261 zeeland 'Een paar glazen te veel kost je zo zesduizend euro' Zeeuws-Vlaams festival geen concurrent FbtS Westerscheldetunnei gratis voor lesauto met leerling Vaak schoon werk en goed salaris Erik Kint: De politiehoudt donderdag een themadag over verkeer. In aanloop naar die bijeen komst mocht een verslagge ver enkele dagen op pad met de verkeerspolitie. Alles-in-1 basispakket Nu met gratis monteur! Werkt in je voordeel woensdag 23 januari 2013 door Emile Calon Een paar glazen te veel kan je zo zesduizend euro kos ten, zo waarschuwt Dries Zoutewelle. De agent van de verkeerspolitie zegt dat veel mensen die met een slok op ach ter het stuur kruipen, geen idee hebben van de financiële gevolgen als ze betrapt worden. Een boete van duizend euro heb je zo als je echt te veel op hebt, een anti-alco- holcursus van duizend euro en een alcoholslot van vierduizend euro ook, zo somt hij op. „En daar komt meestal ook nog eens een rij ontzegging bij", aldus zijn collega Rudy van den Broecke. Verkeersagenten zijn voorstander van het keihard aanpakken van mensen die te veel drinken, daar doen ze niet moeilijk over. Ze zien te veel ellende die veroorzaakt is door mensen die met een slok op verkeersongevallen veroorzaken. En, zo geven ze ook aan, ze zien in de praktijk niet dat er echt minder wordt gedronken. Zoutewelle: „Elke controle is het raak. En tijdens elke controle heb ben we bestuurders die echt veel te veel hebben gedronken." Vol gens de officiële statistieken zou het aantal alcoholrijders afnemen. Van den Broecke: „Dat merken wij niet." Hij en zijn collega denken eerder dat dat aantal terugloopt omdat de politie landelijk minder tijd heeft om alcoholcontroles uit te voeren. Niet in Zeeland. Want hun collega Ruud Maas, de coördinator van de Zeeuwse alcoholacties, eist aan het begin van elk jaar ruimte op de agenda voor het houden van zulke acties, zo vertellen ze. De verkeersagenten zijn tot nu toe nog geen fraude met de alcoholslo- ten tegen gekomen in hun werk. Ze sluiten echter niet uit dat in de toekomst iemand met iets komt. „Maar zover we nu weten is het ap paraat niet fraudegevoelig." Een alcoholslot is een startonder breker in de auto waar de bestuur der eerst in moet blazen voordat de auto start. Als de bestuurder een alcoholpromillage boven 0,2 heeft, start de auto niet. Het blaas apparaat is in de auto ingebouwd en registreert gegevens over hoe vaak er geblazen wordt, met welk promillage, op welke dag en op welk tijdstip. Ook registreert het apparaat eventuele fraudepogin gen. Mensen met een alcoholslot in hun auto moeten om de zes we ken de 'blaasgegevens' laten uitle zen. De beide verkeersagenten zijn er van overtuigd dat mensen die moe ten rijden met een alcoholslot hun lesje wel leren. Zoutewelle: „Moet je de schaamte voorstellen als je bij iemand in de auto stapt die eerst moet blazen." Dit is het derde deel van een serie verhalen over de verkeers politie. Morgen, met 259 km/u over de Schroeweg. TERNEUZEN - Voor de zesde keer biedt de N.V. Westerscheldetun nei Zeeuwse rijscholen de gelegen heid leerlingen ervaring op te la ten doen met ondergronds rijden. Wie op www.westerscheldetun- nel.nl doorklikt naar het afge schermde deel van de website, 'Mijn Tunnel', kan zich aanmel den voor een gratis passeerpas. Ze zijn alleen te gebruiken tijdens rij lessen, in een lesauto en met een instructeur naast de bestuurder. Leerlingen kunnen dankzij de gra- telfort.nl 08001707 Telfort winkels 'De elektrotechnische sector heeft altijd behoefte aan vakmensen. Ik doe mee aan deze techniekweek omdat leerlingen moeten weten wat het vak inhoudt.' Installateur voor één dag tis pas oefenen met het rustig ko men aanrijden op het tolplein, het kiezen van de juiste laan, afreke nen en de passage van de tunnel zelf. Op 'Mijn Tunnel' staan nog meer speciale aanbiedingen voor tunnelreizigers. Zeeuws-Vlaamse monteurs krij gen er deze week een maatje bij. Negentig leerlingen uit klas twee van het vmbo werken een dag lang mee. Bij vijftig bedrij ven proeven ze het vak. Werkge vers doen graag mee, want ze zitten te springen om aanwas. door Frank Balkenende De schreeuw van on dernemers klinkt elk jaar weer in Zeeland. Bedrijven in de tech niek voorzien op ter mijn een tekort aan personeel. Om te zorgen dat vakmensen die met pensioen gaan, worden opgevolgd, is het nu zaak dat leerlingen voor een technische opleiding kiezen. Om die reden worden elk jaar zo'n negentig tweedejaarsleerlingen van de vmbo-poten van het Rey- naertcollege in Hulst, De Rede en Zeldenrust-Steelantcollege in Ter- neuzen en het Zwin College in Oostburg 'de wei ingestuurd'. Dus staat de veertienjarige vmbo- tweedeklasser Remon Haak uit Kloosterzande van het Reynaert- college dinsdag een muur uit te kappen in een seniorenwoning aan het Ericaplein in zijn dorp. „Ik moet de leidingsleuven uitkappen en daarna dozen in de muur ste ken. Elektrotechniek lijkt me wel wat. Ik vind het leuk om eens mee te draaien in een bedrijf." En hoe bevalt het? „Het is niet te koud, ook al staat de deur open. Je bent bezig hè, dan blijft je warm. En de collega's zijn aardig." 'Baas voor één dag' is Kint Electro uit Kloosterzande. Eerste monteur Pascal Mannaert, ook opgeleid aan het Reynaertcollege, knikt goed keurend. „Hij heeft het wel in de vingers, hij leert snel." Remon is het uit het goede hout gesneden, oordeelt eigenaar Erik Kint: „Ik krijg ook wel eens leerlin gen voor een snuffelstage die zich niet voorbereiden. Die komen in hun bloeske het hof op en denken ze dat ze hele dag binnen kunnen zitten, maar we werken regelmatig buiten, ook als het vriest." Technische bedrijven zoeken gou den handjes. Vooralsnog kunnen die niet wapperen bij Kint Elektro, want de twee werknemers zijn nog lang niet toe aan hun pen sioen. Kint: „Maar de sector heeft altijd behoefte aan vakmensen. Ik doe mee aan deze techniekweek omdat leerlingen moeten weten wat het vak inhoudt." En, gaat Remon de elektrotech niek in? „Het zou kunnen, maar ik twijfel nog steeds tussen elektro en metaal." Op de Zeeuwse banen- markt staat techniek met stip op één, gevolgd door de zorgsector. Zo'n vijfhonderd ar beidsplaatsen zijn te vergeven in de techniek en de industrie. Daar om stimuleert onder meer het Otib, het opleidings- en ontwikke lingsfonds voor het technische in stallatiebedrijf, scholieren om ken nis te maken met de branche. door Ali Pankow TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen krijgt dit jaar al een eigen filmfesti val: van 9 tot en met 14 april in en rond Cinecity Terneuzen. Het the ma is 'Film is feest'. Circa 25 films gaan hier in première. Initiatiefne mer is Ad Weststrate, die 15 jaar ge leden ook aan de wieg stond van het filmfestival in Vlissingen. Het festival krijgt woensdag 10 april ook de Nederlandse voorpre mière van de film Boven is het stil, die geheel is opgenomen op Zeeuws-Vlaanderen. Die verto ning gebeurt in aanwezigheid van een deel van de cast en schrijver 'Met de monteur op stap' is een project dat Otib samen rnet de scholen en bedrijven op touw zet. Het helpt ook om vooroordelen over de techniek te doorbreken. Docent elektrotechniek Freddy de Blijzer van het Reynaertcollege in Hulst: „Het idee van vuil en slecht- betaald werk klopt niet meer. De meeste technische banen bieden schoon werk en een goed salaris." Gerbrand Bakker van het gelijkna mige boek. „Het gaat er vooral om dit jaar nog een filmfeest te organi seren en mensen meer bekend te maken met wat Cinecity Terneu zen te bieden heeft. Dat is prima. Dit festival heeft niet de pretentie te concurreren met datgene waar voor festivals als Film by the Sea bestaan: het vinden van een groot publiek voor de artistieke film", zegt Leo Hannewijk directeur van FbtS Vlissingen. Hij levert een bij drage aan de festivalprogramme ring in Terneuzen met acht artistie ke films. Volgens Hannewijk past dat in de plannen van FbtS zicht- -p baar te blijven in deze regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46