zeeland 127 Elektromonteur of toch dierenarts? Omgevingsplan biedt geen ruimte voor nerts Kamer zaagt opnieuw minister Belastingen gemeenten door over marinierskazerne stijgen met 2,6 procent Freddy de Blijzer: Initiatief voor commanditaire vennootschap woensdag 23 januari 2013 'Het idee van vuil en slechtbetaald werk klopt niet meer. De meeste technische banen bieden schoon werk en een goed salaris.' Steunplan huurhuizen De veertienjarige vmbo-tweedeklasser Remon Haak uit Kloosterzande werkt een dag mee met Kint Electro, een be drijf uit zijn woonplaats. Eerste monteur Pascal Mannaert (rechts) controleert of hij het goed doet. foto Peter Nicolai door René Schrier VLISSINGEN - De Logus-groep (bouwmaterialen) in Zeeland heeft; het initaitief genomen om een commanditaire vennootschap (CV) op te richten voor de bouw van huurwoningen. Het doel van dit plan is de bouw in Zeeland en west-Brabant een steun in de rug te geven. Initiatief nemer is Leon de Kok, van de Logus-groep. „Het is de bedoeling de markt wakker te schudden. Er wordt genoeg gepraat dat het zo slecht gaat in de bouw, maar er moet ook eens wat worden ge daan. We willen gewoon een steen in de vijver gooien. Er moet iets gebeuren." In het initiatief wordt er vanuit ge gaan 200 deelnemers in de CV te vinden die ieder voor minimaal 10.000 euro participeren. Zo kan een fonds opgezet worden, waar mee zorgvuldig geselecteerde pro jecten gefinancierd kunnen wor den. Het doel is een rendement van ongeveer vijf procent te beha len. Gedacht wordt aan het segment huurwoningen boven de 662 euro en onder de 900 euro huur. De Kok: „Nu woningbouwcorperaties niet meer in dit segment mogen investeren en zich meer op sociaal woningbouw moeten richten en banken terughoudend zijn, moet de sector zelf haar geloof in projec ten uitspreken." Hij heeft al verschillende positieve reacties op het initiatief gekregen. Momenteel wordt er hard aan ge werkt om het idee 'handen en voe ten te geven'. „Lukt het niet dan hebben we het in ieder geval ge probeerd." De Kok wijst er op dat er CV voor de meest uiteenlopende projecten bestaan, al is niet elke constructie op dit moment even lucratief. De huursector is dat volgens hem wel, zeker in de sector waarop hij mikt. Hij voegt er aan toe dat het niet de bedoeling is dat Logus als initiatief nemer ook de sturing van de CV in handen gaat nemen. Dat moet aan anderen worden overgelaten. „Maar iemand moet eens een keer iets roepen", aldus Leon de Kok. door Frank Balkenende De tweedejaars vmbo staan voor een belangrijke keu ze: welke studierichting heeft hun voorkeur. De zorg, me taal, de bouw of misschien toch techniek? De derdejaars elektrotechniek van het Reynaertcollege in Hulst vor men de personele kraamkamer van het technische bedrijfsleven in de regio. Of toch niet helemaal? Neem nou Marvin Naessens (15). In het vaklokaal staat hij wel dra den te trekken en groepenkasten te monteren, maar zijn hart ligt toch veel meer bij dieren. „Eigen lijk wil ik dierenarts worden. Ik help graag dieren. Ik heb bijvoor beeld een merel met een gebroken vleugel verzorgd. Ja, het beestje is hersteld. Ik zie de opleiding die ik nu doe als een basis. Hierna wil een vervolgopleiding doen die aan sluit bij mijn passie voor dieren." De meeste jongens in 3 ET - de groep telt ook twee meiden - zien hun toekomst wel in de techniek. Het zou bizar zijn als dat anders was. Jamy de Putter (15) heeft vo rig jaar tijdens de 'Met de monteur op stap'-week een dag meege draaid met Warren Elektrotech niek. „Draden trekken in een wo ning in Sint-Jansteen en wandcon tactdozen monteren. Het leuke van zo'n praktijkdag is dat je alles in het groot doet, want op school sta je altijd in een klein hokje te monteren. Ik denk dat elektrotech niek wel mijn ding is. Het doel is hierna mijn kaderdiploma te ha len. Daarmee maak je meer kans op de arbeidsmarkt." De helft van 3 ET zit in de (hoge re) kaderopleiding. De meesten gaan later aan de slag via het leer lingstelsel: per week vier dagen werken en en één dag naar school. Voor Yenn van Velpen (15) staat een springplankje klaar, verklapt hij. Na zijn opleiding kan hij wel licht meteen de handen uit de mouwen steken in de Belgische drukkerij, waar zijn vader een goe de positie bekleedt. „Ik zie het niet zo zitten om installateur in de bouw te worden. Vliegtuig- en bo- tenbouw interesseert me meer." MIDDELBURG - Het nieuwe Omge vingsplan van de provincie Zee land laat geen ruimte aan nertsen fokkerijen. Het plan biedt welis waar een opening voor ontwikke ling van intensieve veehouderij, maar pelsdieren vallen daar niet onder, antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van GroenLinks. De Wet Verbod Pelsdierhouderij die 15 januari is ingegaan, is vol gens GS leidend. Voor bestaande bedrijven geldt een overgangster mijn tot 2024. De negen pelsdier- houders in Zeeland worden bin nen de kaders van het Omgevings plan wel de mogelijkheid geboden om te schakelen naar een andere vorm van intensieve veehouderij, zoals pluimvee en varkens. Het college is niet van plan die ka ders aan te passen, opdat deze mo gelijke bedrijfsverandering als nieuwvestiging kan worden be schouwd. Langs die weg zou inten sieve veehouderij kunnen worden uitgesloten, denkt GroenLinks. Maar die vlieger gaat volgens GS niet op. De Wet Ruimtelijke Orde ning maakt geen onderscheid in diersoorten, 'een ruimtelijk is der gelijk onderscheid niet relevant'. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer zaagt opnieuw minister Jeanine Hennis Plasschaert van Defensie door over de verplaatsing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen. Maar liefst honderd vragen heeft het parlement gesteld over de be zuinigingen op het vastgoed van Defensie. Ruim veertig ervan gaan over de voorgenomen verplaatsing van de Van Braam Houckgeestka- zerne van Doorn naar Vlissingen. Het parlement stelde maandag ook al vragen daarover aan de Alge mene Rekenkamer. Die conclu deerde in december dat het besluit om de kazerne te verplaatsen ram melt. De Tweede Kamer is daar van zo geschrokken dat ze zowel aan de Rekenkamer als aan de mi nister een spervuur van vragen heeft gesteld. Opmerkelijk is dat de Kamer van de minister wil weten waarom er niet meer aandacht is geweest voor alternatieve locaties. Volgens de Algemene Rekenkamer zou dat logisch zijn, gezien de financiële onzekerheden en de omvang van de investering. Gevraagd wordt of in de beoordeling van Den Helder als alternatieve plek, rekening is ge houden met de vele rijksgebou wen er nu leegstaan, dan wel bin nenkort leeg komen te staan (Ge- mini-ziekenhuis). Ook wordt de minister gevraagd of ze het besluit om een nieuwe kazerne in Vlissin gen te bouwen wil opschorten tot na de presentatie van haar visie op de toekomst van de krijgsmacht. Het parlement wil ook weten of er alsnog een maatschappelijke kosten-batenanalyse komt. Daarin moet rekening worden gehouden met alternatieve locaties. Veel vragen gaan over de door het kabinet gevolgde procedure en de financiën. Het besluit is snel geno men wat ten koste gaat van de zorgvuldigheid, aldus de Kamer. MIDDELBURG - De Nederlandse ge meenten verwachten dit jaar 2,6 procent meer binnen te halen aan gemeentelijke belastingen en hef fingen. Dat heeft het CBS becijferd aan de hand van 408 gemeentelij ke begrotingen. In Zeeland is al jarenlang sprake van een stijging van de gemeente lijke belastingdruk. In 2010 werd in deze provincie voor 199 miljoen euro aan gemeentelijke belastin gen geheven. Een jaar later was dat 208 miljoen en vorig jaar 215 mil joen euro. Omgerekend gemiddeld 563 euro per Zeeuw. De verwachte opbrengst van de bouwvergunningen daalt dit jaar met 6,6 procent, dat hangt samen met de economische crisis. De provincies krijgen juist minder aan heffingen. De inkomsten uit de opcenten van de motorrijtui genbelasting zullen in 2013 met 0,4 procent dalen ten opzichte van vorig jaar. Dat heeft te maken met de opkomst van milieuvriendelijke zuinige auto's. De totale begrote opbrengst van de waterschapsheffingen komt in 2013 uit op 2,5 miljard euro. Dat is een toename van 3,2 procent Voor al de heffing die bedoeld is voor aanleg en onderhoud van waterke ringen, vaarwegen en waterlopen stijgt fors met 5 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27