21 zeeland 'Zo'n heftige verwensing laat je niet meer los' Meer auto s en brommers gestolen War is over PZC woensdag woensdag 23 januari 2013 door Cuido van der Heijden De orders waren duide lijk: „Het kan drie jaar duren of vijf, maar we kómen terug om jullie te halen. Tót die tijd blijven jullie soldaat. Moet je overleven op ko kosnoten, dan moet dat maar." En dus bleef de Japanse luitenant Hiroo Onada trouw op zijn post en verdedigde het Filipijnse ei landje Lubang, wachtend tot zijn commandant hem kwam halen. Voor de volledigheid had zijn commandant Onada en zijn man nen nog verboden het ultieme of fer te brengen dat de bushido van een krijger kan vragen. „In geen geval mag je je eigen leven ne men." In oktober 1945 zag luitenant Ona da voor het eerst een pamflet in het woud waarin geschreven werd dat de oorlog al sinds augus tus dat jaar voorbij was. Onada weigerde het te geloven. Zijn commandant zou hem im mers komen halen. Misleidende propaganda van de imperialistische varkens, besloten de militairen op het eiland. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Onada en zijn mannen bleven op hun post. Diep in het woud op het Filipijnse eilandje. Jaren gingen voorbij. En Onada was uiteindelijk de enige op wie de keizer nog op kon rekenen. De andere leden van zijn kleine com mando waren overleden. Talloze keren werden er pamflet ten boven het woud van de eenza me strijder uitgestrooid. Kranten, foto's en brieven werden gedropt. Uiteindelijk sprak familie hem via luidsprekers toe. Het had geen zin. Altijd was er wel iets waar door hij weigerde te geloven dat de oorlog echt voorbij was. Pas op 19 maart 1972, ruim 26 jaar nadat Japan capituleerde, kwam luitenant Hiroo Onada uit het woud. Waarom zag Onada pas na decen nia de bittere waarheid? Misschien wilde hij dat de oorlog bleef voortduren? Wat moest hij anders? Thuis stilzittten? Maar het is écht waar. De oorlog is voorbij. De Hedwige wordt ontpolderd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Online worden bestuurders en directieleden uitgescholden, zo dra ze hun nek uitsteken. Tjeu van Mierlo, van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMf), kreeg dood verwensingen naar zijn hoofd ge slingerd in de kwestie van de mosselvisserij en Karla Peijs ont ving hatemails toen in het nieuws kwam dat haar afscheid 41.000 euro zou kosten. door Edith Ramakers en Ondine van der Vleuten Hans Spekman, voor zitter van de PvdA, publiceerde vorige week enkele aan hem persoonlijk ge richte hatemails op zijn Facebook- pagina. Hij was het zat. Hij zou een landverrader zijn waar de NSB nog een puntje aan kon zui gen en hij werd bedreigd met de dood. Enkele Zeeuwse bestuurders zeg gen ook met enige regelmaat wal gelijke teksten te ontvangen. Dat heeft alles met de onderwerpen te maken. „Het gebeurt als je je er gens sterk voor maakt en ergens voor staat. Begin vorig jaar deed ik dat bij de discussie over de mogelij ke komst van een tweede kerncen trale", zei Karla Peijs. „Ik kreeg in het heetst van de strijd rustig twee duizend mails per dag van Green- peace-aanhangers." Peijs reageert vaak op mails, als de toon niet te heftig is en ze niet het idee heeft dat het een massale ac tie is. Echte hatemail wordt gedele te. „Soms roepen de mensen maar wat, of nemen ze maar wat aan. Over mijn afscheid bijvoorbeeld werd alleen maar 'schande, schan de' geroepen. En ik zou een graaier zijn en zakkenvuller. Dan mail ik dat ze niet op deze manier naar mensen toe moeten reageren en leg uit hoe het precies zit met de onkosten voor het afscheid. Dan is het daarna meestal stil." Tjeu van Mierlo herinnert zich de bedreigingen nog maar al te goed. Regelmatig kreeg hij in de tijd van het mosseldossier en de beginfase van de ontpoldering meldingen als 'Rust Zacht' en 'RIP' in zijn mailbox. Het conflict tussen de ZMf en de mosselvissers bijvoorbeeld liep hoog op en duurde lang. De ZMf streed voor de verduurzaming van de mosselsector én de versterking van de kustnatuur. De mosselvis sers vreesden dat ze door toedoen van de ZMf geen belegde boter ham meer konden verdienen. Van Mierlo: „Die schofferende mails doen iets met je en beïnvloeden je gedrag. Dat merken ze ook thuis. Je wordt trouwens buitenshuis alerter. Dat gebeurt, als je voor mongool en voor van alles en nog wat wordt uitgemaakt." Op de kwetsende mails reageerde hij niet. „Ik probeerde beledingen altijd langs mijn rug te laten afglij den en verder met mijn werk te gaan. Ik heb nooit aangifte ge daan." De verwensingen hebben er niet toe geleid dat de ZMf voorzichti ger is geworden. „Onze kritische grondhouding is gebleven. Wat me wel steun gaf in die tijd, is dat ik zag dat de mailtjes meestal laat op de avond waren verzonden. Mensen moesten nog iets kwijt." Hij heeft geprobeerd om een ver klaring te vinden: Waarom kiest ie mand ervoor kwetsend op de man te spelen, waarom niet kiezen voor een respectvolle dialoog? „Daar heb ik mijn hoofd over ge broken. Maar daar kom je never nooit achter." In de publieke sector heeft burge meester Jan Lonink van Terneu zen soms ook te maken met hate mails. „Maar het valt mij eigenlijk nog mee. Zelfs naar aanleiding van de sluiting van Checkpoint heb ik niet veel negatieve reacties gehad." In die tijd kreeg Lonink wel eens 'een toevoeging' op het plein. „Ie mand kwam recht op me af en zei iets over werkgelegenheid. Ik heb toen ook mails ontvangen van Checkpoint-medewerkers dat ik 'weer iemands baan had afgepakt'. Bestuurders hebben heel wat uit te leggen over beslissingen en dat moeten we ook blijven doen." 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 ««eken voor 9,95 (PR06AICT1E) Q Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28) Ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28.95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Adres: mLlv Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emadadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RgtemngnummerHandtekening: Ga naar pruti/abonneran of stuur deze bon zonder postzegel naar PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. n. Op afe informatie die u verstrekt is de Wet Beschemung Persoonsgegevens van toepassing. in het coiofcn van de krant en op de ncbsite treft u nadere informatie aan. door Marcel Modde MIDDELBURG - In Zeeland zijn in 2012 voor het tweede achtereenvol gende jaar meer voertuigen en brommers gestolen. Dit in tegen stelling tot de landelijke tendens. In totaal verdwenen hier 94 auto's, 31 bedrijfswagens, 17 aanhangers en 13 motoren. Ook werden 215 brom- en snorfietsen gestolen, 36 procent meer dan in het voorgaan de jaar. De politieregio's Noord- Holland-Noord en Groningen lie ten op dat vlak een zelfde ontwik keling zien. Landelijk daalde het aantal diefstal len opnieuw licht tot 16.803 voer tuigen en 16.183 brom- en snorfiet sen. Daarentegen zakte ook het percentage teruggevonden auto's landelijk voor het eerst ruim on der de 50 procent, terwijl in Zee land nog iets meer dan de helft werd opgespoord. Van de brom- en snorfietsen vond goed een der de deel de weg terug weer naar de rechtmatige eigenaar. Het terug vindpercentage ligt gemiddeld op 24,5 procent, blijkt uit de statiste- ken van de Stichting Aanpak Voer- tuigcriminaliteit. Vorig jaar werden in de regio Rot terdam-Rijnmond de meeste voer tuigen ontvreemd: 1986 in totaal. In 2011 spande Amsterdam-Amstel- land nog de kroon. De grootste stij ging is gemeten in Twente. Daar werden in de afgelopen 12 maan den 620 wagens en motoren gesto len, een stijging van 227 procent ten opzichte van een jaar eerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2