zeeland 123 In zwaar weer Het loonbedrijf loont nog slechts ternauwernood berco Tientallen skeletten gevonden bij werkzaamheden in centrum Sluis veel voordeel Kom naar onze open dagen op 25 en 26 januari 2013 Open huis kerken in kader stadsjubileum Band Raketkanon treedt op in De Pit Vijfde editie 'Wudder Blaozen oek werm' Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Beroepsonderwijs zoals het moet zijn. woensdag 23 januari 2013 Agrarisch loonbedrijf Vervaet uit IJzendijke is het tweede loonbedrijf in korte tijd wat het bijltje er vrijwillig bij neergooit Stijgende kosten enerzijds en een krimpende klantenkring anderzijds maken het de bedrijfstak moeilijk. Het machinepark van Vervaet wordt binnenkort geveild, maar enkel omdat de familie Vervaet daar vrijwillig voor koos. archieffoto Mark Neelemans In 1933 begon Sjef Vervaet uit Biervliet vanuit de Beukels- straat met dienstverlening aan boeren. Zijn werkzaamheden be stonden uit het zaaien van gewas sen en het dorsen van graan. Na de oorlog en de komst van combi nes groeide het bedrijf snel en de acht zonen van de familie werden dan ook al op jonge leeftijd inge zet om in de drukke seizoenen te helpen. Een kleine dertig jaar later ^wam zoon Walter in het bedrijf, zes jaar later volgde zoon Marcel en zo ontstond maatschap Gebroe ders W&M Vervaet. Ze legden zich toen ook al toe op de bieten teelt. Het bedrijf splitste zich toen in 1973 loonbedrijf Den Hamer uit IJ zendijke werd overgenomen en Marcel naar de Krommeweg ver huisde en Walter in Biervliet bleef. De broers* namen de bruine bonenteelt erbij, gevolgd door de aardappelteelt en in 1999 volgde wederom een expansie van het be drijf door de overname van loon bedrijf De Regt in Biervliet en nog meer overnames volgden. Het bleek voor loonbedrijf Vervaet niet voldoende het te redden tot het honderdjarig jubileum. Erwin van der Steen, schoonzoon van Marcel Vervaet, spreekt van een beroepstak in nood. Uit onder zoek blijkt dat er in den lande heel veel loonbedrijven zijn die er heel slecht voor staan. Van Steen: „Ver regaande samenwerking tussen re gionale loonbedrijven onderling lijkt mij de enige mogelijkheid om het hoofd boven water te hou den." lange vorststraat - goes AXEL De kerken in Axel haken zaterdag in op de viering van 800 jaar stad Axel met een open kerkendag. Vier kerken zijn van 10.00 tot 17.00 uur open voor bezichtiging: de gerefor meerde kerk vrijgemaakt aan de Kerkdreef, de protestantse kerk aan de Koestraat, de rooms-katholieke kerk aan de Walstraat én de rk kerk in Zuiddorpe. Vrijwilligers geven rondleidingen. Ook is er livemu ziek. In de protestantse kerk is te gen een kleine vergoeding een kop erwtensoep verkrijgbaar. TERNEUZEN Noiserockband Raketkanon treedt zaterdag op in De Pit. Beïnvloed door bands als The Melvins, Toma- hawken en The Butthole Surfers promoten de Belgische bandleden Kapitan Korsakov, Waldorf en Toman hun onlangs uitgebrachte debuutalbum. Tickets kosten in de voorverkoop 5 euro en aan de kas sa 8 euro. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten zijn te bestellen via www.podiuminterneuzen.nl SAS VAN CENT Dweilbands hebben altijd al iets te vieren, maar zaterdag is het vanaf 21.00 uur in een tent aan de Oostka de in Sas van Gent echt 'bal'. Dweil bandfestival 'Wudder blaozen oek werm' houdt de vijfde editie, met Vals Alrm, The Pink Panthers en Oor ons noe. Feestzanger Wilfred Plompen sluit vanaf middernacht het feest af. De entree is twee euro. Er wordt ook geld ingezameld voor stichting Jayden, die zich inzet te gen neuroblastoom kinderkanker. Mme door Martijn de Koning SLUIS - Archeologisch onderzoek bij restaurant De Lindenhoeve in het centrum van Sluis heeft een aantal opzienbarende vondsten op geleverd. Tot op een diepte van vier meter werden onder meer ze ventig schedels, veertig volledige skeletten en vijftien 'tonputten' ge vonden. Een deel van de vondsten stamt uit de dertiende eeuw. „Dat is bij zonder, want Sluis is pas in die eeuw gesticht", verklaart Jan Wat- tenberghe van Artefact, het bureau dat het onderzoek uitvoerde. De skeletten komen uit het voormali ge kerkhof van de Mariakerk, die een stukje verderop stond. „We wisten wel dat het kerkhof be stond, maar niet dat het zo ver richting de Beestenmarkt door liep", vertelt Wattenberghe. De tonputten zijn tegelijkertijd de toiletten en de vuilnisemmers van de Middeleeuwen. „De inhoud er van geeft ons informatie over de voedingsgewoonten van het gezin dat er woonde, en daarmee over de sociale status van zo'n familie", legt Wattenberghe uit. Resten van gebruiksvoorwerpen die van bui tenlands materiaal zijn gemaakt, zeggen ook iets over de handels stromen uit die tijd. „Zeker in een handels- en havenstadje als Sluis levert ons dat interessante informa tie op." De onderzoekers vonden ook funderingen en een aantal voorwerpen, waaronder een bij zondere falluskruik; een kruik in de vorm van een penis. Alle gevon den voorwerpen zijn meegeno men voor onderzoek. Ze worden de komende tijd onderzocht. Over een paar maanden kunnen er con clusies getrokken worden. De werkzaamheden bij De Linden- hoeve vinden plaats wegens uit breiding van het pand. Er komen onder meer vier winkelruimten in. Het werk moet in juni klaar zijn. Nieuwsgierig? Kijk op www.getijdecollege.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59