241 zeeland Geen heksenjacht op schuurfeesten Een halve eeuw Sas van Cent in foto's In Antwerpen schijnt de zon op het Vakantiesalon Nog even geduld hebben Ludwig de Caluwé jm Politie gaat streng controleren op zwerfafval in Poorterslaan in Hulst Bijval in Hulst voor politiechef Hans Vissers 'Wat weg is, is weg en komt niet meer terug. Ik ben blij dat ik er toen foto's van heb gemaakt' woensdag 23 januari 2013 1l i XT- i - I JfrfcffL I 3r 'Ik denk dat ik echt interessant beeldmateriaal over Sas van Cent heb verzameld. Ik heb ooit via mijn foto's een medewerker van DeltaNuts kunnen laten zien waar de leidingen lopen toen bij de oude ^■1 graanfabriek aan de Kaai een gaslucht hing.' door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst gaat geen heksenjacht houden op inwo ners die in schuren of loodsen in de polder af en toe eens een feest organiseren voor familie en kennis sen. Maar wie regelmatig zijn schuur omtovert tot discotheek of feestzaal wordt op het matje geroe pen. Burgemeester Jan-Frans Mulder zei dat in de raadscommissie Alge mene Bestuurlijke Zaken. Hardnek kige zondaars wacht een dwang som voor elke overtreding. Dat geldt ook voor boeren of tuinbezit- ters die illegale kleinschalige hore- ca-activiteiten uitoefenen. De boe tes kunnen oplopen tot meer dan duizend euro. Tot nu toe kan de gemeente niet goed optreden tegen feesten in schuren en loodsen. Er is geen be leid voor vastgesteld. Mulder: „We hadden ook het idee dat het niet zoveel kwaad kon. Maar het begint kleinschalig en schuren worden uitgebreid tot complete horecabe drijven." Daarom heeft de gemeen te nu een beleidsnotitie '(Pseu- do-)Horeca in het buitengebied' opgesteld. Dat geeft B en W hand vaten om wel op te treden tegen uitwassen. Vanuit de commissie klonk de vrees voor een 'heksenjacht' en te veel 'betutteling'. Maar dat gaat vol gens Mulder niet gebeuren. In Hulst houden ze van een Bourgon dische levensstijl en volgens Mul der geldt dat ook voor feestjes in de polder. De commissieleden vroegen zich ook af of het beleid wel te handha ven is en of de regeltjes niet nog' strenger moeten. Besloten feesten mogen gewoon nog wel en creatieve ondernemers zijn vindingrijk genoeg om onder die vlag te opereren, zo voorspelde PvdA'er Frank Smits. „We moeten oppassen dat we niet te betutte lend worden", reageerde Mulder. „We weten ongeveer waar het mis gaat. Je kunt één keer een activiteit tegen de regels in organiseren, maar als je dat drie keer doet ben je in beeld. Dan krijg je een uitno diging om in het stadhuis koffie te komen drinken." Want de eerste paar keer laat de gemeente het bij een indringend gesprek en een waarschuwing. Mulder: „Er zijn lo caties die in bruikleen worden ge geven. Wij kunnen niet bewijzen wat er verder onder de tafel ge beurt. Maar als we er lucht van krijgen kunnen we nu wel optre den." Sinds zijn veertiende legt Ludwig de Caluwé (68) de veran deringen in het stadsbeeld van Sas van Gent vast. Dag in, dag uit trekt hij er al meer dan vijftig jaar met zijn camera op uit. Dit weekend exposeert hij met zes honderd foto's in De Speye. door Henk Boot SAS VAN GENT - Zijn woonkamer puilt uit met foto's. In de kast, op tafel, op de bank, in zakken achter de eettafel. Duizenden momentop names van het dagelijks leven in Sas van Gent. „Mijn gemeente", zo als Ludwig de Caluwé zijn woon plaats nog steeds liefdevol om schrijft. Niet dat hij de fusie van Sas met Terneuzen en Axel ontkent. Daar voor heeft hij als observator de fei ten te lief. Als hij iets wil is het wel de loop der lokale geschiedenis op de gevoelige plaat vastleggen. Maar De Caluwé voelt zich wel tot in zijn merg Sassenaar. „Je zult hier geen foto van mijn hand vinden met daarop een bordje Sas van Gent, gemeente Terneuzen." Ludwig de Caluwé is zo verknocht aan zijn stadje, dat hij hartstochte lijk probeert om de metamorfoses in het centrum van Sas voor de eeuwigheid te bewaren. „Ik zeg al tijd: wat weg is, is weg en komt niet meer terug." Fotograferen is voor Ludwig geen hobby meer. „Het is een passie geworden. Ik ben blij dat ik van gebouwen, of huizen die verdwenen foto's heb gemaakt. Zo ben ik historisch ver antwoord bezig, kan ik mensen of organisaties helpen die op zoek zijn naar het verleden van Sas van Gent tot ruim vijftig jaar terug." Zo registreerde hij als puber met zijn Agfa-klak de rij aan huizen aan de Poelstraat. Op nummer 52 is hij destijds zelf geboren. „Maar alles is daar gesloopt. Er staan nu AXEL - Onder dat witte spul, hè. Daar zou het zomaar kunnen liggen, in overvloed: voedsel. Wat zouden deze wilde herten graag weer eens wat lek kere grassprieten uit de grond trekken. De sneeuw gooit nu al bijna een week roet in hun eten. En dus gaan de herten op zoek naar een maaltje, zwervend door de polders tussen Axel en Hulst. Ze nemen daarbij risico's; de fotograaf legde deze vier herten vast op nog geen 25 meter van de weg, vlak voordat ze voor hem wegspurtten. De herten zullen nog even moeten volhouden. De komende dagen kan het nog flink koud zijn, maar vanaf het weekend lijkt de dooi echt in te treden. De temperatuurverschillen in Zeeuws-Vlaanderen waren dinsdagochtend om half zeven enorm. Volgens gegevens van het KNMI was het bij Cadzand zo'n nul graden, terwijl het in Koewacht - hemelsbreed amper veertig kilo meter - nog acht graden onder nul was. foto Peter Nicolai Toenmalig 'commissaris' Boertien op bezoek in Sas. foto Ludwig de Caluwé mmmmmmmsmmmmmri HULST - De politie en gemeente Hulst handhaven vanaf nu op zwerfafval nabij de Poorterslaan in Hulst Bij de inwoners, en dan met name de omwonenden van de Poorters laan, rees het aantal klachten over de toename van zwerfafval de pan uit. Tussen de supermarkt en de scholen in die buurt lieten jonge ren heel vaak lege blikjes, verpak kingen van snoep en chips en an dere rotzooi achter. De politie schrijft voortaan bekeu ringen uit voor mensen die hun af val niet in de daartoe bestemde vuilnisbakken gooien. Zij voert (on)opvallende controles uit. door Eugène Verstraeten ANTWERPEN - Wie van de zon droomt moet vanaf donderdag 24 januari naar het Vakantiesalon Vlaanderen in Antwerpen. Hon derden binnen- en buitenlandse exposanten verleiden daar tot en met maandag 28 januari de bezoe kers met hun vakantieformules. Ui teraard zijn er heel wat zonbestem- mingen, zoals de Spaanse bad plaats Calpen die voor het eerst op de beurs staat. Veel informatie is er ook over crui ses. Een gratis pendelbus rijdt tus sen Antwerp Expo en het Wil lemsdok, waar liefhebbers een kijk je kunnen nemen op twee rivier cruiseschepen. Voor het eerst maakt B&B Expo deel uit van het Vakantiesalon met bed 8c breakfasts uit de populaire gidsen Logeren bij Belgen. Maar ook andere logeerad resjes uit Frankrijk, Griekenland, Italië, Kroa tië, Portugal, Spanje en Marokko. Er worden gratis workshops ge houden voor wie een eigen B8cB wil starten. Op de beurs staan tien tallen campings, toeristische dien sten en aanbieders van speciale va kanties, zoals met de motor door de USA en Canada. India is gast land. Verdere informatie op: www.vakantiesalon-vlaanderen.be andere woningen." Dat is maar één voorbeeld van de modernise ring die in de tweede helft van de vorige eeuw en begin deze eeuw in Sas heeft toegeslagen. Alle bouwkundige hoogte - of dieptepunten, het is maar net hoe je er naar kijkt, zijn door De Ca luwé fotografisch tegen de vergetel heid bewaard. „Ik kom ze vaak ge noeg tegen. Mensen die zeggen: weet jij nog hoe het er toen uit zag? En dan pak ik mijn foto's er bij." De werkzaamheden aan Het Bol werk, de nieuwe brug over het Ka naal, het CHV-gebouw, De Wal- zenmolen, de suikerfabrieken en de reconstructie van de Canada laan, waar het multifiinctiöneel- centrum verschijnt. Het nageslacht kan er danzkij Ludwig alsnog van genieten. „Sagro is mijn troetelbedrijf Waar gesloopt en gesaneerd wordt, komt Sagro vaak in beeld. Over hun schouder kijk ik dan mee met mijn camera." Weer of geen weer. Met de camera in de aanslag. Jarenlang ontwikkel de Ludwig zeifin zijn donkere ka mer de zwart-wit foto's. „Nog al tijd fotografeeer ik, nu met mijn fa voriete Minolta, analoog. Dat ligt me beter dan digitaal. Maar ont wikkelen doe ik niet meer zelf. Ik stuur mijn rolletjes naar de ont wikkelcentrale van Fuji in Steen bergen". Eén rolletje moet daar nog heen. Dat van de sloop van de CSM in 1989. „Dat zit nog in mijn oude Exakta-camera. Tot ik vind dat het tijd is ook dat te laten ont wikkelen." HULST - Het getuigt van 'lef dat re giochef Hans Vissers van de poli tie Zeeland en West-Brabant en ook zijn agenten de hoogte van de verkeersboetes ter discussie dur ven te stellen. Burgemeester Jan- Frans Mulder van Hulst zei dat in de raadscommissie Algemene Be stuurlijke Zaken. Commissieleden Mare de Maat (Progressief Hulst) en Jos van Eek (eigen lijst) gaven de politiechef 'een pluim' voor zijn kritische kanttekeningen. Ze wilden weten wat de burgemees ter er van vond. Mulder maakte, zoals gebruikelijk, van zijn hart geen moordkuil: „Tja, wie kan het daar nou niet mee eens zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60