sport31 Voetbalclubs trotseren de winter z Schaker Carlsen op weg naar eindzege Anderlecht huurt Demy de Zeeuw Ronaldinho keert terug bij Brazilië Ivoorkust begint met zege in Afrika Cup Hoogerland wijzigt zijn programma de vorige generatie. Da's jammer, want ze hebben een veel betere toekomst' De renners van nu worden slachtoffer van woensdag 23 januari 2013 WIJK AAN ZEE Magnus Carlsen heeft dinsdag een voorschot genomen op de eindze ge van het schaaktoernooi in Wijk aan Zee. Het Noorse schaakwonder rekende af met de Chinese Hou Yi- fan, de enige vrouwelijke deelne mer aan de A-groep. Carlsen profi teerde van de halve uitglijder van Viswanathan Anand. De wereld kampioen uit India kwam snel re mise overeen met de Hongaar Peter Leko. Met nog vijf ronden te gaan moet hij inmiddels een punt goedmaken op koploper Carlsen. BRUSSEL Oud-international Demy de Zeeuw komt weer wat dichter bij huis te voetballen. De 29-jarige middenvelder van Spartak Moskou maakt het seizoen op huurbasis af bij Anderlecht, de club van trainer John van den Brom. De Belgische kampioen heeft een optie op de geboren Apeldoorner genomen om hem van de Russen te kopen. De Zeeuw begon in het seizoen 2001-2002 zijn loopbaan in het be taalde voetbal bij Go Ahead Eagles. RIO DE JANEIRO Ronaldinho krijgt alsnog een her kansing bij het nationale voetbal team van Brazilië. De inmiddels 32-jarige balgooche laar was na zijn glorietijden bij Bar celona en AC Milan enigszins in de vergetelheid geraakt. De nieuwe bondscoach Luiz Felipe Scolari wil de 89-voudige interna tional van het Braziliaanse Atletico Mineiro wel weer eens aan het werk zien. 'Big Phil' heeft hem op geroepen voor de oefeninterland op 6 februari tegen Engeland op Wembley. RUSTENBURG Ivoorkust heeft dinsdag in het Zuid-Afrikaanse Rustenburg de eer ste groepswedstrijd bij de Afrika Cup gewonnen. De finalist van de vorige editie was met 2-1 te sterk voor Togo. Voor de 'Olifanten' kwamen Yaya Touré (1-0) en Yao Kouassi Gervinho (2-1) tot scoren. Wilfried Bony, de topscorer van Vi tesse, viel in de 74e minuut in voor routinier Didier Drogba. Tunesië won door een late goal van Algerije: 1-0. MIDDELBURG Het programma dat Johnny Hoo gerland dit voorjaar rijdt, is aange past. De wielrenner van Vacanso- leil DCM zou na de GP La Marseil laise van zondag de Ronde van de Algarve (14 tot en met 17 februari) rijden. Daarvoor in de plaats ko men de Ronde van de Middelland se Zee (6 tot en met 10 februari) en de Ruta del Sol (17 tot en met 20 fe bruari). Hoogerland en zijn ploeg leiders denken dat deze twee Spaanse ronden een betere voorbe reiding zijn op de Tirreno Adriati- co en de voorjaarsklassiekers. door Len Wolters MIDDELBURG - De voetbalcompeti tie ligt vanwege het winterweer even stil. En trainen is ook vaak lastig. Toch zitten de Zeeuwse voet balverenigingen niet bij de pakken neer. Ze proberen zich op allerlei manieren bezig te houden. Van spinning tot bodypumping, of ge woon trainen op het sneeuwvrije kunstgras. De telefoon bij Gerrit de Pater staat dezer dagen roodgloeiend. De Pater is wedstrijdcoördinator bij Krabbendijke en laat deze vere niging nu net één van de weinige clubs in Zeeland zijn waar het kunstgrasveld sneeuwvrij is ge maakt. De verzoeken om gebruik te mogen maken van het veld stro men binnen. „In twee weken tijd hebben we zo'n dertig aanvragen gehad", ver telt De Pater. „Vorig weekeinde hebben we twaalf clubs teleur moeten stellen en voor dit week einde staat de teller al op negen." Niet elke club kiest ervoor het kunstgrasveld sneeuwvrij te ma ken. Niet heel verwonderlijk. De KNVB raadt het namelijk af. De mat kan beschadigd raken en de rubberkorrels worden met de sneeuw mee het veld afgeveegd. Kloetinge houdt zich aan het ad vies van de voetbalbond, maar toch kan er op een deel van het kunstgrasveld getraind worden. Trainer Diederik Hiensch kwam op het idee om een deel van het veld te bedekken met matten, voordat het ging sneeuwen. Hier door is het voor de zaterdaghoofd klasser, nadat de matten verwij derd zijn, toch mogelijk om op ei gen bodem te blijven trainen. Andere verenigingen waren niet in de gelegenheid Hiensch' oplos sing te kopiëren. Net zoals Terneu- zen zijn er veel clubs die geen kunstgrasveld hebben. „Zeker in Zeeuws-Vlaanderen is dat een groot probleem", stelt Alexander van Keulen, de oefenmeester van Terneuzen. „Het is een beetje on eerlijke concurrentie. Wij kunnen niet normaal trainen terwijl in Vlissingen zo'n beetje elk veld be speelbaar is." Clubs zonder kunstgras zijn aange wezen op een alternatief program ma. „Dat kan óf lopen zijn, óf iets in de zaal", zegt Van Keulen. „Daarbij hebben we het niet al leen over zaalvoetbal, maar ook over spinning en bodypumping. Ei genlijk is het meer een vorm van teambuilding." Zijn collega bij Rillandia, Ruud Linders, geeft het trainen onder winterse omstandigheden liever een andere benaming. „Het is meer bezigheidstherapie dan echt trainen geven. Doelgericht oefe nen zit er niet in. De velden zijn veel te hard." SKNWK is één van de weinige ploegen die ervoor kiest om niet binnen te trainen. „Wij trainen ge woon in de sneeuw", zegt trainer Thomas de Ridder. „De jongens zijn op voetbal gegaan om te voet ballen, niet om op een fiets te gaan zitten in een sportcentrum." Toch zijn er genoeg ploegen die wel voor spinning kiezen, zoals zondag-eersteklasser Vlissingen en Wolfaartsdijk. Bruse Boys heeft van alle ploegen in Zeeland het minste te klagen. De aannemer van het kunstgras veld komt elke keer nadat het heeft gesneeuwd het veld sneeuw vrij maken. „Ideaal," volgens voorzitter Dick van Wolferen jr. „Want mocht er iets beschadigd raken dan zijn zij aansprakelijk." Volgende week lijkt de tempera tuur te stijgen. Mocht de dooi flink doorzetten dan kan er snel weer normaal getraind en gevoet bald worden. Patrick Tolhoek werd in 1988 Nede tuurlijk helemaal zelf weten. De ex-prof denkt dat het vizier op de toekomst gericht moet worden. „Het is jammer dat de nadruk nu zo sterk gelegd wordt op vroeger. We weten wat er gebeurd is, dat is genoeg. Lance Armstrong heeft genoeg gezegd. Het heeft geen zin om verder na te trappen, niemand wordt daar inds kampioen mountainbike. beter van. De renners van nu worden slachtoffer van de vorige generatie. Da's jammer, want ze hebben een veel betere toekomst. Je ziet nu weer neo-profs wed strijden winnen. Dat kon pakweg vijf of zes jaar geleden niet. Wielrennen is veel schoner. Ik denk echt niet dat er over vijf jaar weer een stel lijken uit de kast zullen komen." Daarom verricht de Yersekenaar zo nu en dan met plezier werkzaamheden voor Va- cansoleil DCM. „Als ik dan in het wereldje rondloop, krijg in heim wee naar toen. Naar het vrije le ven. Je was hele dagen bezig met je hobby en werd er ook nog goed voor betaald. Ik kruip nu met ple zier in dat coconnetje dat me vroe- foto ANP ger vaak benauwde. Dat komt waarschijnlijk omdat ik nu weet dat ik er zo weer uit kan stappen." Donderdag in de PZC: Hoe denken andere Zeeuwse ex-profs over doping in het wielrennen? Reageren op de artikelen kan door een mail te sturen naar de sportre dactie: sport@pzc.nl Patrick Tolhoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31