241 zeeland Baarland is nog altijd een levendig dorp Middelburg verandert ophalen huisvuil fors Laatste ronde korting Eis: 15 maanden en hoge boete voor koperdief die politiehond verwondde Leefbaarheid Veel schade door brand kombuis binnenvaartschip EF LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 www.walkyschoenmode.nl 'Natuurlijk miste ik in het begin de levendig heid van het schoolplein. Maar het went' Demografisch onderzoek Borsele mondt uit in actieplan i woensdag 23 januari 2013 Eerder onderzoek van instituut Scoop toonde aan dat de aanwezigheid van een school niet meer essentieel is voor de leefbaarheid in een dorp. Een bloeiend verenigingsleven is dat wel, toont een dorp als Baarland aan. Kleinere vrachtwagens werden dinsdag in Middelburg ingezet om in smalle, gladde straten de grijze bakken te legen. foto Annemarie Zevenbergen door Annemarie Zevenbergen middelburg - De gemeente Mid delburg staat aan de vooravond van een grote verandering voor wat betreft het ophalen van huis vuil. Niet alleen gaat er meer in on dergrondse containers, ook de rol containers worden op een andere manier geleegd. Het doel van de operatie is om op een efficiëntere manier afval in te zamelen en zo op termijn kosten te besparen. Met ingang van 1 april wordt één van de drie grote vuil niswagens vervangen door een mo derne zijlader. Die werkt volledig automatisch, waardoor er niet lan ger twee vuilnismannen nodig zijn, zoals nu het geval is. De nieu we wagen 'pakt' zelf de containers op en kiept ze in de wagen. Alleen een chauffeur volstaat. De gemeente bekijkt op dit mo ment ook waar nog ondergrondse afvalcontainers geplaatst kunnen worden. Gedacht wordt aan de Edelstenenbuurt en bij de flats van Woongoed aan de Meander laan. Ab van de Pas van de ge- 50-60% meente Middelburg: „De verande ringen gebeuren in drie fases. Per april gaat de eerste zijlader rijden. Met nog wel een extra man, een corrector, om te zien of alles goed gaat. In april 2014 gaat de tweede zijlader rijden. Het slotstuk is 1 ja nuari 2015 of als het wat moeilij ker gaat in 2016." Van de Pas: „Het is een hele om slag. We bekijken dan ook per huis, per adres wat de situatie daar is. We moeten straks ook bezien of de routes die nu gereden wor den, straks ook de meest logische zijn." De gemeente Middelburg gaat de komende tijd zijn inwo ners informeren over de conse quenties van de omslag in het vuil- nisophaalbeleid. Dinsdag ging het nog op de oude manier, zij het dat de grote vuilnis wagen niet te gebruiken was in smalle, gladde straten. Om de grij ze bakken toch te kunnen legen, werden kleinere vrachtwagens in gezet. „Het kost wat meer tijd, maar dat is niet anders", constateerde een medewerker laconiek." terneuzen - Brand, ontstaan door sluiting in de koelkast in de kom buis, heeft dinsdagochtend rond zes uur veel schade veroorzaakt aan boord van het binnenvaart schip Saeftinge. De Saeftingé lag af gemeerd aan de Beneluxweg in Terneuzen, toen een bemannings lid van een naastgelegen schip rookontwikkeling zag. Hij waar schuwde de brandweer. Schipper Arnold Appeldoorn was snel aan wezig om de deur te openen. Het vuur is met schuim geblust om schade aan de bekabeling te voor komen. De kombuis is goeddeels vernield. In de stuurhut liep appa ratuur veel rookschade op. De gemeente Borsele start vol gende maand met een demogra fisch onderzoek. Te beginnen in Hoedekenskerke, Driewegen en Nieuwdorp. De gemeente wil on der meer weten of het voorzie ningenniveau nog wel aansluit bij de bewoners van een dorp. door Frank van Cooten De bevolking vergrijst en het aantal jonge ren neemt af. De ge meente vraagt zich derhalve bijvoor beeld af of ieder dorp nog wel over een sportveld moet beschik ken om de leefbaarheid te garande ren. De opgave waar Borsele in een ver grijzende omgeving voor staat, is zorg voor een goede afstemming van de veranderde vraag naar en geboden aanbod van bijvoorbeeld voorzieningen, woningen en zorg. In Baarland is die afstemming nog prima, vinden bewoners. Het dorp won onlangs de duurzaamheids wedstrijd Duurzaam Diekendam- me. Niet alleen dankzij de inge diende plannen en de brede inzet van dorpsbewoners om de plan nen uit te werken maar ook door de meer dan orginele presentatie van het plan tijdens de finale. Waar de andere genomineerde dorpen kozen voor een power- pointpresentatie koos Baarland voor een toneelstuk. Opgevoerd door de toneelvereniging van Baar land. Deze vereniging is volgens Jacqueli ne van Wingen, Hanny Otten en Ans de Vriend een barometer voor de leefbaarheid in een dorp als Baarland. „Het verenigingsleven is zeer levendig in Baarland. Dat merk je in het dorpshuis Camera man met onder meer koersbal, kaarten, biljarten, de EHBO en de jeugdsoos", aldus Jacqueline van Wingen. De omgeving hield even de adem in toen de plaatselijke school twee jaar geleden sloot, maar het dorp kwam daar na een korte dip boven op. „Natuurlijk miste ik in het begin de levendigheid van het school plein. Het was best wel even stil", zegt Henny Otten. „Maar je merkt ook hoe snel het went als er geen school meer is. Er is inmiddels wel eens in de maand een kinderop- vangactiviteit in het verenigingsge bouw. Daar is behoefte aan." De toneelvereniging bestaat inmid dels 33 jaar en telt zeventien leden. „We hebben een luxe probleem. Niet iedereen kan altijd spelen. We hebben geen strenge regisseur maar wel een boekjescommissie die de stukken kiest die we spelen en daarbij de rollen verdeelt." De vereniging is momenteel druk aan het repeteren voor 'De man die niks kan', een klucht in vier be drijven. „De kracht van onze to neelvereniging is dat de mensen in de zaal weer even kunnen lachen. Daarom spelen we alleen maar kluchten. Ons publiek komt niet voor Schakespeare." De voorstellingen van 1 en 2 fe bruari zijn al uitverkocht. Er zijn nog kaarten voor 5 en 6 april. In sa menwerking met brasserie de Klei ne Toren is wederom een arrange ment mogelijk op 1 en 2 februari en op zes april. Een drie gangen menu en het bijwonen van de voorstelling kost 32,50 euro. De voorstelling is in het Zeeuws dialect. „In het Nederlands zou het heel gemaakt overkomen." Door de verandering in de bevol kingssamenstelling, ook in Borsele, start deze gemeente met een de mografisch onderzoek. Onderzocht wordt onder meer of de voorzieningen nog wel aan sluiten bij de samenstelling van het aantal inwoners van een dorp. Het onderzoek mondt uiteindelijk in maart 2014 uit in een gedetail leerd actieplan. Een bloeiend verenigingsleven is belangrijk voor de leefbaarheid, zo als in Baarland waar de plaatselijke toneelvereniging momenteel druk aan het repeteren is voor de klucht 'De man die niks kan' Voorstellingen zijn op vrijdag 1 en zaterdag 2 februari en op vrijdag 5 en zaterdag 6 april in dorpshuis Cameronian vanaf 19.30 uur. Alleen voor de voorstellingen in april zijn nog kaarten beschikbaar. Niet alleen de leden van deze ver eniging zijn met de voorbereidin gen bezig. Zo stelde de plaatselijke schilder Ad van Sprang de verf voor het decor beschikbaar en schilderde voormalig schilder Henk de Vriend (80) de lambrisering. Het balletje rolt dankzij de vereni ging volgens het bestuur daarom alle kanten op. Want ook Marianne de Kort van de Kleine Toren draagt de toneel een warm hart toe. WKÊKHKÊKÊKHËÊKÊÊÊKÊtKÊÊKKÊÊKKÊÊKKÊÊÊHHÊ ■■■HM■MHMMM door Ad Roos middelburg - Veertien diefstallen van koper, mishandeling, beledi ging en het verwonden van een politiehond. Daar stond een 33-ja- rige man uit 's-Heerenhoek maan dag voor terecht bij de rechtbank in Middelburg. Officier van justitie G. van der Hofstede eiste een cel straf van vijftien maanden waar van zeven voorwaardelijk en het betalen van 57.109 euro. De naam Valentino Rossi is bij me nig motorliefhebber bekend. Die naam staat ook in het geheugen ge grift van de man uit 's-Heeren hoek, want zo heet de politiehond die hem op 10 april 2011 danig toe takelde. Er kwam een melding van een mogelijke poging tot inbraak op het bedrijventerrein. De politie ging kijken en er werd een hond ingezet. Het dier rook en ontdekte de 's-Heerenhoeker en daar waar ieder weldenkend mens stokstijf blijft staan, ging de man zich ver weren. Het gevolg was dat hij ze ker vijftig bijtwonden opliep. Na afloop bleek dat een stuk van het oor van de hond was afgesne den en daar werd de man voor ver antwoordelijk gehouden. Evenals voor veertien diefstallen van kope ren kabels die in de eerste negen maanden van 2012 bij een bedrijf in zijn woonplaats werden ge pleegd, de diefstal van gereed schap, een mishandeling en een belediging. De inzet van de politiehond viel verkeerd bij raadsman M. van der Want, omdat volgens hem dit mid del niet is toegestaan bij een ver grijp als 'vermoedelijke poging'. En de trap die de hondengeleider gaf in het kruis van de 's-Heeren- hoeker was evenmin op zijn plaats. Een 27-jarige plaatsgenoot van de verdachte, die ook betrok ken was bij enkele diefstallen, hoorde voor zijn aandeel een taak straf van 180 uur tegen zich eisen. Uitspraak 4 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24