221 zeeland Quiz Tegen water en vuur kun je niet vechten Dorpsblik om gemoederen te sussen Het waaide zaterdag hard en dan slaap je altijd zo lekker. Zondag werden we wakker van klokgelui' EF Op de School met de Bijbel in Nieuwerkerk is gistermid dag het jeugdboek 'Op een strobaal' gepresenteerd. Een boek gewijd aan de Ramp. TYPE-EXAMEN KIEKNOE Op een strobaal van A.Vogelaar Scharendijke zit al 15 maan den zonder dorpshuis. De gemeente steekt geen geld in een speelzaal als alterna tief, wel in een enquête om te peilen wat het dorp wil. Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto woensdag 23 januari 2013 1 S Mevrouw Van Klinken Voorafgaand aan de presentatie kregen de kinderen van de School met de Bijbel een quiz voorgeschoteld, waarmee ze per groep twee boeken konden winnen. door Esme Soesman Ze heeft weinig te ver tellen, zegt mevrouw D. van Klinken-Kik (89) uit Nieuwerkerk vooraf bescheiden. Maar als ze verslag doet van haar beleving van de watersnoodramp, kun je een speld horen vallen. Haar verhaal is voor leerlingen uit de groepen 4, 5 en 6 van de Nieu werkerkse School met de Bijbel overduidelijk indrukwekkend ge noeg. De Nieuwerkerkse Van Klinken is uitgenodigd om over de ramp te vertellen naar aanleiding van de presentatie van het boek 'Op een strobaal' van christelijke uitgeverij de Banier uit Apeldoorn. Op ver zoek van de uitgever heeft: schrijf ster A. Vogelaar-van Amersfoort dit jeugdboek geschreven. „We hebben dat vorig jaar bedacht met het oog op de zestigjarige herden king. We vinden het belangrijk de geschiedenis levendig te houden", verduidelijkt kinderboeken redac teur Froukje ten Hove van de Ba nier de insteek. Vogelaar was voor de uitgeverij een logische keuze. „Ze is één van onze vaste schrijf sters en staat goed bekend bij onze achterban." Ook een presentatie op de Nieuwerkerkse school was voor de hand liggend. „We heb ben al vaker met elkaar te maken gehad en dat werkt goed samen." Bovendien is het Duivelandse dorp zestig jaar geleden zwaar ge troffen. „Kijk, dit was onze school", toont directeur Jetty van de Werken een foto aan haar pu pillen. „Veertien kinderen van de Leerlingen van Onder de Wieken doen type-examen. Een video op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland De verhalen achter schoolfoto's en mensen die er op staan. Kijk op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Mevrouw Van Klinken-Kik vertelt over de Ramp foto Dirk-Jan Gjeltema school zijn verdronken", maakt ze de tragedie voelbaar. Ook me vrouw Van Klinken overbrugt moeiteloos de inmiddels zestig ge passeerde jaren. Haar relaas is een verhaal zonder opsmuk, maar gaat door merg en been. „Af en toe hoorde je weieens iemand 'help' roepen, maar je kon niets doen. Je kon helemaal niets doen. Na een lange, bange nacht werd het toch weer morgen." Mevrouw Van Klin ken woonde destijds met man en kind in een deel van de pastorie. Naar aanleiding van verhalen van haar moeder zette zij tijdig brood, boter en water op de bovenverdie ping. Toen het water 'kwam aan stormen' ('Vreselijk, een muur van water. Je weet niet wat je over komt') vertrok het gezin naar bo ven. Om daar maandag door hou ten vlotten te worden opgepikt. Een uiterst zware levensles rijker: „Tegen water en vuur kun je niet vechten. Kinderen, kijk altijd uit." Het boek 'Op een strobaal' van de in Amerika wonende A. Voge laar-van Amersfoort beschrijft de watersnoodramp door de ogen van twee kinderen: Dineke en haar broer Leen. Het verhaal is gebaseerd op twee boeken die de zoon van de schrijf ster (L. Vogelaar uit Scherpenzeel) schreef op basis van interviews met ooggetuigen. Ten Hove: „Zij k heeft daar elementen uitgehaald en die gebruikt voor haar verhaal." Voor kinderen vanaf 8 jaar. Op een strobaal (ISBN:978 90 336 3411 6) is voor 9 euro 95 verkrijg baar. Meer info: www.debanier.nl Wij vinden dat leefbaar heid niet in stenen zit, maar in datgene wat mensen hebben en doen met el kaar", krijgt de dorpsraad Scharen dijke te horen van de gemeente. Om duidelijk te krijgen wat de dor pelingen willen, moet een onder zoek worden verricht. Een 'Dorps door Ali Pankow blik' noemt de gemeente dat en de verwachtingen zijn hoog gespan nen: „De uitkomsten van zo'n en quête zullen inspireren tot allerlei plannen en ideeën voor een leef baar Scharendijke." Het getuigt van lef zulke wollige welzijnstaal uit te slaan tegen een dorpsraad die alle vertrouwen in de gemeente heeft getoond sinds de sluiting van het dorpshuis we gens betonrot in de vloer. Maar voorzitter Herman Bomer is boos nu. Hij was ervan overtuigd dat ge meente en Zeeuwland met een ac ceptabele oplossing zouden ko men. Maar hij komt van een kou de kermis thuis: een bijdrage van 25.000 euro in het exploitatiete kort van een simpele speelzaal voor school- en bejaardengym wil de gemeente niet ophoesten. De gemeente wil een 'Dorpsblik', of wel een onderzoek naar wat de Scharendijkers willen. Weet de gemeente dat nog niet dan? Het valt bij voorbaat te voor spellen dat ze nog steeds graag een plekje hebben om bij elkaar te kun nen komen, een simpele ontmoe tingsplaats. Een volwaardig dorps huis vraagt de bevolking al lang niet meer. Gewoon een paar tijde lijke units, die de dorpsraad zelf nog wel wil laten neerzetten. „Zo'n Dorpsblik is niet veel meer dan een doekje voor het bloeden", zegt dorpsraadvoorzitter Bomer. Hij wil concrete dingen doen in plaats van inventariseren van uit komsten die hij al weet. Het dorp lijkt meer gebaat met een paar units dan met 'een dorpsplan, waaruit pilots voor de leefbaar heid in meerdere kernen kunnen voortvloeien'. Het lanceren van een Dorpsblik lijkt een welzijnstrucje om de ge moederen even te sussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42