binnenland 17 'Helft van psychische klachten uit verzekering' in aanbiedingen Cruise Dubai de Emiraten***11" Presentatie van nieuwste ontwikkelingen in het onderwijs Vierhonderd standhouders op de NOT vragen in de Jaarbeurshallen in Utrecht aandacht voor hun onder- wijsproducten. Sommigen hopen een trend te creëren. Overgewicht bij een kind is helemaal nergens voor nodig' De allerlaatste plaatsen dit seizoen, VOL - vui~ indaag 8-daagse topcruises per Costa inclusief vliegreis en transfers Koningssteden van Marokko i complete 8-daagse rondreis i woensdag 23 januari 2013 'Haren ideaal voorbeeld' door Patrick Wiercx De burgemeester van Ha ren heeft er misschien nog steeds slapeloze nachten van, maar Yvonne van Aken heeft er toch maar mooi een spraakmakende ca se bij. Ze ontwikkelt cursussen so ciale media voor het onderwijs. „We vragen leerlingen of andere cursusdeelnemers de rol van burge meester van Haren op zich te ne men. Of van jongeren op Face- book. Waar liep het mis? Daar re peteren we op. Voor ons was Ha ren ideaal." De Nationale Onderwijs Tentoon stelling (NOT) in de Jaarbeurs in Utrecht is gisteren van start ge gaan. Duizenden bezoekers kun nen er tot en met vrijdag kennis nemen van het laatste en het nieuwste in onderwijsland. En wie zijn in Utrecht zo de aanbie ders? Uitgeverijen, softwareprodu centen, een aanbieder van kunst- vloeren, (school) meubelfabrikan ten, cursusontwikkelaars, poppen- makers, vakbonden, de inspectie, communicatiespecialisten, Mada me Tussauds (voor het leuke schooluitstapje), producenten van gymtoestellen, theatermakers en ga zo maar door. Allemaal samen zijn ze met ruim vierhonderd standhouders, vijf hallen vol. Een wat bijzondere groep vormen de stands die inspelen op trends. Of liever: graag zouden bespoedi gen dat iets een trend wordt. Het Voedingscentrum, bijvoorbeeld, zou heel graag zien dat gezonde voeding meer op het onderwijs programma komt te staan. Daar valt volgens deskundige Jeltje Snel nog een hele slag te maken. „Dat kun je wel zeggen, ja." Op veel scholen staan de machi nes met mierzoete drankjes nog prominent in aula of kantine ('Ze kunnen beter water en thee aan bieden'); om het maar helemaal niet te hebben over de snacks. Ze ziet ook liever de tomaat en het broodje gezond in de vitrine lig gen, maar snapt dat de strijd niet helemaal gelijk is. Driekwart ge zond, dat zou al mooi zijn, vindt ze. Het Voedingscentrum, ge steund door de overheid, heeft een stevige ambitie: in 2015 moe ten alle schoolkantines 'gezond' zijn. Snel: „15 procent van de kinderen heeft zwaar obesitas. Bij volwasse nen zie je ook zwaarlijvigheid, maar daar kan leeftijd een rol spe len." Wat voor haar telt: „Overge wicht bij een kind is helemaal ner gens voor nodig." Iets verderop maakt Lodewijk We ver zich sterk voor veiligheid op school. „Ze zijn onvoorspelbaar. Bij een brand zijn kinderen in staat zich te verstoppen in een kastje. Je moet ze dus echt leren zich te verzamelen op een speciaal punt." Hoe je ze dat gemakkelijk leert? „Door een keer of vijf per jaar een goede oefening te heb ben." Een keer per jaar de sirene aanzetten en verder de schouders ophalen, daar red je het niet mee. Een bescheiden digitale cursus kan volgens hem wonderen doen. Die biedt overigens ook het Oran je Kruis aan, ehbo online, en even eens aanwezig. En het mooie is, al dus Matt Hallmann, dat leerkrach ten die fijn thuis in hun eigen tijd kunnen doen. „Ze hoeven niet meer samen in een zaaltje te gaan zitten met een instructeur." Voor de Hartstichting is juist reani matie een item. John van Essen kan alleen maar benadrukken hoe ongelofelijk belangrijk dat is. „In een module geven we daar les over. Je moet het zo vroeg moeilijk leren, je hebt er altijd plezier van." Hannie Dorr, senior-onderwijsad- viseur, staat op de NOT om iets an ders te propageren waar kinderen (en hun ouders) plezier van kun nen hebben: het project De Vreed zame School en daaruit volgend De Vreedzame Wijk. Ontstaan in Utrecht na diverse conflicten op scholen waar de vreedzaamheid kennelijk ver te zoeken was. „Dan heb je het over lichte conflictjes tussen kinderen onderling, maar ook over zaken die uit de hand lie pen. We leren kinderen uit groep 7 en 8 op te treden als mediator. Het is erg succesvol, ook al is het een beetje begonnen als geitenwol- lensokkenproduct." Voor Yvonne van Aken zijn het de sociale media die om speciale aan dacht blijven vragen. „Er groeit een generatie op die daar op een bijzondere manier mee omgaat. Een mobieltje, ze zijn er constant mee bezig. En oh, wat is het toch lastig dat ding even aan de kant te leggen." WEESP - Ongeveer de helft van de psychische stoornissen in de gees telijke gezondheidszorg moet uit het verzekerd pakket. Dat staat in een nog niet openbaar conceptrap port van het College voor Zorgver zekeringen CVZ, zo meldt de web site Zorgvisie. Het CVZ brengt in kaart welke psychische zorg in aanmerking komt voor vergoeding volgens de Ziektekostenwet. Willen mensen toch in aanmerking komen voor zorg die niet in het basispakket zit, dan moeten ze die uit eigen zak be talen of zich aanvullend verzeke ren. Onder meer de behandeling van dementie, aan alcohol gebonden stoornissen en aanpassingsstoor nissen zouden uit het verzekerd pakket moeten verdwijnen. Veertien hoogleraren hebben er echter voor gewaarschuwd dat schrappen in het pakket een heillo ze weg is. Zij wijzen erop dat de ggz-behan- delaars de geschrapte indicaties dan gewoon zullen vervangen door diagnoses die nog wel in het pakket zitten en dus ook nog wel voor een vergoeding in aanmer king komen. Vertrek febr. t/m april. Alléén vandaag te boeken tegen extra lage prijzen... Niets is onmogelijk bij Stip Reizen... Ook niet deze vlieg- en cruisebeleving naar Dubai en de Emiraten vanaf slechts 819! De directie van Stip Reizen sloot een exclusief topcontract af met een van de beste airlines ter wereld. Emirates, en met Costa Cruises voor prachtige en zonnige wintercruises. Ontdek op luxe wijze per Costa CLassica of Costa Atlantica het fascinerende Dubai, Oman, Abu Dhabi en Fujairah. Voor prijzen die ook nog eens ongeëvenaard zijn, en waarbij absolute topkwaliteit geieverd wordt! En blijft u graag nog iets langer in Oosterse sferen? Dat kan! Speciaal voor u hebben wij diverse reizen samengesteld waarbij u vóór of na de cruise langer in het prachtige Dubai verblijft. Waar wacht u nog op? Emirates Costal °Dlm?tverlenS'ng Vertrek febr. t/m apr Inclusief: vliegreis, taxen. A rondreis per bus, verblijf in hotels met ontbijt en ^^k Nederlandssprekende reislekfing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7