221 zeeland Procedures De beheerster nieuwbouw ziekenhuis bijna rond Officier wil dakloze Gemeenten straks bereikbaar twee jaar in instelling via hetzelfde telefoonnummer Geen winkels op bedrijventerrein woensdag 23 januari 2013 w Voor de zwakkere dieren wordt het nu echt afzien. Veel watervogels en zangvogels kunnen bijna geen voedsel meer vinden. Dat zit onder het ijs of in de bevroren grond. Het zoeken naar voedsel kost ze veel energie, de vogels verzwakken en letten niet goed op hun vijanden als ze eenmaal eten hebben'. MIDDELBURG - De procedures voor de bouw van het nieuwe zieken huis van het ADRZ bij de Mortie- re kunnen binnenkort worden af gerond. Die verwachting sprak de Middel burgse wethouder Saskia Szarafins- ki dinsdagavond uit tijdens een ge zamenlijke vergadering van de raadscommissies Algemeen Be stuur en Ruimte. De nieuwbouw is gepland op een perceel tussen Woonboulevard Mortiere en de A58. Het perceel is eigendom van de gemeente Mid delburg, maar ligt binnen de ge meente Vlissingen. Afgelopen maandag hebben beide gemeen ten en het Admiraal de Ruyter Zie kenhuis gesproken over de voort gang van het bouwproject. Vol gens Szarafinski heeft het ADRZ de gemeenten verzekerd geld te hebben voor de nieuwbouw. In maart of april zouden het voor stel voor de verkoop van de grond door de Middelburgse raad kun nen worden behandeld. De ge meenteraad van Vlissingen kan zich in diezelfde periode uitspre ken over de noodzakelijke wijzi ging van het bestemmingsplan. Szarafinski stelde de commissiele den voor om voorafgaand aan de ze raadsvergaderingen een geza menlijke vergadering van de be trokken Middelburgse en Vlissing- se raadscommissies te beleggen. KRUININGEN - Op de bedrijventer reinen Olzendepolder in Yerseke, Nishoek bij Kruiningen en De Poort in Rilland mogen geen bouwmarkten, dierenwinkels, tuin centra of keukenboeren komen. Dat vindt het provinciebestuur. De gemeente Reimerswaal wilde dat soort winkels juist wel toe staan om ondernemers uit de dor pen in de gemeente de kans te ge ven uit te breiden. In de dorpsker nen is daar vaak te weinig ruimte voor. De Mikke krijgt nu veel slachtoffers van kou en kat gen nu 'strooi voer of klap in je handen'. Dan fladderen ze meestal wel op. De vogels zitten nu vaak in elkaar gedoken op het ijs." Marga de Jonge: „Je ziet nu dat de zwakkere dieren in de problemen raken. Zij kunnen niet meer aan voedsel komen. De watervogels en de zangvogels hebben het nu erg moeilijk. Dodaars, meerkoet en wa terhoentje bijvoorbeeld kunnen niet meer onder water naar voed sel zoeken. De zangvogels wroeten in de grond naar hun voedsel, maar die is nu ook bevroren. Dus ook zij verzwakken door gebrek aan voldoende voedsel. Mensen die vogels voeren, moeten er nu re kening mee houden dat ze dat niet doen in een omgeving waar veel katten zitten. De vogels zijn zo druk bezig met eten, dat ze niet op de vijand letten." Inmiddels geeft Marloes een vrouw telefonisch voedingsadvies voor twee ooievaars. „Geef ze maar vis, witvis in reepjes geknipt. Dat doen wij ook. We hebben hier ook twee wilde ooievaars die niet naar het zuiden zijn getrokken. Die eten gewoon uit een bak." De ongeveer veertig egels in de Mikke, allemaal jonge dieren op een volwassen exemplaar na, zit ten lekker warm weggedoken in hun zelfgemaakte holletjes van krantenpapier. „Egels zijn nu in winterslaap. Als je er nu eentje ziet lopen, is dat niet goed, aldus Marloes." De Mikke kan de drukte redelijk aan. „Het is een tijd vrij rustig ge weest door de hoge temperaturen. Nu wordt het drukker, maar dat gaat tot nu toe goed. Als de kou echt lang gaat duren, wordt het een ander verhaal", aldus Marloes. De aalscholver ploetert nog eens lekker in z'n badje. Voorlopig zit-ie goed in het hok. Er is eten, rust en een aangename tempera tuur. Wat wil een vogel nog meer? Voor kat en roofvogel is het ta- feltje-dek-je. Prooien te over door de kou. Hongerige vogels zijn zo druk bezig met voedsel, dat ze geen oog hebben voor de vijand. Vogelopvang De Mikke heeft de handen vol aan slachtof fers van kou en kat. door Annemarie Zevenbergen De steenuil zit helemaal weggedoken in een hoekje van zijn tijdelijk opvangadres in Middel burg. Het is één van de koude- slachtoffers bij vogelopvang De Mikke. Het dier heeft verwondin gen opgelopen doordat het in prik keldraad verward is geraakt. Uilen hebben het nu sowieso zwaar. Niet alleen de vorst, ook de grote vochtigheid van de afgelopen tijd speelt hen parten. Mikke-beheers- ter Marga de Jonge: „Uilen leven van muizen. Die zitten nu echter diep onder de grond. Na het vele vocht van de afgelopen maanden komt dit er nu bovenop." Maar het zijn moeilijke tijden, niet alleen voor de uilen. Watervogels en zangvogels zien hun voedsel verdwijnen onder een laag ijs of sneeuw. De Mikke herbergt nu on der meer een smient en een tam me eend. Ook een aalscholver red de het niet meer in de buitenwe reld. De tamme eend heeft het sim pelweg koud. Marloes Brand, assis tent beheerster, pakt hem op: „Kijk, zijn verenpak is niet dik ge noeg. Dat zie je bij gekweekte die ren vaak. Die ontsnappen of wor den losgelaten, maar zijn niet ge wend aan kou. Hun verenpak ver dikt zich niet genoeg." Inmiddels arriveren de twee da mes Julie en Jenny van de Die renambulance met drie slachtof fers van één Vlissingse kat; twee lijsters en een kramsvogel. De vo gels leven nog wel; een lijster bijt zich venijnig vast in de mouw van de trui van een medewerkster van De Mikke. De vogeltjes worden apart in een hokje gezet om tot rust te komen en krijgen antibioti ca. Marloes: „Er kan van alles on der die kattennagels zitten. Dus kans op een infectie is groot." De dames van de Dierenambulan ce hebben het nog niet opvallend druk. „Maar we worden wel vaak gebeld door mensen die denken dat ze een vastgevroren vogel zien. Maar we hebben er nog niet één echt vastgevroren gehad. Wij zeg Marloes Brandvan De Mikke met de tamme eend wiens verendek niet dicht genoeg is voor de kou. MIDDELBURG - Tien jaar lang leidde een dakloze man (32) een zwer vend bestaan en bracht hij de nachten door in een trein, onder een brug of waar dan ook. Officier van justitie T. Huiskamp had tij dens de zitting van de rechtbank een nieuw onderdak voor hem in petto: twee jaar lang in een instel ling voor stelselmatige daders, of wel een ISD-maatregel. Of het zal helpen is nog maar de vraag, want een eerder opgelegde ISD-maatre gel tegen de Rotterdammer heeft hem volgens Huiskamp niet gehol pen om op het rechte pad te blij ven. Midden oktober vorig jaar had hij in een trein geslapen, kwam in Vlissingen terecht en wil de weer terug naar Rotterdam. Op het parkeerterrein zag hij een auto staan, verbrak het contactslot en reed weg. Er zat echter nauwelijks nog benzine in de tank en 'dus' tankte hij nog even in Vlissingen zonder te betalen. Uiteindelijk werd hij in de kraag gevat en be landde hij in een cel. „Ik wil gehol pen worden, maar krijg nergens hulp", klaagde hij. „En ik heb geen plek om te slapen". Het advies de nacht bij het Leger des Heils door te brengen, vond hij maar niks. „Veel te veel mensen op een zaal. Daar heb ik geen trek in." Uitspraak 4 februari. MIDDELBURG - Vanaf 1 februari zijn alle gemeenten op de Bevelanden bereikbaar via één telefoonnum mer (140113). Een spraakcomputer schakelt bellers door naar de juiste gemeente. Ook de gemeenten Middelburg en Vlissingen werken aan één num mer (140118). Er is alleen nog geen datum geprikt voor de inge bruikstelling. De gemeenten blijven ook bereik baar via de oude nummers. Het telefoonnummer 140113 komt voort uit het landelijke project Antwoord©, dat de dienstverle ning van de overheid moet verbe teren. In 2015 moeten alle gemeen ten aanspreekpunt zijn voor alle overheidsdiensten. De invoering van een eenduidig telefoonnum mer - de cijfers 14 voor het ver trouwde netnummer - zou daarbij moeten helpen. Het nieuwe num mer zou makkelijker te onthou den zijn: mensen hoeven niet meer op zoek naar het telefoon nummer van hun eigen gemeente. Of dat zo is, is maar de vraag: bel lers moeten straks de naam van hun gemeente tegen een spraak computer zeggen. Het gesprek wordt vervolgens door de compu ter doorgezet naar het juiste ge meentehuis. Wie na het intoetsen van 140113 niets zegt, of niet begre pen wordt door de computer, krijgt een ambtenaar de gemeente Goes aan de lijn. Ook als de lijnen bezet zijn, neemt iemand in Goes de telefoon op. Het landelijke project is ambitieus; het doel is om de kwaliteit van de telefonische dienstverlening te ver groten, door middel van opleidin gen, kwaliteitsprotocollen en mo nitoring. De gemeente Veere wacht, volgens een woordvoerder, nog met een besluit over invoe ring. „Inwoners weten de gemeen te goed te vinden via het bestaan de telefoonnummer. We zijn is nog niet overtuigd van de meer waarde van het 140118-nummer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22