlaten Syrië Covra-trein ontspoort Vijf doden in woning Wellicht EU-economie Navo-luchtafweer nog niet omarmd in Turkije woensdag 23 januari 2013 Netanyahu wordt weer premier Likud volgens exit polls groot ste partij in 120 leden tellen de Knesset. Yesh Atid (Er is toekomst) van Yaïr Lapid grootste verrassing. Definitieve uitslagen worden vandaag bekend na tellen laat ste stemmen. door Joost Sijtsma TEL AVIV - De Likud van premier Benjamin Netanyahu lijkt met zijn bondgenoten de gisteren gehou den parlementsverkiezingen in Is raël te hebben gewonnen. Volgens exit polls kreeg de Likud 31 zetels in het 120 leden tellende parle ment, de Knesset De Arbeidspar- tij zou op 17 zetels uitkomen. Het rechtse blok kan dan rekenen op 61 zetels en centrum-links op 59. Dat zijn voorlopige zetelverdelin gen, want de uitslag zal pas van daag officieel bekend zijn als de laatste stemmen zijn geteld. De overwinning van Likud, die een lijstverbinding was aangegaan met met de rechts-nationalistische Yisrael Beiteinu (Israël Ons Huis), was minder groot dan op grond van de peilingen was verwacht. Tij dens de verkiezingsdag bleek dat de opkomst hoog zou uitvallen, hoger dan verwacht vooral in dis tricten die traditioneel 'links' stem men. Vergeleken met de laatste ver kiezingen in 2009 hebben 4 pro cent meer kiezers de moeite geno men te stemmen. Van de 5,6 mil joen kiesgerechtigden hebben 3,6 miljoen hun stem uitgebracht. De grootste verrassing was Yesh Atid (Er is toekomst) van Yaïr La pid. Volgens de exit polls zal zijn partij uitkomen op 19 zetels. De partij zal daarmee de tweede van het land zijn. Het electoraat van de ze partij bestaat uit centrum-recht se, seculiere kiezers. De goede sco re voor Yesh Atid brengt Lapid in de positie in een nieuw kabinet van Netanyahu te gaan zitten of te kiezen voor een oppositierol. Als Lapid kiest voor het kabinet zal hij tegenwicht bieden aan de religieu ze partijen. De campagneleider van Netanya hu, Gideon Saar, zei gisteravond te hopen dat er een brede coalitie komt. „Benjamin Netanyahu zal opnieuw de premier zijn." De laatste verkiezingen waren in 2009. Die leverden een brede coali tie onder leiding van Benjamin Netanyahu op. De regering kon toen rekenen op 69 van de 120 ze tels in de Knesset en had een reli gieus-rechtse signatuur met een links randje door de deelname van de Arbeidspartij. Dat de leider van de Arbeidspartij, Ehud Barak, tot de regering toe trad leidde echter tot verzet van een groot deel van zijn partij. In juli vorig jaar zegde Kadima (Voorwaarts) de steun aan de rege ring op na een conflict over de dienstplicht voor ultra-orthodoxe joden. De regering bleef echter een meerderheid in de Knesset houden. In oktober ontbond premier Neta nyahu het parlement nadat de re geringspartijen geen overeenstem ming konden bereiken over de be groting voor dit jaar. Een struikel blok was onder meer de weigering van religieuze partijen om te bezui nigen op overheidssubsidies die ten goede komen aan orthodoxe joden. Voor de verkiezingen die gisteren werden gehouden is Netanhayu met zijn Likud (Eenheid) een lijst verbinding aangegaan met de rechts-nationalistische Yisrael Bei teinu (Israël Ons Huis). Deze par tijen haalden in 2009 respectieve lijk 27 en 15 zetels. 'Nu mogen we een Globaal bereik Patriot Vermoede productie chemische wapens Vluchtelingenkamp TURKIJE Kahramanmaras (DUO Gaziantep (VS) t Adana (NL) WKk. J r#.A|e£P° Iskenderun la O Latakia Q SYRIË Middellandse ÊÊm infographic ANP bron Defensie Homs door onze correspondent Jessica Maas Een agent plaatst hekken op een doorgaande weg in de Turkse havenstad Isken derun. Afgesloten, mid den op de dag. „De Duitse Patriots komen door", verklaart hij. Een bo ze automoblist moppert: „Waar is dat nou voor nodig? Kunnen ze dat spul niet 's nachts vervoeren? Die raketten moeten ons bescher men, geloof jij het?" De chauffeur staat niet alleen in zijn kritiek. Veel Turken staan scep tisch tegenover de komst van de luchtafweerraketten. „Ik vrees dat het de boel alleen maar op scherp zet", zegt Necati Tanyeri (47) die een boekhandel in het centrum van de stad runt. „Het blijven toch oorlogwapens." Zijn collega knikt: „Die wapens zijn niet alleen voor Syrië bedoeld, maar ook voor aan vallen uit Iran." De afgelopen da gen gingen in Istanbul, Ankara, Adana en Iskenderun demonstran ten de straat op uit protest tegen de komst van de raketten. Op ver zoek van de Navo sturen Duits land, de VS en Nederland Patriot eenheden om bondgenoot Turkije te beschermen tegen aanvallen van buurland Syrië. In de haven van Iskenderun herin nert roze stof - dat demonstranten de lucht in schoten - aan het pro test. Nu verdringen Turkse journa- lisen zich rondom kapitein André Bongers, woordvoerder van de Ne derlandse missie. Morgen gaat het materieel richting Adana. De Pa- BEIROET TRICASTIN Een eerste groep van vijftig Russen heeft het door oorlog verscheurde Syrië verlaten. Ze zijn in drie bus sen de grens met Libanon overge stoken, vergezeld van ambassade personeel uit de Syrische hoofd stad Damascus. Het zijn onder an dere Russische vrouwen, die ge trouwd zijn met Syrische mannen, en hun kinderen. GARONS Na een brand in een woning in Ga- rons (Zuid-Frankrijk) werden maandagavond de lichamen van een man (50), een vrouw (40) en drie kinderen gevonden. De vader was als laatste gestorven. Het jong ste kind (4) is mogelijk gewurgd. De andere vier hadden mogelijk steekwonden. Een treinwagon met vaten zeer laag radioactief afval, bedoeld voor de Covra in Vlissingen, is maandag avond uit de rails gelopen. Dat ge beurde kort na het vertrek vanuit het Franse onderzoekscentrum in Tricastin. Het transport heeft enige uren stilgestaan. Van gevaar voor milieu of de volksgezondheid is geen sprake geweest. BERLIJN Francois Hollande en Angela Mer kel hebben dinsdag in Berlijn aan gekondigd met een initiatief te ko men voor de economische ontwik keling in Europa. Ze willen econo mische groei stimuleren. „We zijn ons bewust van onze verantwoor delijkheden voor het overwinnen van de crisis in de Europese Unie." DUBLIN - In de Ierse provincie Ker ry is het toegestaan om na twee pullen bier de auto te pakken. De ze nieuwe regel, die alcoholbeleid versoepelt, zou zelfs zelfmoord te gen kunnen gaan. Bewoners van het platteland moeten de auto ne men om bij de kroeg te komen. De strengere alcoholwet van 2011, betekent echter dat Ieren geen pint (halve liter bier) meer mogen drin ken als ze nog moeten rijden. De provincie wil echter voorkomen dat mensen thuis veel gaan drin ken, met als gevolg dat ze in een depressie raken of zelfs zelfmoord plegen. Wethouder en kroegbaas Healy Rae claimt dat mensen op het platteland nog nooit iemand hebben doodgereden'. door onze correspondent Miriam Mannak DURBAN - Zuid-Afrika's grootste aidskliniek, het McCord-zieken- huis in Durban, moet haar deuren sluiten wanneer de overheid vast houdt aan de beslissing om de sub sidiekraan dicht te draaien. Hou den de autoriteiten voet bij stuk, dan moeten duizenden aidspatiën- ten elders aankloppen voor onder meer aidsremmende medicijnen. „De regering heeft kenbaar ge maakt ons volgend jaar niet meer te subsidiëren", aldus ziekenhuisdi recteur Kevin Smith. Met het wegvallen van de over heidssteun verliest McCord, tech nisch gezien een privéinstelling, haar licentie om als gesubsidieerd ziekenhuis te opereren. „Hierdoor wordt het voor ons on mogelijk om de boel vanaf 1 april draaiende te houden. De hulp van de overheid stelde ons in staat om de dienstverlening betaalbaar te maken. Zonder de subsidie wordt dat onmogelijk", vertelt hij. Smith zegt dat met de sluiting vier honderd verpleegkundigen, artsen en aidsspecialisten op straat ko men te staan. Het betaalbaar hou den van de hiv- en aidsdienstverle- ning is cruciaal: 90 procent van de McCord-patiënten is niet verze kerd. Hiervan leeft de meerder heid in armoede. Volgens Smith was het duidelijk dat het ziekenhuis het ooit zonder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8