41 binnenland Zorg aan begin actieweken TO©S Drie 'w's' stoppen criminele vrouw niet Drie Roemenen gepakt voor roof Kunsthal Regisseur Ellen Blazer (81) overleden Protesten in sector op komst PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OQ FYRA Wie de criminaliteitscijfers erop naslaat ziet dat vrpuwelijke verdachten en daders de afgelopen tien jaar een opmars hebben gemaakt. Toch is het een fenomeen van alle tijden. In de criminaliteit krijgen vrouwen onterecht alleen de slachtofferrol toebedeeld, blijkt uit onderzoek. Over de daders (v) weten we ge woon nog niet zo veel. www.primaverareizen.nl of 010-2452555 woensdag 23 januari 2013 amsterdam - De acties waarmee gisteren medewerkers van de grote Amsterdamse zorginstelling Am- sta demonstreerden tegen het per soneelstekort, is de voorbode van een reeks weken vol met protesten in de zorgsector. De boze medewerkers van Amsta haalden tijdens hun werkonderbre king - de eerste in jaren in de sec tor - verhaal bij de Amsterdamse wethouder voor zorg. De instelling zou miljoenen euro's voor perso neelsuitbreiding verkeerd hebben besteed. Amsta telt vijf verpleeg- en zeven verzorgingshuizen in de hoofd stad, en daarnaast nog diensten centra en kleinschalige woonpro jecten. Er is in 2012 3,5 miljoen eu ro beschikbaar gesteld voor extra handen aan de bedden. Ook in 2013 en daarna zijn er daarvoor extra miljoenen beschikbaar. Medewerkers hebben bij de vak bond AbvaKabo echter geklaagd dat ze helemaal geen nieuwe colle ga's zien. Ze worden slechts gecon fronteerd met aankondigingen van verdere bezuinigingen. De miljoe nen voor extra medewerkers zou den aan andere zaken zijn besteed, zoals trainingen en computerpro- GAAR SCHIJNT IBMANG TE WONEN OIE ER AMSTEROAM MEE HEEFT ©EHAAL.G... gramma's. Vier ton zou helemaal niet zijn ingezet. De actie van gisteren is de eerste van een reeks demonstraties, waar in zorgpersoneel te hoop loopt te gen de arbeidsomstandigheden en -voorwaarden. In de sector van de verpleeg- en verzorgingshuizen gaat het vooral om de besteding van de 370 miljoen die bestemd was voor personeelsuitbreiding. Vrijdag wordt bij Pleyade in Arn hem actie gevoerd. De thuiszorg is al volop in actie op verschillende plaatsen in het land, waar actiecomités 'Wij van de thuiszorg' zijn opgericht. Ze waar schuwen voor de gevolgen van de overheveling van de verantwoorde lijkheid voor de zorg aan de ge meenten, die graag voor een dub beltje op de eerste rang willen zit ten. Daardoor wordt het werk van thuiszorginstellingen op sommige plaatsen ondergebracht bij schoon maakbedrijven, met een in de ogen van de thuiszorgwerkers en de vakbond onaanvaardbaar kwali teitsverlies tot gevolg. Op 4 februari wordt een groot lan delijk actiedebat over de toekomst van de thuiszorg gehouden. Amsterdam - Waar mannen hun criminele carrière vaak beëindigen zodra ze meer gebonden zijn op het gebied van wonen, werk en re laties, geldt dat voor vrouwelijke criminelen juist niet. Uit reclasseringsonderzoeken blijkt dat de zogeheten drie w's ('woning, werk en wijf) vaak tot meer stabiliteit in het leven van een beroepscrimineel leiden en er voor kunnen zorgen dat hij weer op het rechte pad probeert te ko men. Bij vrouwen is dat een heel ander verhaal, zegt onderzoekster An- ne-Marie Slotboom van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Bij man nen ligt de piek van crimineel ge drag op de leeftijd van adolescen tie. Bij vrouwen is dat ook zo, maar we zien ook dat er een groep bestaat van vrouwen die pas laat in de 20 crimineel gedrag ver toont. Dan hebben ze al een rela tie en of kinderen." Veelal is er sprake van een crimine le partner die zo'n vrouw mee trekt in het plegen van delicten, he lemaal als het gezin in armoedige omstandigheden leeft. „Wat de precieze drijfveren van dit soort vrouwelijke daders is, daar moet nog onderzoek naar gedaan wor den. Het toont in ieder geval wel aan dat er wezenlijke verschillen kunnen zijn in de ontwikkeling van een criminele carrière bij vrou wen en bij mannen." Kijkend naar de etnische achter grond van criminele vrouwen, valt op dat ze evenredig vertegenwoor digd zijn. Uitzondering vormen Antilliaanse vrouwen. Door armoede, gebroken gezinssi tuaties en de bestaande drugslij nen tussen de Antillen en Neder land, komen die vaker bij gepleeg de delicten in beeld dan andere vrouwen. Gezocht: een door Niki van der Naald Een vrouw als koele kille moordenaar of als geweld dadige overvaller. We - de samenleving in z'n geheel - moeten nog steeds aan dat beeld wennen, bevestigt Anne-Marie Slotboom, verbonden aan de facul teit rechtsgeleerdheid van de Vrije Universiteit Amsterdam en een van de opstellers van het boek Cri minele meisjes en vrouwen: achter gronden en aanpak. Dat dé crimineel vooral geassoci eerd wordt met mannen, is vol gens haar niet zo vreemd. Vrou wen vormen nog steeds een grote minderheid in de misdaadstatistie ken. In het algemeen is één op de vijf verdachten in Nederland vrouw. Zodra het echter over zwa- re criminaliteit gaat - moord, dood slag of ernstige mishandelingen -, betreft het veel kleinere aantallen. Zo worden jaarlijks gemiddeld maar vier vrouwen verdacht van moord dan wel doodslag. Tegelij kertijd worden meiden en dames wel steeds vaker gepakt als het om diefstal, verduistering of lichte mis handelingen gaat. Juist omdat ze zo'n marginale rol in de misdaad leken te spelen, is de aandacht van justitie, politie en criminaliteitsbe- strijders voor vrouwelijke daders nooit echt groot geweest. Onte recht, meent onderzoekster An ne-Marie Slotboom. Volgens haar moet de rol van de criminele meis jes niet gebagatelliseerd worden. „Het beeld dat meisjes alleen maar slachtoffer zijn en door foute man nen tot crimineel gedrag gedwon gen worden, is te kort door de bocht. Uit ons onderzoek blijkt dat het criminele gedrag bij vrou wen net zo divers is als bij man nen. In alle statistieken komen ze voor, ook bij zedendelicten en le vensdelicten. Uit recent onderzoek naar de georganiseerde misdaad blijkt bijvoorbeeld ook dat vrou wen een inhaalslag maken. Dat ze niet alleen slachtoffer zijn, maar net zo goed de spil van een crimi nele organisatie kunnen zijn." De vrouwelijke crimineel is in die Voor informatie/boekingen of gratis brochure: rotterdam - Drie mensen zijn in Roemenië opgepakt voor de roof op de Kunsthal in Rotterdam in oktober. Er zijn geen gestolen schil derijen aangetroffen. Dat meldde de politie Rotterdam-Rijnmond gisteren. De politie kan niets zeg gen over de nationaliteit en identi teit van de verdachten. Volgens het Roemeense persbureau Media- fax gaat het om drie mensen uit Boekarest, Roemenië. Twee mensen drongen op 16 okto ber het gebouw van de Kunsthal binnen. In korte tijd namen ze ze ven schilderijen mee, waaronder werken van Claude Monet, Pablo Picasso en Henri Matisse. De wer ken zouden vele miljoenen waard zijn. „Het onderzoek duurt nog steeds voort en daarbij wordt onder meer samengewerkt met de politie in Roemenië", laat de politie we ten. De drie die nu zijn aangehou den zijn niet op verzoek van de Nederlandse politie aangehouden. Dat gebeurde in een lopend Roe meens onderzoek.De drie zitten nog vast in Roemenië. Daar wor den ze verhoord over hun betrok kenheid bij de roof. Het is nog niet bekend of en wanneer ze worden uitgeleverd aan Nederland. De Kunsthal zelf verwijst voor in formatie naar de politie. hilversum - De Nederlandse regis seur, producente, documentaire maakster en eindredactrice Ellen Blazer is dinsdagochtend op 81-jari- ge leeftijd in Hilversum overleden. Dat liet een woordvoerder van de VARA weten. Ze was ziek. Blazer heeft van 1956 tot 1996 voor de VARA gewerkt. Haar naam was vooral verbonden aan de talkshow van Sonja Barend, met wie ze 20 jaar lang heeft samengewerkt. In 1977 werden de twee aan elkaar voorgesteld. Het was het begin van een innige samenwerking. Samen maakten ze 570 uitzendingen. Toen Blazer in 1996 met pensioen ging, stopte het programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4