binnenland 15 Golf van woede leidt tot snelle aanhouding 'Falende arts tijdig schorsen' Filmpje kon niet eerder naar buiten Beruchte vrouwen woensdag 23 januari 2013 door Rob Burg EINDHOVEN - Een ongekende golf van woede en verontwaardiging op Twitter en Facebook heeft er gisteren toe geleid dat binnen en kele uren twee verdachten van een ernstige mishandeling aangehou den konden worden. Een woordvoerder van de Eindho- vense politie erkent dat de jongens zich naar aanleiding van de publici teit op sociale en andere media op het bureau meldden. De verdach ten, 15 en 17 jaar en afkomstig uit de omgeving van Turnhout, wa ren in gezelschap van hun ouders. De Belgen zijn aangehouden, ver hoord en in bewaring gesteld. De politie heeft er goede hoop op dat ook de overige zes betrokkenen in deze zaak snel aangehouden wor den. De digitale woede-explosie volgde op een uitzending maandagavond van Bureau .Brabant, het opspo ringsprogramma van Omroep Bra bant. Daarin waren beelden te zien van de mishandeling in de nacht van donderdag 3 januari. De beelden zijn gisteren ruim 500.000 keer bekeken. Op de beelden zijn acht jongeren te zien die rond 3.40 uur door de Eindhovense binnenstad lopen, als ze twee jongens tegenkomen. Eén van hen wordt zonder enige aanleiding omver geduwd en te gen zijn hoofd geslagen en ge schopt. Het slachtoffer valt neer, maar de groep gaat door met schoppen en slaan. Zelfs nadat het slachtoffer, een 22-jarige man uit Oirschot, het bewustzijn verliest, wordt hij nog eens bovenop zijn hoofd getrapt. Hij loopt een zware hersenschudding op en lichte ver wondingen aan zijn kaak. Veelgestelde vraag gisteren: waar om is het filmpje van de mishande ling niet eerder getoond? Omdat dat niet mag. „Cameraher kenning is een bijzonder zwaar middel, met grote impact. Het is daarom aan strenge regels gebon den", vertelt Marieke Stuart, hoofd communicatie van het korps Bra bant-Oost. „Eerst moeten alle ande re mogelijke wegen zijn bewan deld om achter de identiteit van da ders te komen." De politie moet dus eerst volop aan de gang met rechercheurs. Als dat niks oplevert, buigt een officier van justitie zich erover. Die kijkt ook naar de bron: hoe komt Justi tie aan de beelden en zijn die juri disch te gebruiken? Publicatie mag alleen voor misdaden waar min stens vier jaar cel op staat. Volgens de politiewoordvoerder is het slachtoffer 'fysiek wel weer in orde', ruim twee weken na het ge beurde. „Maar mentaal heeft hij een stevige dreun gehad." Op de beelden van een bewakings camera is te zien hoe deze meebe weegt en inzoomt op de mishan deling. Volgens de politie zijn de beelden live gevolgd in de toe- zichtsruimte van de politie. Surveillanten zijn gewaarschuwd, maar toen zij eenmaal ter plaatse waren, bleken de daders al verdwe nen te zijn. Een passant heeft zich intussen over het slachtoffer be kommerd. Waar de tweede jongen is geble ven, kon de woordvoerder niet zeg gen. door Laurens Kok en Francine Wildenborg den haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg moet falende art sen tijdig opsporen en eerder naar de tuchtrechter stappen. In de tus sentijd moet de inspectie een arts kunnen schorsen. Dat zegt minis ter van Volksgezondheid Edith Schippers in een brief aan de Twee de Kamer naar aanleiding van de kwestie Ernst Jansen Steur. De En- schedese neuroloog wordt ver dacht van 21 strafbare feiten. „De inspectie moet een instru ment krijgen om tegen de beroeps beoefenaar te zeggen: tot aan de tuchtzaak mag u niet werken. Met een voorlopig verbod kiezen we de kant van de patiënt en nemen we het zekere voor het onzekere", aldus de minister gisteren. De inspectie moet volgens haar bo vendien niet langer onderlinge af spraken met een falende arts ma ken, maar altijd naar de tuchtrech ter stappen, zelfs als er al een straf zaak loopt. In het geval van Jansen Steur zette de inspectie de neuro loog onder druk om zich uit het artsenregister (BIG) te laten schap pen, wat hij ook deed. Omdat er een strafzaak liep, stapte de inspec tie niet naar de tuchtrechter. Schippers vindt dat de inspectie te afwachtend was. „We hebben de tuchtrechter niet voor niets." Zo als ze in haar brief zegt: 'Ik wil voorkomen dat tuchtmaatregelen, als de schorsing en de berisping, en de openbaarmaking daarvan worden ontlopen'. Jansen Steur kon probleemloos in Duitsland aan de slag. Omdat hij zichzelf uit het BIG-register had laten schrij ven, was er geen belastende infor matie terug te vinden voor de Duitse medische instantie waar hij later aan het werk ging. Ook het feit dat er een strafzaak was aange spannen, bereikte de Duitsers niet. Een herhaling van die misreke ning wordt voorkomen als zowel het tijdelijk beroepverbod als de uitspraak van de rechter in het re gister komt te staan. De minister wil ook dat artsen die buiten hun functie een delict hebben gepleegd uit hun vak kunnen worden gezet. Zij zouden een gevaar voor patiën ten kunnen vormen. f Hendrikje Doelen (1784-1847) vergiftigde minstens twee mensen met rattenkruid. 8 Maria Swanenburg (1839-1915) alias 'goeie mie' en 'Leidse gifmeng ster' sloot verzekeringen af op naam van 100 ouderen die zij ver zorgde. 27 mensen overleden. Thea Moear (1951 -heden) alias The Godmother was betrokken bij drugsimperium van Klaas Bruinsma, veroordeeld voor drugssmokkel. 8 www.pzc.nl/binnenland Bekijk online de tien meest beruch te vrouwelijke criminelen dader (v), blond, 1,60 m. Een gedetineerde vrouw kijkt uit het raam van haar cel. Criminele vrouwen 'emanciperen'. zin geëmancipeerd. Er zijn wel ver schillen met de mannelijke part ners in crime. Het aandeel verdach ten is bij meisjes het grootst onder de 16-jarigen. Bij jongens ligt die piek een aantal jaren later, name lijk bij 19-jarigen. Een gebroken gezinssituatie, voor al een slechte relatie tussen moe der en dochter, heeft veel sterkere invloed op het ontwikkelen van crimineel gedrag bij meisjes dan bij jongens. Die constatering zou veel meer aandacht moeten krij gen in het reclasseringstraject dat ze moeten afleggen om recidive te voorkomen, zegt Slotboom. Als ze geweld plegen, lijken mei den het stereotype van de vleesge worden voorzichtigheid te bevesti gen. In plaats van een pistool ge bruiken ze liever een mes. Geweld vindt vooral in bekende kring en niet zo snel in de openbaarheid plaats. Opvallende uitkomst: uit een enquête onder jongeren blijkt dat meisjes veel vaker zelf aange ven dat ze een delict hebben ge pleegd dan dat uit de statistieken van de politie blijkt. Weten criminele meiden beter uit handen van justitie te blijven? „Er zijn wel indicaties en signalen dat foto Harmen de Jong/ANP vrouwen beter in staat zijn om hun gedrag te verbergen, om iets stiekem te doen. Tegelijkertijd is het justitiebeleid de laatste tien jaar gericht op huiselijk geweld en jeugdcriminaliteit. Achter de voor deur en op het schoolplein kreeg de politie meer zicht op criminele meisjes. Ze zijn in de loop der ja ren dus niet crimineler geworden, maar vooral beter zichtbaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5