221 zeeland Sabewa past enveloppen aan Provincie: Geen winkels op bedrijventerreinen Baarland is nog altijd een levendig dorp Beurt van de Staten over hoteltoren is voorbij I Leefbaarheid 'Natuurlijk miste ik in het begin de levendig heid van het schoolplein. Maar het went/ Demografisch onderzoek Borsele mondt uit in actieplan De kleinste gemeente van Zeeland heeft het voor het zeggen of de hoteltoren er komt in het Veerse meer. Buurbestuurders moeten nog op hun tong bijten. ANALYSE woensdag 23 januari 2013 door Frank van Cooten KAPELLE - De gemeenschappelijke belastingorganisatie Sabewa Zee land past de enveloppen aan voor de aanslagen van het waterschap en de deelnemende gemeenten. Op de enveloppe komt naast het logo van Sabewa nu ook de tekst 'Let op: deze enveloppe bevat een belastingaanslag'. Dit gebeurt naar aanleiding van wat commotie over de aanslag Gebruikersheffingen 2013 van waterschap Scheldestro- men die zaterdag bij de Zeeuwse huishoudens in de bus viel. Tien tallen Zeeuwen gooiden de aan slag direct bij het oud papier. Ze dachten, niet bekend met Sabewa en met het logo, dat het om recla memateriaal ging. „Daarom hebben we direct beslo ten op de enveloppe aanvullende informatie te zetten", zegt wethou der Jon Herselman van Kapelle, te vens bestuursvoorzitter van Sabe wa Zeeland. „Voor ons is Sabewa inmiddels een begrip maar blijk baar nog niet voor iedereen. Door de verhalen in de krant van de af gelopen dagen is de naamsbekend van Sabewa in ieder geval ver hoogd. We bouwen dit verder uit." Sabewa int sinds 2007 de belasting aanslagen van Borsele, Kapelle, Tholen en Goes. Vanaf 1 januari dit jaar zijn daar Reimerswaal, Hulst, Terneuzen, Sluis en het wa terschap bij gekomen. Sabewa Zeeland verstuurt eind de ze maand de aanslagen van de ge meenten Goes, Borsele, Kapelle, Tholen en Sluis. De aanslagen van Terneuzen, Hulst en Reimerswaal volgen 28 februari. Volgens be stuursvoorzitter Herselman wordt 2013 beschouwd als een overgangs jaar. Het is de bedoeling dat de deelnemende gemeenten dit jaar ook een aantal belastingregels op elkaar afstemmen. Zo wordt voor gesteld het aantal termijnen van gespreide betaling vast te stellen op negen. Uit onderzoek van deze krant blijkt onder meer dat de gemeen ten verschillende betalingstermij nen hanteren. Ook wordt op web sites van enkele gemeenten nog niet doorverwezen naar Sabewa. En Kapelle en Tholen hanteren volgens de websites van beide ge meenten een inkomenstoets. Vol gens Herselman is de informatie op de websites verouderd en niet juist. „Wij hanteren in de praktijk geen inkomenstoets. Op onze web site staat foute informatie. We pas sen het zo snel mogelijk aan." door Nadia Berkelder KRUININGEN - Op de bedrijventer reinen Olzendepolder in Yerseke, Nishoek bij Kruiningen en De Poort in Rilland mogen geen bouwmarkten, dierenwinkels, tuin centra of keukenboeren komen. Dat vindt het provinciebestuur. De gemeente Reimerswaal wilde dat soort winkels juist wel toe staan om ondernemers uit de dor pen in de gemeente de kans te ge ven uit te breiden. In de dorpsker nen is daar vaak te weinig ruimte voor. De provincie heeft regels opgesteld voor detailhandel: grootschalige de- Eerder onderzoek van instituut Scoop toonde aan dat de aanwezigheid van een school niet meer essentieel is voor de leefbaarheid in een dorp. Een bloeiend verenigingsleven is dat wel, toont een dorp als Baarland aan. tailhandel mag zich op de Bevelan- den maar op één plaats vestigen: in Goes. In Goes zijn daar twee plaatsen voor beschikbaar: het Mar- conigebied en De Goese Poort. Pas als die vol zijn, mag er ergens an ders weer gebouwd worden. Reimetswaal vindt dat lokale on dernemers de mogelijkheid moe ten hebben om in de buurt uit te breiden. Als ze gedwongen naar Goes vertrekken, verdwijnt er een voorziening, terwijl er in Goes mis schien geen behoefte is aan een dergelijke winkel. Wethouder Jaap Sinke zei eerder niet te streven naar een Gamma of een Praxis in Reimerswaal. De gemeente Borsele start vol gende maand met een demogra fisch onderzoek. Te beginnen in Hoedekenskerke, Driewegen en Nieuwdorp. De gemeente wil on der meer weten of het voorzie ningenniveau nog wel aansluit bij de bewoners van een dorp. door Frank van Cooten De bevolking vergrijst en het aantal jonge ren neemt af. De ge meente vraagt zich derhalve bijvoor beeld af of ieder dorp nog wel over een sportveld moet beschik ken om de leefbaarheid te garande ren. De opgave waar Borsele in een ver grijzende omgeving voor staat, is zorg voor een goede afstemming van de veranderde vraag naar en geboden aanbod van bijvoorbeeld voorzieningen, woningen en zorg. In Baarland is die afstemming nog prima, vinden bewoners. Het dorp won onlangs de duurzaamheids wedstrijd Duurzaam Diekendam- me. Niet alleen dankzij de inge diende plannen en de brede inzet van dorpsbewoners om de plan nen uit te werken maar ook door de meer dan orginele presentatie van het plan tijdens de finale. Waar de andere genomineerde dorpen kozen voor een power- pointpresentatie koos Baarland voor een toneelstuk. Opgevoerd door de toneelvereniging van Baar land. Deze vereniging is volgens Jacqueli ne van Wingen, Hanny Otten en Ans de Vriend een barometer voor de leefbaarheid in een dorp als Baarland. „Het verenigingsleven is zeer levendig in Baarland. Dat merk je in het dorpshuis Camera man met onder meer koersbal, kaarten, biljarten, de EHBO en de jeugdsoos", aldus Jacqueline van Wingen. De omgeving hield even de adem in toen de plaatselijke school twee jaar geleden sloot, maar het dorp kwam daar na een korte dip boven op. „Natuurlijk miste ik in het begin de levendigheid van het school plein. Het was best wel even stil", zegt Henny Otten. „Maar je merkt ook hoe snel het went als er geen school meer is. Er is inmiddels wel eens in de maand een kinderop- vangactiviteit in het verenigingsge bouw. Daar is behoefte aan." De toneelvereniging bestaat inmid dels 33 jaar en telt zeventien leden. „We hebben een luxe probleem. Niet iedereen kan altijd spelen. We hebben geen strenge regisseur maar wel een boekjescommissie die de stukken kiest die we spelen en daarbij de rollen verdeelt." De vereniging is momenteel druk aan het repeteren voor 'De man die niks kan', een klucht in vier be drijven. „De kracht van onze to neelvereniging is dat de mensen in de zaal weer even kunnen lachen. Daarom spelen we alleen maar kluchten. Ons publiek komt niet voor Schakespeare." De voorstellingen van 1 en 2 fe bruari zijn al uitverkocht. Er zijn nog kaarten voor 5 en 6 april. In sa menwerking met brasserie de Klei ne Toren is wederom een arrange ment mogelijk op 1 en 2 februari en op zes april. Een drie gangen menu en het bijwonen van de voorstelling kost 32,50 euro. De voorstelling is in het Zeeuws dialect. „In het Nederlands zou het heel gemaakt overkomen." Door de verandering in de bevol kingssamenstelling, ook in Borsele, start deze gemeente met een de mografisch onderzoek. Onderzocht wordt onder meer of de voorzieningen nog wel aan sluiten bij de samenstelling van het aantal inwoners van een dorp. Het onderzoek mondt uiteindelijk in maart 2014 uit in een gedetail leerd actieplan. Een bloeiend verenigingsleven is belangrijk voor de leefbaarheid, zo als in Baarland waar de plaatselijke toneelvereniging momenteel druk aan het repeteren is voor de klucht 'De man die niks kan' Voorstellingen zijn op vrijdag 1 en zaterdag 2 februari en op vrijdag 5 en zaterdag 6 april in dorpshuis Cameronian vanaf 19.30 uur. Alleen voor de voorstellingen in april zijn nog kaarten beschikbaar. Niet alleen de leden van deze ver eniging zijn met de voorbereidin gen bezig. Zo stelde de plaatselijke schilder Ad van Sprang de verf vóór het decor beschikbaar en schilderde voormalig schilder Henk de Vriend (80) de lambrisering. i Het balletje rolt dankzij de vereni ging volgens het bestuur daarom alle kanten op. t Want ook Marianne de Kort van de Kleine Toren draagt de toneel een warm hart toe. WKKÊKÊÊHUÊÊHÊÊÊÊÊÊ HBBBMHMMMMMHNMM BfflMHHHHHMHHMi Het plan was bij de pre sentatie vorige week in de raad Noord-Beve land blijkbaar zo over donderend dat de WD in Noord-Beveland prompt zijn poli tieke principes vergat: „Misschien moeten we hier een enquête on der de inwoners over houden", op door Claudia Sondervan perde WD-fractievoorzitter Dirk Hage in de raad. Even vergeten hoe referenda ook weer liggen bij de achterban. Daar komt het - for meel - ook niet van. Maar afgaand op de vloed aan reacties op de website van deze krant is de be hoefte om te reageren groot, zelfs bij buurgemeenten die al wisten wat er aan kwam en provinciale volksvertegenwoordigers. De bur gerbelanghebbenden hebben het recht op reactie als het gemeente bestuur de bouwplannen aan neemt en ter visie legt voor vast stelling. Aan dat kanaal hebben ook overheden als buurgemeenten zich dan te houden. Zelfs Provinciale Staten mag zich er niet beslissend over uitspreken; alle brieven van Groen Links aan het college van Gedeputeerde Sta ten ten spijt. Provinciale Staten be sturen op hoofdzaken en hebben al besloten wat volgens hen kan en niet kan in het Zeeuwse land schap: dat is in september 2012 vastgelegd in het Omgevingsplan. Daarmee is hun beurt voorbij. Mocht de gemeente Noord-Beve land besluiten dat de hoteltoren passend en gewenst is voor hun ge meente, dan zal de gedeputeerde voor Ruimtelijk Ordening laten toetsen of dat plan past binnen de kaders van dat Omgevingsplan. Is dat zo, moet de gedeputeerde die toestemming geven. Die bevoegdheid tot beoordeling van plannen hebben Provinciale Staten aan hun dagelijks bestuur gedelegeerd en die kan niet zon der brokken ongedaan worden ge maakt. Pas als de Staten vinden dat de gedeputeerde al te vaak het Omgevingsplan niet goed uitlegt, kunnen zij hem of haar ter verant woording roepen; niet omwille van een enkel project. Zover is het ook nog lang niet. De hotelontwikkelaars en -exploitant willen het vijfsterrenhotel alleen als de dambreed strekkende plak parkeerasfalt van nu wordt inge ruild voor natuurlijke begroeiing, boardwalks, brasserieën, kortom: stijlvollere recreatie. Daar maakten de gemeenten, mee- en natuurbeheerders in 2009 afspraken over. Veere wil met die afspraken in de hand de hotelto ren desnoods met hulp van de rechter tegenhouden. De vraag is of dat kan: dat convenant is geba seerd op beleidsstudies die door beleid van recenter jaren zijn inge haald. Daar hebben Veere en de Staten bij gestaan. Misschien heb ben ze niet goed opgelet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52