301 sport Minder emotie en meer argwaan is het parool 10 'Over vijfjaar geen nieuwe lijken uit kast' Greipel spurt naar winst Down Under woensdag 23 januari 2013 door Patrick Delait NIJMEGEN - Een twitterbericht van Peter Vandermeersch, hoofdredac teur van NRC Handelsblad, zorgde in oktober voor veel ophef. 'Is het schandaal rond Lance Armstrong niet de ultieme kaakslag voor de sportjournalistiek?', gooide hij een steen in de vijver. Dat de doping- leugen van de zevenvoudige Tour winnaar meer dan tien jaar stand heeft gehouden, was voor Vander meersch, Belg én wielerliefhebber, een veeg teken. „Een aantal journalisten heeft mijn tweet verkeerd geïnterpre teerd. Het was niet mijn bedoeling sportjournalisten de mantel uit te vegen. De volledige journalistiek is tekortgeschoten, inclusief ikzelf. In het tijdperk Armstrong was ik hoofdredacteur bij De Standaard. Telkens ik hen ernaar vroeg, verze kerden mijn journalisten me dat de wielersport na de Festina-affai- re schoner was geworden. Achter af voel ik me een bedrogen min naar." Vandermeersch was teleurgesteld in de sport, maar het falen van de wielerjournalistiek raakte hem dubbel zo hard. Om een herhaling te voorkomen, investeerde hij prompt in onderzoek. Sportjourna listen mogen van Vandermeersch gerust meejuichen als er wordt ge wonnen, maar als het stof is neer gedaald, is het tijd voor reflexie. „Ik denk dat de balans in het verle den is doorgeslagen. Wielerjourna- listen hebben zich iets te veel laten leiden door de heroïek van de sport en waren minder geïnteres seerd in de andere kant van het verhaal. Met het onderzoek naar Rabobank hebben we een omme zwaai gemaakt naar meer profes sionaliteit." Drie journalisten van NRC doken de voorbije maanden in het verle den van de Rabobank-ploeg. Met succes. Thomas Dekker sprak vrij moedig over zijn ervaringen als do- pinggebruiker bij Rabobank. Een aantal andere renners getuigde anoniem. Het spraakmakende arti kel heeft inmiddels geleid tot be kentenissen van Danny Nelissen en Mare Lotz. „Wij willen nie mand aan de schandpaal nagelen. Het gaat erom dat de waarheid bo ven tafel komt. Als historicus ben ik ervan overtuigd dat een goede kennis van het verleden de basis is voor een betere toekomst. Hoe zat het eigenlijk? Het is de taak van de journalistiek om de feiten op een rij te zetten, zonder daarbij een moreel oordeel uit te spreken." Vandermeersch wil doorgaan op de ingeslagen weg. Het laatste ge heim van de wielersport is nog lang niet ontsluierd, maar de NRC zal zijn neus ook in andere spor ten steken. „Hoe zit het met do ping bij het schaatsen? Met gok ken in het voetbal? Dat zijn zaken die we moeten uitzoeken." Het is ook Vandermeersch opgeval len dat de hardnekkigheid waar mee de Nederlandse wielerjourna listiek wroet in het Rabo-verleden geen navolging kent in het buiten land. In zijn eigen België, nota be ne wielerland bij uitstek, zijn de dopinguitwassen uit het epo-tijd- perk vooralsnog geen thema. „We moeten niet naïef zijn. Ook bij ploegen als Quick-Step en Lotto zal er epo zijn gebruikt." Dat bij de zuiderburen momenteel niks beweegt, is volgens wieier- commentator Michel Wuyts bezij den de waarheid. „Ik geef toe dat de Nederlandse journalistiek kriti scher is, maar dat betekent niet dat wij zitten te slapen." In de zaak Armstrong heeft hijzelf wel dege lijk zijn nek uitgestoken zegt Wuyts, maar ook hij botste op een muur. Johan Bruyneel, teammana ger een vazal van Armstrong, be antwoordde vragen over dopingge- bruik telkens ontkennend. Toen Wuyts het in de Tour van 2009 waagde om kritische kanttekenin gen te plaatsen bij de comeback van 'The Boss' werd de VRT twee weken lang geboycot door Arm strongs ploeg. „Het kan nog veel er ger. Ik heb thuis ooit een aangete kende brief gekregen van een advo catenkantoor. Een renner over wie ik iets had gezegd, eiste meteen schadevergoeding. Het geeft aan hoe gecompliceerd het is om do- pingzondaars te ontmaskeren." Patrick Tolhoek heeft tien jaar niets met het profwielrennen te maken willen hebben. Omdat de sport weer schoon is, is hij teruggekeerd Het wielernieuws staat de laat ste tijd bijna geheel in het teken van doping. De PZC brengt deze week daarom een serie artikelen waarin Zeeuwse ex-wielrenners en wielerkenners aan het woord komen. Vandaag oud-prof Patrick Tolhoek. door Koen de Vries MIDDELBURG - Verschillende Ra- bo-toppers van toen hebben het de laatste dagen onthuld: hun ploegleider Jan Raas stond vanaf 1996 het gebruik van epo toe. Patrick Tolhoek heeft een heel an der beeld van Raas. De Yerseke- naar reed van 1989 tot en met 1991 voor ploegen van Raas (Superconf- ex en Buckler) en in die tijd was de ploegleider uit 's-Heerenhoek faliekant tegen het gebruik van do ping. „Als er iemand tegen het ge bruik van doping was, was Jan Raas het wel. Daar stond hij om bekend. We hadden daarom een uitstekende medische begeleiding en er was een uitgekiende medi sche controle", aldus de inmiddels 47-jarige Bevelander. In het proftijdperk van Tolhoek werd natuurlijk doping gebruikt. Epo kwam destijds langzaam maar zeker om de hoek kijken. Maar Superconfex en Buckler had den dat spul helemaal niet nodig, kijkt Patrick Tolhoek terug. „In on ze ploegen reden mannen als Solle- veld, Maassen, Van Hooijdonk en Nijdam. Stuk voor stuk oertalen- ten. Ik maak me nog altijd kwaad op degenen die beweren dat je geen Tour de France kunt rijden zonder doping. Dat is de grootste onzin die er is." Tolhoek reed twee keer de Tour, reed hem beide keren uit en pakte drie keer een derde plaats in een etappe. De conclusie ligt na de woorden van Tolhoek voor de hand. Als de beweringen van ex-Raborenners als Marc Lotz en Danny Nelissen juist zijn, dan kan het bijna niet an ders dan dat Raas in 1996 geen kant meer uitkon. Zonder epo wa ren zijn renners kansloos tegen al die anderen die het middel wel ge bruikten. Raas moest wel mee doen, anders was het zijn net opge starte Rabo-ploeg geen lang leven beschoren. Vijf jaar na zijn carrière van weg- wielrenner maakte Tolhoek een co meback als mountainbiker. In 1998 werd hij Nederlands kam pioen en en in 2000 deed hij in Australië mee aan de Olympische Spelen. De olympische ATB-race was zijn laatste wedstrijd. Kort daarna verbrak hij alle ban den met het professionele wielren nen. Omdat hij het een benauwen de wereld vond, waarin iedereen in z'n eigen coconnetje leefde en geen contact had met het leven van alledag. Maar ook omdat hij wist dat er geen zuivere koffie meer werd geschonken in zijn sport. Bas van Dooren, zijn ploeg genoot bij mountainbikeploeg Be One (die later gepakt werd op epo), sprak hij nadien nog één keer en Corine Dorland - een an dere ploeggenoot - ontmoette hij kortgeleden voor het eerst toeval lig in Rotterdam tijdens de Zes daagse. Pas tien jaar na zijn afscheid zette Tolhoek voorzichtig een stapje te rug in het wielrennen. Hij werd gastheer bij Vacansoleil DCM. Voor de ploeg van voormalig plaatsgenoot Johnny Hoogerland ontvangt hij gasten en laat hen zien wat er allemaal in het prof wielrennen gebeurt. „Ik ben niet voor niets pas na tien jaar teruggekomen", stelt Patrick Tolhoek, tegenwoordig docent ge zondheidszorg en welzijn, toeris me en recreatie bij de Pontes Scho- lengroep in Goes. „Volgens mij gaat het nu een stuk beter met het wielrennen. Ik zal nooit zeggen dat de sport hele maal schoon is, maar ik denk wel dat er nog maar heel weinig do ping wordt gebruikt. Door de whe reabouts en het bloedpaspoort kan er nog maar heel weinig ge beuren. Ik kan vrij goed in de keu ken kijken van Vacansoleil DCM en zie niets bijzonders. Ploeglei ders en renners concentreren zich op heel andere zaken om beter te worden. Trainingsprogramma's worden steeds beter, steeds uitge- balanceerder. Er wordt ook veel be ter op gelet dat er genoeg wordt ge rust. „Voeding is een ander onderwerp. Als ik zie hoe nauwkeurig en pro fessioneel daar bij Vacansoleil mee omgegaan wordt. Dat is heel wat professioneler dan in mijn tijd." Moet Jan Raas na de de onthullin gen van zijn oud-renners open heid van zaken geven? Om met het verleden in het reine te komen en om te voorkomen dat het in de toekomst opnieuw helemaal fout gaat met de wielrennerij? Van Patrick Tolhoek hoeft het niet. „Wat mij betreft houdt Raas zijn mond. Maar hij moet het na- LOBETHAL - De ijzersterke Duitse sprinter André Greipel heeft met een toegeslagen in de Tour Down Under. De wielrenner uit de Bel gische ploeg Lotto-Belisol spurtte dinsdag naar de winst in de eerste etappe van de Australische ritten koers, die deel uitmaakt van de World Tour. Greipel won na een rit van 135 kilo meter van Prospect naar Lobethal met overmacht de massasprint. De Fransman Arnaud Demare drukte als tweede zijn wiel over de meet en de Australiër Mark Renshaw uit de Nederlandse Blanco Pro Cy- cling-ploeg eindigde als derde. Greipel heeft patent op de zege in de openingsrit in de Tour Down Under. Hij won ook al in 2009, 2010 en 2012 de eerste etappe. Hij schreef de rittenkoers in 2008 en 2010 op zijn naam. In de etappe van dinsdag profiteerde Greipel op timaal Van het beulswerk dat zijn ploegmaats verrichtten om hem in de slotkilometer te lanceren. „We waren sterk. Hoewel het er mis schien simpel uit zag, was het dat allerminst. Op 250 meter van de meet keek ik over mijn schouder en ging ik aan." Bradley Wiggins schuift Chris Froome als kopman van Team Sky naar voren voor de komende edi tie van de Ronde van Frankrijk. De Britse Tourwinnaar van vorig jaar ziet zijn land- en teamgenoot als favoriet op een parkoers dat ge maakt is voor de klimmers. „Ik zou de Tour graag voor de tweede keer willen winnen als ik de kans krijg, maar het hoeft niet per se dit seizoen. Het ligt meer voor de hand dat Chris de kop man is dit jaar", aldus Wiggins in de Franse krant L'Equipe. Wiggins richt zich vooral op de Giro. Andre Greipel won na een rit van 135 kilometer van Prospect naar Lobethal met overmacht de massasprint. foto Ben Macmahon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30