zeeland 13 'Je mag er eigenlijk nooit aan wennen' Bedrijven moeten mogelijk zelf sloop betalen Uitreiking prijs voor onderwijs Frustraten commentaar woensdag 23 januari 2013 WÊÊÊÊKÊHÊKÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊ Hatemail is een hard nekkig verschijnsel. Het houdt maar niet op. De verwensin gen en bedreigingen vliegen da gelijks door cyberspace. Door gaans anoniem, want veel lef hebben de afzenders meestal niet. De mensen die het doel zijn van deze agressie kunnen zich nauwelijks beschermen. Het zijn bestuurders, politici, bekende Nederlanders of ande ren die wel móeten werken met e-mail en met sociale me dia. Zij krijgen langzamerhand wel wat eelt op de ziel, maar grove verwensingen of ernstige bedreigingen blijven toch aan hen vreten. Hatemail laat duidelijk zien wat gist onder het dunne laagje beschaving. Dat blijkt het ver melden niet waard. Nederland kan er bijna niets van leren. Alleen hoe het niet moet. Verder is het slechts voer voor psychologen. Dus is de bood schap aan alle mensen die hun frustraties op deze manier bot vieren: nu weten we het wel. Voortaan kunnen jullie weer gewoon beleefd zijn. Ad Koppejan foto Mechteld Jansen ntelbare hatemails en 'treitertweets' heeft voormalig Tweede Kamerlid Ad Koppejan in de loop der jaren gekregen. „Het ging soms met honderden tegelijk. Niet meer te behappen, zo veel als er binnenkwam. Mijn medewerkers deden de negatieve samen in één bak. Daar maakte ik dan een standaardantwoord voor aan. Maar ik las ze toch wel, ik zag ze toch voorbij komen. Je kunt je er niet hele maal voor afsluiten. Mijn vrouw zag ze ook, op de iPad. Ze trok het zich aan, meer dan ik. Zelf dacht ik op een gegeven moment: Daar heb je er weer een." Een dieptepunt was de schriftelijke doodsbedreiging, met name tegen zijn kinderen gericht. „Toen heb ik een tijdje permanente camerabewaking gehad en heeft de politie extra gesurveilleerd. Die aan huis be zorgde brief maakte meer indruk dan de mails, waar voor iemand alleen op een knop hoeft te drukken." Langzamerhand werd Koppejan immuun voor alle vuiligheid die over hem uitgestort werd. Maar de ac tie van Spekman heeft de CDA'er weer aan het den ken gezet. „Als het zo makkelijk en veel gebeurt, treedt er een soort gewenning op. Wat eigenlijk hele maal niet goed is. Je mag er eigenlijk nooit aan wen nen. Geleidelijk ontstaat het idee dat het er blijkbaar bijhoort, als je een publiek persoon bent. Maar het is niet normaal. Er is iets in onze samenleving geslopen waardoor we blijkbaar zo met elkaar omgaan. Ik ver baas me wel eens over de grofheid waarmee mensen zich uiten, en dat heeft niets te maken met ontwikke lingsniveau of inkomen, maar om een gebrek aan be schaving." Koppejan hoopt dat er een publiek debat op gang komt. „We moeten met elkaar tot de conclu sie komen dat dit niet normaal is en met elkaar in ge sprek gaan over betere manieren van communicatie." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Bedrijven die werken met radioactief materiaal of waar van installaties radioactief zijn be smet, moeten mogelijk zelf op gaan draaien voor de sloopkosten als ze failliet gaan. Minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) en minister Melanie Schultz (Milieu) doen daar onder zoek naar. De aanleiding is het fail lissement van fosforfabriek Therm- phos in Nieuwdorp. Uit een in tern document van het ministerie van Economische Zaken bleek eer der dat het Rijk een strop van hon derden miljoenen boven het hoofd hangt. Het zou moeten op draaien voor het ontmantelen en afvoeren van de radioactief vervuil de fabrieksinstallaties. Kerncentra les, zoals die in Borssele, zijn ver plicht om te sparen voor de sloop. Bedrijven zoals Thermphos zijn dat niet. D66-Kamerlid Stientje van Veldho ven vroeg dinsdag aan Kamp om bedrijven daartoe te verplichten. Kamp zei dat wordt onderzocht of bedrijven de hogere kosten kun nen doorberekenen in de prijzen van hun producten. „Als bedrijven hogere kosten moeten maken, gaat dat wellicht ten koste van de werk gelegenheid", tekende Kamp bij een eventuele verplichting aan. Volgens Kamp moeten de curato ren van Thermphos eerst vaststel len dat de fabriek gesloten moet worden. Daarna moet er een nieu we vergunning en een sloopplan komen. Daarin moet oog zijn voor de veiligheid voor de omgeving. De kosten van de sloop moeten volgens Kamp worden betaald uit de opbrengsten van de verkoop van fabrieksonderdelen. Is er meer geld nodig, dan draaien daarvoor achtereenvolgens havenschap Zee land Seaports en de provincie Zeeland/het Rijk op. Zodra er meer bekend is, stuurt Kamp de Tweede Kamer een brief Het parle ment wacht die brief af en houdt daarna een debat. MIDDELBURG - In het Middelburgse Provinciehuis wordt op 30 januari bekendgemaakt welke Zeeuwse school de Onderwijsprijs Zeeland gewonnen heeft. Ruim twintig scholen dienden een project in dat de creatieve en positieve kanten van het Zeeuwse onderwijs laat zien. In de categorie primair onderwijs zijn drie kanshebbers. De St. Anto- niusschool in Axel werkt samen met een school in het Franse Niep- pe. Dit project stimuleert de ont wikkeling van kinderen op meer dere terreinen. RKBS Heidepoort in Heikant ontwikkelde samen met de Zeeuwse Muziekschool en Muziekvereniging Heikant het pro ject 'Passie, Plezier Presentatie'. De Vlissingse Schoolvereniging (VSV) bedacht een Engelstalige musical voor alle leerlingen. Voor het voortgezet onderwijs dingt mee het Goese Lyceum (Bergweg) dat werkt volgens het principe: bouw uit waar je goed in bent, leer aan waar je benieuwd naar bent, compenseer waar je niet goed in bent. Edudelta Colle ge Goes biedt kinderen workshops aan die hen uitdagen hun dromen, passie en talenten te beschrijven of verbeelden. SSG De Rede in Ter- neuzen werkte op vernieuwende wijze aan aan het thema Water. De winnaar van de tweejaarlijkse onderwijsprijs gaat door naar de fi nale van de Nationale Onderwijs prijs, die op 20 maart gehouden wordt in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3